Ensi vuonna veronmaksajien/valtion osuuden yrittäjien eläkkeiden rahoituksesta arvioidaan nousevan jo lähemmäs 600 miljoonaa euroa
Yrittäjien eläketurvassa alivakuuttamisen annetaan jatkua – samalla palkansaajien maksutaakka kasvaa
Yrittäjien eläketurvasta yhä suurempi osa maksetaan verovaroista. Tilanne edellyttää korjaamista, sillä se on epäreilu palkansaajille ja kestämätön valtion talouden kannalta.
Yrittäjien eläketurvan keskeinen ongelma on alivakuuttaminen, mikä kuormittaa valtion taloutta ja näkyy yrittäjien heikkona sosiaaliturvana. Tilanne on epäreilu palkansaajille, kun verovaroista joudutaan kustantamaan yhä suurempi osa yrittäjien eläkkeistä.
Veronmaksajien jatkuvasti nousevat kustannukset yrittäjien eläketurvasta tulee saada pienemmiksi. Ensi vuonna valtion osuuden eläkkeiden rahoituksesta arvioidaan nousevan jo lähemmäs 600 miljoonaa euroa. Tämä kehitys ei ole kenenkään kannalta toivottavaa.
Eläketurvakeskuksen selvityksen mukaan valtaosa yrittäjistä alivakuuttaa itsensä. Tämä tarkoittaa, että yrittäjien niin sanottu YEL-työtulo on määritelty pienemmäksi kuin heidän yritystoiminnastaan saama ansiotulo. YEL-työtulon perusteella määritellään eläkemaksujen suuruus.
Yrittäjien eläkkeiden rahoituksessa on valtava aukko, mutta kokoomuksella ei näytä olevan mitään halua korjata alivakuuttamisen ongelmaa ja sitä kautta parantaa julkisen talouden tilannetta, viitaten sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen kommentteihin kuluvalla viikolla.
Kokoomus avittaa yrittäjien alivakuuttamista, veronmaksajat kustantavat lystin
16
129
Vastaukset
- Anonyymi
Firman piikkiin ja sen jälkeen veronmaksajien piikkiin.
- Anonyymi
Max. kusetus ja kuppaus by yrittäjät.
- Anonyymi
Linkki aloitukseen. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/56486aa7-99fc-4835-82e9-1dda870e07fc
- Anonyymi00023UUSI
KRAAAHhhnnnströmi huolissaan meidän yrittäjiä ei saa panna maksamaan laissa olevia maksuja!
- Anonyymi
Yrittäjä maksaa maksun ja saa maksujensa mukaisen eläkkeen. Missä välissä tämä ongelma voi syntyä?
Yrittäjäeläke maksetaan siis perittyjen maksujen mukaan. Jos et maksa YEL-maksua, et saa eläkettä. - Anonyymi
Yrittäjät eivät maksa eläkemaksuja todellisten tulojensa mukaan joten valtio eli veronmaksajat ovat maksumiehiä.
- Anonyymi
Jos eivät maksa eläkemaksuja todellisten tulojen mukaan, eivät myöskään saa eläkettä todellisten tulojen mukaan!! Tässä on joku muu ongelma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos eivät maksa eläkemaksuja todellisten tulojen mukaan, eivät myöskään saa eläkettä todellisten tulojen mukaan!! Tässä on joku muu ongelma.
Eli siipeilevät valtion eli veronmaksajien kustannuksella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos eivät maksa eläkemaksuja todellisten tulojen mukaan, eivät myöskään saa eläkettä todellisten tulojen mukaan!! Tässä on joku muu ongelma.
Onko kyse siitä, että jotkut entiset yrittäjät saavat takuueläkettä? Ilmeisesti .. Takuueläke on aika vaatimaton ...
- Anonyymi
Loisyrittäjät laitettava oikeaan vastuuseen tekosistaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos eivät maksa eläkemaksuja todellisten tulojen mukaan, eivät myöskään saa eläkettä todellisten tulojen mukaan!! Tässä on joku muu ongelma.
Niin, saavat kansaneläkettä ja takuueläkettä, kun eivät ole maksaneet eläkemaksujaan. Yrittäjäajalta on tietenkin rahaa piilossa siellä ja täällä, vaikka eläkeikä loisitaan veronmaksajien kustannuksella.
- Anonyymi
Linkki aloitukseen. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a708ada1-82a5-4b7e-a9cc-0fd3de0e41f0
- Anonyymi
(Ilmeisesti kokoomuksen maksamat) äänitorvet netissä, kuten Puopolo, Miettinen, Arvonen, kästi-Keijo yms eivät ole lainkaan huolissaan verovaroista silloin, kun niillä maksetaan eläkkeet eläkemaksunsa maksamatta jättäneille yrittäjille. Se kai ei sitten ole sitä sosialismia, kun taas kaikki muu veronmaksajien kustantama sosiaaliturva sitä kuulema on.
Melkoinen määrä rahaa käytetään, ilmeisesti kokoomuksen ja liike-elämän etujärjestöjen toimesta, tuollaisten trollien elättämiseen ja heidän näkyväksi tekemiseensä. Kaipa niiden juttuja jotkut sitten uskovat. - Anonyymi
Olen kokoomuksen linjoilla alivakuuttamisen suhteen, vaikka demari olenkin.
Syyt saattaa tosin poiketa.
1) Pieni- ja miniyrittäjät (1-2 hlöä) tekee usein töitä todella pienellä palkalla. Jos heidät pakotettaisiin maksamaan täydet eläke- ym maksut, niin he joutuisivat lopettamaan työn teon kannattamattomana.
Tuo töiden halvalla tekeminen taas johtuu siitä, että kilpailu on kovaa ja halvin voittaa. Mitään minimipalkkaa kun ei yrittämisessä makseta.
Lisäksi osa tekee töitä pimeästi ja se entisestään alentaa maksettuja palkkoja.
Ihminen se on yrittäjäkin ja kun hän yrittää selviytyä ja tienata rahat ruokaa, asumiseen ja lastensa harrastuksiin, niin eläkerahastojen lihottaminen ei ole ensimmäisenä tärkeysjärjestyksessä mielessä. Kun et edes tiedä, elätkö niin vanhaksi, että saisit osan omistasi takaisin.
Esitänkin hallitukselle, että leikatkaa valtion varoista maksettavia eläkkeitä. Koska jos niissä ei säästetä, rahastot tyhjenee, eikä lopulta ole mitään mistä maksaa. - Anonyymi00021UUSI
Kovasti yrität trollata tota alivaluuttamista.
Oikeast asia on päinvastoin. Yrittäjät on pakotettu maksamaan suurempia eläkemaksuja kuin mitä heidän tulonsa ovat olleet.
https://www.facebook.com/reel/839942825465656/?fs=e&mibextid=wwXIfr- Anonyymi00022UUSI
Siis alivakuuttamista.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2659945K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1945674Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1655250PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *754891Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot72883- 2122459
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122279Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3542022- 211705
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe01690