Venäjän liike-elämän eliitti on noussut kapinaan maan presidenttiä Vladimir Putinia vastaan, brittilehti Express väittää.
Taustalla on myynnin romahtaminen matalimmalle tasolle sitten vuoden 1998 finanssikriisin
Talouden hidastuminen, korkojen nousu ja tiukentuvat pakotteet ovatkin ajaneet venäläisen teollisuuden katastrofin partaalle, Express kirjoittaa.
Suurten venäläisten teollisuusyritysten johtajien mukaan päättyvän vuoden myynnit ovat huonoimmat sitten ruplan devalvaation vuonna 1998. Devalvaatio johti katastrofiin, jonka mukana pyyhkiytyivät ihmisten säästöt.
Venäläiset teollisuuspamput suhtautuvat Expressin mukaan tulevaisuuteen pessimistisesti, eivätkä usko kysynnän vahvistuvan ja helpottavan näin venäläisyritysten tilannetta.
Venäjän Talouden ennustamisen instituutin tutkijoiden mukaan viha Kremliä kohtaan kasvaa nopeasti venäläisten yritysjohtajien keskuudessa.
Ekonomisti Alexandra Prokopenkon mukaan Venäjän sotataloudessa on käynnissä ”teollistumisen purkaminen Paluu 1980 luvulle Korpatshov aikaan
Venäjällä kapina Rikollinen Putinia vastaan
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Alkaako ylinten kerrosten ikkunoille olla jonoa kun Puuttin pistää niskoittelevia ojennukseen. Perinteisesti riittänee kun muutama tekee varoittavan "itsemurhan". Loput rauhoittuvat. Puuttin on rasvannut koneistoaan ja ikkunoiden saranoita kehitysmaan johtajana yli 25 vuotta, joten muutaman teollisuusjohtajan tapattaminen ei venettä keikuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943719Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512612- 1461297
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741170Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46924
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt204755