Ihminen haluaa elää vuoroin naisen ja miehen ruumiissa. Tämä sukupuolen vaihto aiheuttaa sen että edellisestä elämästä jää "jää hieman päälle" joten se ilmenee homoutena, lesboutena, transihmisinä ja sukupuolen vaihto leikkaukseen haluavana. Lesbo on voi olla miesmäinen ja homo naismainenn johtuen siis siitä että he ovat olleet eri sukupuolta edellisessä elämässä.
Homo on ollut edellisessä elämässä nainen ja lesbo vastaavasti mies.
Ei ole pakko uskoa mutta näin olen funtsinut ja täällähän puhutaan paljon homppeleista.
Homoseksualismin syy
51
355
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tarkoitatko, että homot ja lesbot eivät osaa edes syntyä uudestaan vaan tekevät senkin väärin?
- Anonyymi00041
Tarkoittaa varmaan, että heterot eivät osaa syntyä uudestaan, kun on jäänyt edellinen sukupuoli päälle. Joka tapauksessa homous vaikuttaa aina epäonnistuneelta, seurausta siitä että ei osaa syntyä uudestaan normaalilla tavalla.
- Anonyymi00002
bi seksuaaleista syntyy homot
- Anonyymi00003
Meistä jokainen on kuulunut joskus tai on tulevaisuudessa kuuluva seksuaalivähemmistöön.
- Anonyymi00005
Aloittajakin sanoo, että ihminen haluaa elää ruumiissa.
- Anonyymi00006
Siehä ootkii haamu vetten päällä.
- Anonyymi00007
Minä olen ajatellut että homoseksuaalisuus perustuu siihen, että jotkut kokevat seksuaalista kiinnostusta vain oman sukupuolen edustajia kohtaan.
- Anonyymi00008
Aloittaja ei kirjoittanut homoseksuaalisuudesta vaan homoseksualismista eli pakottavasta tarpeesta tehdä h-aloituksia somessa.
- Anonyymi00023
Ei se niin ole, vaan homoseksuaalisuus perustuu syntiin. Se on sen ongelma.
- Anonyymi00042
Anonyymi00023 kirjoitti:
Ei se niin ole, vaan homoseksuaalisuus perustuu syntiin. Se on sen ongelma.
Ahaa. Johtuuko myös makeanhimo synnistä?
- Anonyymi00046
Anonyymi00042 kirjoitti:
Ahaa. Johtuuko myös makeanhimo synnistä?
En tiedä, mutta koska ketjun otsikko on "homoseksualismin syy" sanon että homous perustuu syntiin. Homot eivät toteuta Jumalan tahtoa eivätkä kunnioita häntä Jumalana.
- Anonyymi00047
Anonyymi00046 kirjoitti:
En tiedä, mutta koska ketjun otsikko on "homoseksualismin syy" sanon että homous perustuu syntiin. Homot eivät toteuta Jumalan tahtoa eivätkä kunnioita häntä Jumalana.
Vastaa mistä homoseksualismi
johtuu ,.
Ihminen se on keksinyt homovihan ei mikään mielikuvitusolento. - Anonyymi00049UUSI
Anonyymi00047 kirjoitti:
Vastaa mistä homoseksualismi
johtuu ,.
Ihminen se on keksinyt homovihan ei mikään mielikuvitusolento.Homoviha pitää todistaa eikä se ole onnistunut vielä. Enemmän on Räsäs-vihaa.
En puhunut itsestäni.
- Anonyymi00012
Toki puhuit.
Sinusta puhuin, en itsestäni.
- Anonyymi00013
Sellainen itsestäsi puhuja siis olet.
🤓
- Anonyymi00016
Edelliset elämät (jälleensyntyminen, reinkarnaatio) kuuluvat ensisijaisesti intialaisiin uskontoihin kuten hindulaisuuteen, buddhalaisuuteen ja jainalaisuuteen, joissa kiertokulku (samsara) ja karman laki ohjaavat elämän jatkumista; kristinusko ja luterilaisuus eivät perinteisesti usko jälleensyntymiseen vaan yhteen elämään ja tuonpuoleiseen, vaikka jotkin harvinaiset tai esoteeriset kristilliset suuntaukset voivatkin hyväksyä ajatuksen.
- Anonyymi00017
Kaikki me ollaan jälleen syntyviä ja karman lain alaisia.
Kristinuskosta menis pohja jos uskovaiset uskoisivat reinkarnaatioon ja karman lakiin.
- Anonyymi00018
"Ei ole pakko uskoa mutta näin olen funtsinut ja täällähän puhutaan paljon homppeleista."
Aika vähän puhutaan homoista tai muista seksuaalisynneistä. Enemmänkin saisi olla närkästystä kirkon piispojen ala-arvoisesta toiminnasta. Olipa homoseksuaalisuuden syyt, mitkä tahansa, niin kristitty ihminen ei halua elää sellaisissa suhteissa, koska se on vastoin Jumalan tahtoa. Haluamme kertoa kaikille ihmisille evankeliumin ilosanomaa Jeesuksesta Kristuksesta ja siitä, kuinka Hän on sovittanut koko maailman synnit Golgatan ristillä jo noin 2000 v. sitten. Silloin meidät ristiinnaulittiin syntiemme tähden yhdessä Jeesuksen kanssa Room.6:6-7.
Kun Jeesus nousi ylös kuolemasta me nousimme yhdessä Hänen kanssaan. Tässä tapahtui meidän vanhurskauttamisemme, joka tarkoittaa syyttömäksi julistamista. Ylösnousemus on todiste siitä, että Jeesuksen veri oli riittävä puhdistamaan meidät kaikista synneistä.
. Koko tämän prosessin me voimme vastaanottaa ilmaiseksi uskon kautta ja pelkästä Jumalan armosta ilman omia tekojamme ja ansioitamme. Tämä on se evankeliumin ilosanoma, joka vapauttaa homoseksuaalitkin kaikista synneistä ja synnin rangaistuksesta ja saa kaikki meidät elämään Jumalan tahdon mukaista elämää.
"Jumalan armo on ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille ja se kasvattaa meitä hylkäämään jumalattomuuden ja maailmalliset himot sekä elämään siveästi, vanhurskaasti ja jumalisesti nykyisessä maailmanajassa. Tiitus 3:11-12.
Ylistys Jumalalle ja Jeesukselle Kristukselle!- Anonyymi00019
Miksi jeesus ja jumala ovat tuollaisia rasisteja?
- Anonyymi00020
Tuonpuoleinen on uskontovapaata vyöhykettä
Tulisi vaan rähinöitä uskovaisten keskuudessa.
Tuonpuoleinen on rauhan, valon ja levon paikka.
Kesäloma ennen koulun alkua.
- Anonyymi00021
Hei, ei luterilaisuuteen kuulu tuollainen taika-usko. Raamatun mukaan on olemassa yksi elämä. Jos ihminen ottaa Jeesuksen sydämeensä asumaan, hän saa iankaikkisen elämän. Ei Raamattu puhu jälleensyntymisestä.
- Anonyymi00024
No kun jälleensyntymisoppi on poistettu Raamatusta.
- Anonyymi00025
Tuo ikuinen elämä kyllä on enemmän rangaistus kun jotain mitä pitäisi tavoitella.
- Anonyymi00034
Anonyymi00024 kirjoitti:
No kun jälleensyntymisoppi on poistettu Raamatusta.
Ei vaan Raamatussa selkeästi kielletään seksuaalisuus saman sukupuolen kanssa. Sen takia ihmiset eivät voi jälleensyntyä homoiksi, koska se olisi syntiä.
- Anonyymi00022
Joissakin uskonnoissa pidetään hyvänä vaihtoehtona luostarielämää ihan oman sukupuolen porukassa.
Tuskin asia ihan noin yksinkertainen on. Pikemminkin pitäisin mahdollisina, että sinulla on "jäänyt jotain päälle" kun olet taas joulunkin miettinyt muiden ihmisten seksuaalisuushommia ja kenties jopa "suorituksia"
- Anonyymi00026
Näköjään halusit loukata minua.
Oletko vihainen kun tein aloituksen jonka olen itse päätellyt. Päinvastoin kun te uskovaiset toistelette muiden keksimiä Raamatun lauseita papukaijan tavoin. Anonyymi00026 kirjoitti:
Näköjään halusit loukata minua.
Oletko vihainen kun tein aloituksen jonka olen itse päätellyt. Päinvastoin kun te uskovaiset toistelette muiden keksimiä Raamatun lauseita papukaijan tavoin.Eipä uskoisi, että kaltaisesi ihminen olisi noin herkillä.
Ei tuo tosin ollut loukkaukseksi tarkoitettu vaan lähinnä toteamus , kun miettii kuinka uutterasti olet ajatellut noita asioita niin pidänkin hiukan erikoisena , ettei tuo asia ole tullut sinulle itsellesi mieleen, että jos se "juuttunut" oletkin sinä ja kannattaisi pyrkiä lopettamaan sellaisen asian jahkailu ja teorioiden rakentelu josta ei oikeastaan seuraa mitään.- Anonyymi00027
Eniten täällä kristittyjen suulla toistetaan sitä, että "homous on synti" tai kauhistus tai häpeä jne. Liberaalit on sitten niitä, jotka kyselee usein, että "miten te kristityt miehet harrastatte homoseksiä keskenänne"? Kristityt siis siteeraa Raamattua ja liberaalit koittaa häväistä kristittyjä leimaamalla niitä homoiksi. Mikä on vähän hassua, koska liberaalien mielestä homot ovat hyviä ihmisiä.
- Anonyymi00030
Tolkun.Ihminen kirjoitti:
Eipä uskoisi, että kaltaisesi ihminen olisi noin herkillä.
Ei tuo tosin ollut loukkaukseksi tarkoitettu vaan lähinnä toteamus , kun miettii kuinka uutterasti olet ajatellut noita asioita niin pidänkin hiukan erikoisena , ettei tuo asia ole tullut sinulle itsellesi mieleen, että jos se "juuttunut" oletkin sinä ja kannattaisi pyrkiä lopettamaan sellaisen asian jahkailu ja teorioiden rakentelu josta ei oikeastaan seuraa mitään.Kyllä Reinkarnaatio, karma ja sielun kuolemattomuus on hienoja asioita mietittäväksi.
Sitten joskus kun siirryn tuonpuoleiseen selviää kuinka väärässä tai oikeassa olin.
- Anonyymi00028
Mikä näiden pohdintojen perimmäinen syy on ? Mitä vaikutusta sillä voi olla ?
- Anonyymi00031
Olen totuuden etsijä. En halua omaksua toisen omaksumaan totuutta itselleni
Vaikutus karmaan ja reinkarnaatioon uskomisessa on se että se poistaa kuoleman pelon ja mahdollisuuden kehittyä eteenpäin elämä elämältä.
Elämät on kuin helminauha, ensimmäinen helmi on himmeä ja likainen, viimeinen kirkas ja puhdas. - Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
Olen totuuden etsijä. En halua omaksua toisen omaksumaan totuutta itselleni
Vaikutus karmaan ja reinkarnaatioon uskomisessa on se että se poistaa kuoleman pelon ja mahdollisuuden kehittyä eteenpäin elämä elämältä.
Elämät on kuin helminauha, ensimmäinen helmi on himmeä ja likainen, viimeinen kirkas ja puhdas.No tuo viimeinen "totuus' ei ollut minun keksintöä
Mutta mielestäni hyvä vertaus.. Anonyymi00032 kirjoitti:
No tuo viimeinen "totuus' ei ollut minun keksintöä
Mutta mielestäni hyvä vertaus..No mutta ei kait sillä mitään vaikutusta ole ihmisen seksuaaliseen suuntautumiseen. Sehän on sellainen selkärangassa oleva asia jonka vaan jotenkin tietää.
Noista helmistä tuli mieleen, että ei kait tuossa tavallaan tule koskaan sitä viimeistä helmeä.
- Anonyymi00029
Olet antanut periksi kursailulle.
- Anonyymi00033
Otolta ei kannata kysyä naisena oppiako olemaan mies.
- Anonyymi00035
Ei kannata uskoa edellisten elämien hömpään.
- Anonyymi00048
Usko sinä että tähdet ovat jäämurikoita jotka kimaltelevat auringon valosssa
- Anonyymi00038
Olet transvestiitti, jos haluat elää välillä naisena tai miehenä ja näyttää että sinulla on vähän jäänyt päälle. Inkarnaatiohöpö on silkaa narsistista puppua.
- Anonyymi00039
Samaa sarjaa sinun eheytymisen kanssa😂
- Anonyymi00040
Ei halua.
- Anonyymi00043
Ihminen joka haluaa sukupuolen vaihto leikkaukseen on selvästi ollut sitä sukupuolta edellisessä elämässä jonka nyt haluaa takaisin.
Sielu vaihtaa sukupuolta silloin tällöin ja se ei aina suju ongelmitta. Sama koskee kaikkia sukupuolivähemmistöihin kuuluvia.
.- Anonyymi00045
Voi, huoh! Ihmislapsen logiikkaa. Lasten. Mutta Lassen logiikka ei petä. Lasse on fiksu äijä, muuten.
- Anonyymi00044
Oli meinaa aikamoinen Hannesmyrsky. Niin jotta oksat pois. Ja "vähän" puitakin.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666