Ensimmäinen näky

Anonyymi-ap

Miksiköhän Joseph Smith ei kertonut ensimmäisestä näystä lähes kahteenkymmeneen vuoteen? Vaikuttaa siltä, että Smith/mormormonit kehittivät ensimmäinen näky tarinan legitimoidakseen Mormonin kirjan alkuperän ja Smithin profioiden aitouden. Ensimmäisen näyn tarinaa muuteltiin myös alkuvuosien aikana useampia kertoja. Mormonien nykyisen kertomuksen mukaan Jumala ja Jeesus ilmestyivät Joseph Smithille ja kertoi hänelle erinäisiä asioita.

6

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on ihan luonnollista, että merkittävästä tapahtumasta on erilaisia versioita. Paras yhteenveto siitä, mitä silloin tapahtui, on "Saints"-kirjassa, joka on kirkon historia aikalaiskertomuksina. Kuin romaanimuodassa kerrottu kirkon historia. Israelilaiset perinteisesti kertovat historiansa näinkin. Esim Leon Urisin kirjat, "Exodus" jne.

      Näky oli v. 1820 ja avasi uuden armotalouskauden Jumalan ja ihmiskunnan välisessä suhteessa. Ja ilmoitti tarkkaan Jumalan olemuksen. Isä ja Poika ovat kirkastettuja olentoja, Jumalia Jumalan taivaassa. Isä sanoi, kuten Uudessa Testamentissakin Jeesuksen kasteen yhteydessä: "Tämä on minun Rakas Poikani, kuule Häntä!" Kanonisoitu kertomus on Opin ja Liittojen kirjassa. Kahdessa kohtaan kirkon Pyhiä Kirjoituksia itse asiassa.

      Ja Jumalan Rakkaus täytti voimakkaana Josephin sydämen. Se on Jumalan kolmas ilmeneminen, Pyhän Hengen, Jumalan läsnäolon, Jumalan Rakkautena, ilmeneminen, tässä näyssä, tapahtumassa.

      Se on rikkaus että kertomuksia on monta, niiden erot valaisevat mainiosti, mitä oikeasti tapahtui. Jokainen kertomus on osittain puutteellinen ja yhdessä ne antavat erittäin tarkan kuvan siitä, mitä silloin tapahtui.

    • Näky oli Joseph Smithin profeetallisen kutsumuksen alku, joka johti kahteen seuraavaan tärkeään historialliseen tapahtumaan. Mormonin Kirja kääntämiseen ja julkaisemiseen ja kirkon perustamiseen 1830.

      Tämä on Jumalan työtä. Ei ihmisen. Alusta alkaen ilmestysten, ihmeiden ja ilmoitusten ja profeettojen ja apostolien kautta. Tietysti apostolit ja profeetat ovat ihmisiä. Niin Jumala toimii.

      Alusta alkaen asia on kohdannut voimakasta vastustusta ja jopa vainoa. Se tulee ihmisten tietämättömyydestä, pikkumaisuudesta ja juoruihin ja panetteluihin uskomisesta, ja on Saatanan työtä.

      Hyvä kirkko tämä on, eikä mikään paha kirkko, vaan oikea kirkko. Vika on muissa kirkoissa ja uskonnoissa, ei tässä. Ja on niissä muissakin paljon Jumalan valoa. Ja maallistumisessakin on paljon Jumalan valoa, koska valtakirkot ovat vääriä kirkkoja.

    • Anonyymi00001

      Ei se ole ihme. Vuoden 1998 ylöstempauksesta on kulunut jo 28 vuotta eikä siitäkään paljoa julistusta ole ollut. Ylöstempaukset joita ennen tapahtui jokaisen vuosisadan lopussa synnyttää kyllä salaisia tai vähän julkisuutta saavia teoksia ajan oloon.

      Jeesus itse sanoi 1998 että evankeliumia ei tarvitse nyt julistaa. Saatanalle annettiin tuolloin koko Jumalan voima eksyttämiseen. Ja islamin nousu ja Mahdin tulemus puhdistamaan kaikki uskonnot erheistä on ilmeinen seuraava askel.

      Ilmestykset vaikuttaa hengellisellä tasolla koko ajan tuon 20 vuotta mutta materiaalisella tasolla vaikutus on olematon. Paavali opetti Tyrannoksessa kolme vuotta ja KOKO MAAILMA SILLOIN SAI JUMALAN VALTAKUNNAN EVANKELIUMIN. Henget ja enkelit vei sen koko maailmaan. Samoinhhan myös islam eteni. Henkisellä tasolla.

    • Anonyymi00002

      En kyllä pidä kovinkaan luonnollisena sitä, että kertomus mormonikirkon yhdestä tärkeimmistä tapahtumista muuttuu perustuvanlaatuisesti. Tuntuu siltä, että se oli keksitty avittamaan Smithin kertomusta. Niin, eikä sekään, että Smith ei kertonut kenellekään näystä yli kymmeneen vuoteen ole kovin uskottavaa. Eiköhän tarina ollut keksitty.

    • Anonyymi00003

      Miksi mormonismia ei tue mitkään arkeologiset löydöt. Itse asiassa mormonismia ei tue mikään muu kuin Joseph Smithin sanat. Smith väitti kääntäneensä Mormonin kirjan uudistetusta egyptin kielestä. Ongelma on, että uudistettu egyptin kieli ei ollut olemassa muualla kuin mormonismissa. Todisteiden perusteella ja myös niiden puuttumisen perusteella voidaan todeta, että koko mormonismi on huijausta.

    • Anonyymi00004

      Tunnetko henkilön joka sanoo tavanneensa yhden kolmesta nefiläisestä? Se on hyvinkin mahdollista. Paljastan totuuden nyt tällä palstalla, minä olen yksi heistä. Kuljemme maan päällä kunnes Rauhanruhtinas palaa paimentamaan kansaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      83
      5968
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      302
      4935
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2628
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      43
      2549
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      99
      1624
    6. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      68
      1513
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1491
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1397
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1363
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      116
      1327
    Aihe