Mitkä olivat Kokkolan kingsit suurimmat saavutukset ammattiurallaan? Minullle tulee mieleen ainakin: Buk ohjusten hankkiminen Suomeen, Ressun kontaktien ja neuvottelutaitojen ansiosta Suomi ainoana maana sai hankittu saman version Buk-ohjuksesta joka oli alkujaan pelkästään Neuvostoliiton käyttöön varattu, ei siis heikompaa vientieversiota. Tämä teki Suomen armeijan ilmatorjunnasta toiseksi vahvimman maailmassa kertaheitolla ja kiitos kuuluu Kokkolan kingisille, joka myös koulutti tämän version täydellisen käytön ja kehitti uusia ilmatorjuntastrategioita. Ressu myös kehitti koko Itä-lapin ilmatorjuntastrategian, strategia on pohjana nykyisin myös ns. “Droonimuurille” ja laajasti kopioitu muihin natomaihin.
Ressun suurimmat saavutukset armeijassa!
17
381
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kerran teippasin kaiffarin pukukaapin oven kiinni. Kuuskauttaviis
- Anonyymi00002
Eikö Ressu tehnyt myös Vattajan ohjesäännöt jotka käännettiin englanniksi ja niitä käytetty pohjana useille muidenkin ampuma-alueiden ohjesäännöille.
- Anonyymi00003
Ai soiten eeppiset ohjeet? Ressujen toiminnasta ne on juuri lähteneet. Vielä kun pantaisiin täytäntöön. Hihi pantaisiin. Kuulitteko mimmit, pantaisiin
Joopa joo. Tämä majurinretale johti neuvotteluporukkaa, joka nämä ohjukset tänne Neuvostoliiton aikana hommasi? Varmasti loistavasta venäjänkielen taidosta oli suuri apu. Ainoa heikot kohdat tuossa loistavassa neuvottelijassa taisi olla heikko viinapää ja pidätyskyky, jonka takia neuvottelut venyivät jatkuvien kusitaukojen takia. Taisi olla ainut kehitys mihin hän puolustusvoimissa antaumuksella osallistui, kun kehitti näkkileivästä paskaa.
- Anonyymi00004
Virtsaa ja kakkaa pääasiassa johtanut ulostimistaan, lienee ollut ne tärkeimmät istunnot.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Virtsaa ja kakkaa pääasiassa johtanut ulostimistaan, lienee ollut ne tärkeimmät istunnot.
Lopeta sankarin pilkkaaminen, mitä sinä olet koskaan tehnyt ansaitaksesi oikeuden kiusata noin suuria saavutuksia saavuttanutta?
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Lopeta sankarin pilkkaaminen, mitä sinä olet koskaan tehnyt ansaitaksesi oikeuden kiusata noin suuria saavutuksia saavuttanutta?
Lyhyt ura asevoimissa ja sen jälkeen neljännesvuosisata eläkkeellä lojunut. Yksi puutarhajuttu ollut. Tämä on totuus.
- Anonyymi00008
Anonyymi00004 kirjoitti:
Virtsaa ja kakkaa pääasiassa johtanut ulostimistaan, lienee ollut ne tärkeimmät istunnot.
Tärkeintä kuitenkin että nämä on erihauskoja temppuja soitessa. Ei herännyt yksikään varoitusvalo.
- Anonyymi00007
Ressu pelasti suuren määrän ihmisiä tykkihallin palossa, eikö hänellä palanut housutkin ihoon kiinni ja kuvaavaa palon dramaattisuudesta oli että muistaakseni palokuntakaan ei kyennyt toimimaan kunnolla, mutta yksi mies kykeni!
- Anonyymi00009
Ei liity suoraan armeija saavutuksiin, mutta muistaisin kuulleeni että Ressu oli keksinyt auton sivuikkunoissa olevat aurinkosuojaverhot. Prototyyppi valmistettiin muistaakseni Ressun siskon verhoomossa.
- Anonyymi00010
Ajatella että Ressu keksi aurinkosuojat ja joku alkoi kopioimaan hänen keksintöään, nyt niitä on lähes jokaisessa autossa ja myydään joka kaupoissa.
- Anonyymi00011
Reppanalla kun ei ole ainuttakaan patenttia yhdestäkään "keksinnöstään".
- Anonyymi00013
Olin paikalla tuolla tykkihallin tulipalossa ja osallistuin sammutustöihin. Tulipalo oli saanut alkunsa kaasugrillistä millä oli grillattu sisätiloissa koska ulkona oli sateinen ilma sekä ukkosta. Kyseessä oli ollut ilmeisesti jonkinlaiset henkilökunnan kosteat juhlat koska osa paikallaolijoista oli selvästi liikuttuneessa tilassa. Trukkikuski törmäili seiniin ja lopultahan koko trukki jäi liekkeihin kun kuljettaja saatiin poistettua ohjaimista. Juhliin ei osallistunut asekoulun päällikkö everstiluutnantti Karvonen joka saapui paikalle myöhemmin ja käskytti paikalla toikkaroineet kantahenkilökuntaan kuuluneet poistumaan paikalta. Muutama selvinpäin ollut varusmies oli saanut tyhjennettyä kaluston hallista ja ainoa menetys oli tuo edellä mainittu trukki. Tulipalosta tehtiin vain sisäinen "tutkimus" ja palo laitettiin salaman sytyttämäksi. Pahiten toikkaroineet lähetettiin heti seuraavana päivänä "komennuksille" ja heitä ei poliisi kuulustelijat tavoittaneet eikä ketään puhallutettu taikka syytetty.
- Anonyymi00014
Ressu järjesti Kokkolan jäähallissa jalon lajin kaukalopallon suurtapahtuman, muistaakseni sm-kisat, tuo monipäiväinen tapahtuma lienee edelleen suurin koskaan Kokkolan jäähallissa järjestetty urheilutapahtuma sekä osanottajamäärältään, että katsojaluvultaan. Itse Höyry Häyrynen oli tuolloin paikalla vetonaulana.
- Anonyymi00015
Muistan tuon tapahtuman. Se oli tossupallo turnaus. Kenkien päällä villasukat ja tennispallolla pelasivat. Lähinnä vanhoja ukkoja ja loppuillasta pelaajat olivat kännissä myös tuo höyry.
- Anonyymi00018
Voit kysyä asiasta Bjarne Kallikselta tai Kari Urpilaiselta. Edellisistä herjoistasi on käynnistetty esitutkinta ja perästä kuuluu. Perhon viisain mies.
MOT
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä5611830Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san424807Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2632925Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1662768- 1261891
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo20124540 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.2121011- 84965
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv69875- 82870