Jos pahoinpitely on lievä henkilö voi päättää jos asia viedään oikeuteen eli on ns asianomistajarikos mutta jos on pahoinpitely niin ei ole asianomistajarikos ja poliisi aloittaa rikosilmoituksen tekemisen kuten kävi tässä prisman kalevan tapauksessa missä neljä alle 20 vuotiasta hakkasi miehen.
Missä vaiheessa pahoinpitely on pahoinpitely? Minua kohtaan hyökättiin Diagonal Mar centre ostoskeskuksessa Barcelonassa, espanjassa ja kysyttiin halusinko tehdä rikosilmoituksen. Hyökkäyksestä tuli mustelma silmän alle ja hieman verta suusta. Miksi tuo sitten oli vain lievä pahoinpitely vai onko espanjassa erilaiset lait?
Pahoinpitely asianomistajarikos?
10
115
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä, Espanjassa on oma lakinsa.
- Anonyymi00006
Siis siellä pahoinpitely on mikä? Kuinka pahasti pitää pahoinpidellä? Tiedätkö edes asiasta.
Niin, kyllä Espanjassa on erilainen lainsäädäntö kuin Suomessa, yllättääkö tämä asia?
- Anonyymi00003
Ei se silti mikään saudi arabia ole. Miten tuo käsiteltäisiin suomessa? Olisiko tuo minun pahoinpitely suomessa ollut pahoinpitely?
- Anonyymi00004
Joo, lievä pahoinpitely on asianomistajarikos, missä uhrin/asianomistajan on vaadittava tekijälle/tekijöille rangaistusta. Vasta sen jälkeen poliisi ryhtyy sitä tutkimaan ja mahdollisesti syyttäjä nostaa syytteen. Kolme poikkeusta on, ns. lähisuhdeväkivalta on aina virallisen syytteen alainen rikos. Toinen poikkeus on, jos teko on kohdistunut alle 18 vuotiaaseen. Kolmas, henkilön työtehtävien vuoksi, eikä tekijä kuulu saman työpaikan henkilöstöön.
Rikoslaki määrittelee lievän pahoinpitelyn näin: jos teko on kokonaisuutena arvostellen vähäinen, niin tekijä on tuomittava lievästä pahoinpitelystä sakkoon.- Anonyymi00005
Onko mustelma naamassa nyrkistä ja hieman verta suusta vähäistä?
- Anonyymi00007
Yksikään kommentti ei ole vastannut kysymykseen.
- Anonyymi00008
Mitä se sitten kysy ?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Mitä se sitten kysy ?
Jotta saisin vastauksen? Tyhmiä kyselet.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Jotta saisin vastauksen? Tyhmiä kyselet.
Rikos tutkitaan siellä, missä se tapahtui ja sen maan lakien mukaan, joten unohda.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626087Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813636Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242761- 212239
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402185Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85129281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 281185