Kirkkonummi | Kunta tarjosi työtä, mutta hakijat uupuivat – virat jätettiin täyttämättä
Erityisopettajista on pulaa pääkaupunkiseudulla. Kirkkonummen kunta ei saanut neljään avoinna olleeseen virkaan riittävästi hakemuksia.
Kirkkonummen kunta ei ole ongelman kanssa yksin. Pula pätevistä erityisopettajista on edelleen akuutti pääkaupunkiseudulla.
24.2.2026 18:05
Kirkkonummen kuntaan haettiin neljää erityisopettajaa, mutta opetusjohtaja Kauber Astrid joutui lopulta taipumaan mahdottoman edessä ja jättää virat täyttämättä. Kelpoisia hakijoita ei ollut riittävästi.
Opettajia ei löytynyt
Anonyymi-ap
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Kuulema ihmisiä koulutetaan liikaa ja hirveän paljon on akateemisia työttömänä niin ei kannata opiskella opettajaksi vaan pitää mennä töihin.
Asia varmaan korjaantuisi sillä, jos Kirkkonummen kunta vain viitsisi ottaa 10 000 lukutaidotonta Afrikkalaista turvapaikkaa hakemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan14771Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv634397- 433682
- 193332
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343268Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h423103No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol453050- 452695
- 422455
- 452219