Piha, puutarha, kasvimaa

Ajattelimme istuttaa vielä muutaman hedelmäpuun, onko kokemusta heedelmäpuiden istutuksesta n'in myöhään keväällä? Eivät tietenkään ehdi tuottaa hedelmää vielä tänä kesänä, mutta ehkä jo ensi kesänä? Jos olemme viekä elossa?
meillä on yksi vanha omenapuu, joka tuottaa runsaasti satoa ja kaksi pientä, jotka kukkivat myös ja joissa oli viime kesänä jo pari omenaa. Olemme istuttaneet kirsikkapuun pari kolme vuotta sitten, kukkii upeasti, mutta ei tee kirsikoita, luultavasti tarvitsee kaveriksi toisen, että saa pölytystä. Päärynäpuun mies istutti viime keväänä ja nyt haluaa tuoda toisen sikke kaveriksi. Kävimme eilen kauppapuutrhassa ja siellä oli persikkapuu, myyjä kertoi että hänellä on kotona sellainen ja menestyy hyvin tässä kasvuvyöhykkeessä. Tekisi mieli laittaa sellaine takapihalle, jossa on hyvä . paksu maa.

Ostin eilen tomaatintaimien lisäksi kaksi munakoisoa kasvihuoneen tyhjiin säkkeihin. Nyt käyn kastelemassa taimiani joka aamu: kirsikkatomaattia, tavallista tomaattia, mustaa russkitomaattia, paria lkasvihuonekurkkua,, paprikaa ja kesäkurpitsaa. Ja kahta munakoisoa :)

Kasvimaalla (joka kutistuu vuosi vuodelta) on avomaankurkkua, marjapensaita, perunaa, kesä-ja jättikurpitsaa, porkkanaa, sipulia, punajuurta ja uusin kokeiluni, purjoa ja ohuen ohutta pillisipula.

45

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kaltaisiaisia,saisi olla enemmän.Omatoimisuutta

      • Tein uuden aloituksen 70 plussiin ajankäytöstä. Olisi ehkä kannattanut tehdä se tänne. Koen että puutarhan ja kasvimaan hoito on mielekästä ajankäyttöä ja ulkoilmassa puuhailu on hauskaa ja mieli pysyy hyvänä.
        Lintujen kevätkonsertti on huumaavaa, kottaraiset ovat palanneet, tosin vain vierailulle, muistan lapsuudesta kotona maalla pihaa ympäröivät suuret, vanhat koivut jokaisessa kottaraisille pönttö.
        Poika sanoo että että linnut eivät laula, ne rääkyvät varoitushuutoja toisilleen. Tytär sanoo että linnut "rähjäävät". Minä sanon että ne tekevät varmaan kaikkea sitäkin, mutta myös laulavat iloisia lurituksiaan pelkästä elämisen ilosta.


    • Anonyymi00002

      Puutarhan ja kasvimaanhoito on parhaasta päästä terapiaa mielelle.
      Se saa hyvä-hormoonit hyrräämään.

      • Anonyymi00003

        Joo, tosin ei kaikki nauti siitä, on muitakin mielitekoja.


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Joo, tosin ei kaikki nauti siitä, on muitakin mielitekoja.

        Valinta on ihan vapaa ja "puutarhahulluilla" on yleensä muitakin harrastuksia
        ja mielenkiinnon kohteita. Puutarhassa hääräävät ovat usein hyvin luovia ihmisiä.


    • Anonyymi00005

      Voi kun olisikin pieni puutarha. Kasvattaisin kukkia, tomaatteja ja herneitä,
      että saisin popsia herneitä omasta maasta. Oletan, että auringossa kypsyneet
      tomaatit maistuvat paremmalle kuin kasvihuoneissa kypsytetyt.
      Tomaatteja on monia lajeja. Kasvattaisin makeita, joitten sisus ei ole ontto
      ja vetinen.

      • Pienimuotoista tää meidänkin puuhailu on. Herneitä kasvatin monena kesänä mutta lopulta annoin periksi, kun niille oli aina laitettava suojaverkko ja harakat ja naakat hakkasivat verkon rikki ja nokkivat herneet ylös maasta ottaen nokallaan kiinni heti kun idut tulivat maan pintaan.

        Kotona kasvatetut tomaatit jotka ovat saaneet kypsyä rauhassa auringon lämmössä maistuvat ihanalle. Kotona kasvihuoneessakin kypsytetyt tomaatit maistuvat paremmalta kuin kaupan tomaatit.
        Porkkanat ovat kaikkein parhaimmillaan juuri mullasta ylös nykäistynä. ohutkuorisia ja tuoksuvat porkkanalle!

        Kukkia meillä on paljon, eri aikaan kukkivia, juuri nyt tulppaaneja monissa eri väreissä, kevätesikot, pääsiäisliljat, helmishyasintit, ja nurmitädykkeet kukassa. Metsikössä kadun toisella puolella kukkivat kielot, pihassa tuomet, syreenit ja tuomipihlaja.


    • Anonyymi00006

      Aloittaja on varmaan sen verran tutkinut asiaa, etteivät hedelmäpuut
      toisena vuonna hedelmiä tuota.

      Taimesta kasvatettujen puiden satoikä:
      Omenapuu: Hedelmiä alkaa muodostua yleensä 2–4 vuodessa istutuksesta lajikkeesta riippuen.

      Luumupuu & Kirsikkapuu: Tuottavat ensimmäisiä satojaan usein 3–5 vuoden kuluttua istuttamisesta.

      Päärynäpuu: Kasvaa hieman hitaammin ja voi vaatia 5–8 vuotta ennen ensimmäisiä hedelmiä.

      Lisäksi kasvuvyöhyke vaikuttaa asiaan.

      • Nämä puut joita katselimme kauppapuutarhassa eivät ole enää taimia, vaan n. 2 metrin korkuisia ja kukassa jo. En ole tutkinut asiaa sen kummemmin, mutta jos puu kukkii, niin eikö se tuota hedelmää jos saa pölyytyksen aikanaan? Vaikka ei olsikaan vielä täyskasvuinen?
        Kasvuvyöhyke on IV


      • Anonyymi00011
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Nämä puut joita katselimme kauppapuutarhassa eivät ole enää taimia, vaan n. 2 metrin korkuisia ja kukassa jo. En ole tutkinut asiaa sen kummemmin, mutta jos puu kukkii, niin eikö se tuota hedelmää jos saa pölyytyksen aikanaan? Vaikka ei olsikaan vielä täyskasvuinen?
        Kasvuvyöhyke on IV

        "AI-yhteenveto
        Hedelmäpuut alkavat yleensä tuottaa satoa 2–5 vuoden kuluessa istutuksesta. Tarkka ajankohta riippuu lajikkeesta, puun iästä ostohetkellä ja kasvualustasta.

        Hankkija
        +1
        Omenapuu: 2–5 vuotta. Hillittykasvuiset lajikkeet saattavat tehdä maistiaisia jo aikaisemmin.
        Luumupuu ja kirsikkapuu: Satoa saadaan yleensä noin 3–5 vuoden kuluttua istutuksesta.
        Päärynäpuu: Nuori puu voi vaatia 4–7 vuotta ennen ensimmäisiä hedelmiä.

        Hankkija
        +2
        Hyvä tietää sadon alusta:
        Ensimmäisinä vuosina istutuksen jälkeen puiden on tärkeää antaa keskittyä juurtumiseen. Nuorista puista kannattaakin poistaa ensimmäiset raakileet kokonaan pois, jotta puu saa voimaa kasvamiseen eikä sen kehitys hidastu. Satoa voi joutua odottamaan hieman kauemmin, jos puun kasvupaikka on varjoinen tai sen leikkaus on liian voimakasta.

        Muhevainen
        +1


    • Anonyymi00007

      Tekoälyvinkkejä menestykseen:
      Vyöhyke: Valitse taimi, joka kestää oman alueesi talvet (I–V).
      Pölytys: Jos tilaa on vain yhdelle puulle, valitse itsepölyttyvä lajike, mutta
      ristiinpölytys parantaa aina satoa.
      Istutus: Paras aika on kevät tai kesä, jotta puu ehtii juurtua.

      • Anonyymi00022

        Saa olla tarkkana.


    • Tässä toisella silmällä peliä seuraan.

      Vähentynyt on minunkin lajikkeeni vuosien myötä.
      Pieni kasvihuone pystytettiin.
      Tänään tuossa pienen pöydän sinne laudanpätkistä tein. Saan toisen kerroksen laatikon siihen.
      Poika sahasi laudat valmiiksi, eilen lähti työhugilleen. Itse sahasin jalat, sen jälkeen piti huilata. Jonkin verran se saha painaa.
      Sähkösaha olisi kevyempi, muttei poika huomannut sitä vielä tuoda talvivarastosta.
      Huomenissa käyn hakemassa lisää multaa. Lehtisalaattia tänään laitoin.
      Kurpitsaa ja kurkuntaimia on nousemassa.
      Porkkanaa ja persiljaa ainakin vielä laitan. Muutama vaatimaton perunapöytäkin on.

      Kukkia olen myös istutellut. Neljä vielä odottaa vuoroaan.

      Kalakeittoa tein järven hauesta tänään. Pienehkö puhdasvetinen järvi, haukikin on hyvää.

      No hitaita ovat mun kiireet nykyään, entiseen verrattuna, vaan hätäkös tässä, kun aikaa on.

      Väinö (kissa) Paavo (pojan koira), molemmat syövät heiniä.
      Kysyinkin, että hevosiako luulette olevanne, vaan eivät vastaa, katsovat vaan sen näköisenä, että mitä oikein horiset, suolen putsaukseen nämä ovat.😉

      • Huomenta@

        Kuulin tvstä, että on tutkittu puiden välistä kommunikointia. Puut "puhuvat" toisilleen. Eli lähettävät kemiallisia singaaleja esim. varoituksia uhkaavista vaaroista.

        Istuin torstaina korituolissa valtoimenaan kukkivan tuomipihlajapuun alla lipitellen valkkaria ja ihastellen vastapäistä tuomipihlajapensasta joka myös on valkoisten kukkien peitossa.

        Toisella puolen aitaa naapurin puolella kaksi viimevuonna istutettua puuta kasvavat kituen. Naapurin kituvien puiden paikalla oli ennen uusien istutusta pystyyn kuollut puu.

        Olisiko luonnon kostoa naapurille kun hänen puut eivät menesty. Hän toimi omavaltaisesti vuosia sitten antaen ohjeita meidän ison tuomipihjajapuun ja myöhemmin talon sivustan kaikkien puiden ja pensaiden kaatoihin. Nyt aidoilla rajatulla pihaltamme on kaadetun tuomipihlajapuun kannosta kasvanut noin 5-metrin korkea, hyvinvoiva puu.

        Nyt suunnitelmissani on ostaa pari puolimetristä kasvatuslavaa toiselle puolen aitaamme, tilaan joka säästi tuomipihlajapensaamme ja istuttaa sinne perunaa. Torstaina laitoin tilliä, basilikaa, sitruunatinjamia, tomaatteja ja mansikkaa takapihan yrttien kasvatuspöydälle.

        Eilen satoi, mökin istutukset saivat runsaasti vettä eikä kasteltavaa jäänyt takapihallemmekaan, nostin yrtit suojaan suojaisalle patiolle.

        Nyt aurinko paistaa ja ehkäpä toteutan perunamaan rakentelun.

        Kivaa puuhapäivää multasormille ;)


      • Anonyymi00008
        korpikirjailija kirjoitti:

        Huomenta@

        Kuulin tvstä, että on tutkittu puiden välistä kommunikointia. Puut "puhuvat" toisilleen. Eli lähettävät kemiallisia singaaleja esim. varoituksia uhkaavista vaaroista.

        Istuin torstaina korituolissa valtoimenaan kukkivan tuomipihlajapuun alla lipitellen valkkaria ja ihastellen vastapäistä tuomipihlajapensasta joka myös on valkoisten kukkien peitossa.

        Toisella puolen aitaa naapurin puolella kaksi viimevuonna istutettua puuta kasvavat kituen. Naapurin kituvien puiden paikalla oli ennen uusien istutusta pystyyn kuollut puu.

        Olisiko luonnon kostoa naapurille kun hänen puut eivät menesty. Hän toimi omavaltaisesti vuosia sitten antaen ohjeita meidän ison tuomipihjajapuun ja myöhemmin talon sivustan kaikkien puiden ja pensaiden kaatoihin. Nyt aidoilla rajatulla pihaltamme on kaadetun tuomipihlajapuun kannosta kasvanut noin 5-metrin korkea, hyvinvoiva puu.

        Nyt suunnitelmissani on ostaa pari puolimetristä kasvatuslavaa toiselle puolen aitaamme, tilaan joka säästi tuomipihlajapensaamme ja istuttaa sinne perunaa. Torstaina laitoin tilliä, basilikaa, sitruunatinjamia, tomaatteja ja mansikkaa takapihan yrttien kasvatuspöydälle.

        Eilen satoi, mökin istutukset saivat runsaasti vettä eikä kasteltavaa jäänyt takapihallemmekaan, nostin yrtit suojaan suojaisalle patiolle.

        Nyt aurinko paistaa ja ehkäpä toteutan perunamaan rakentelun.

        Kivaa puuhapäivää multasormille ;)

        Nämä viisaammat (Martat ja puutarhurit) sanovat, että sadevesi ei kastele tarpeeksi.

        (tietty se kastelee silloin tarpeeksi jos vettä sataa monta päivää putkeen tai ainakin minä oletan näin) :)


      • korpikirjailija kirjoitti:

        Huomenta@

        Kuulin tvstä, että on tutkittu puiden välistä kommunikointia. Puut "puhuvat" toisilleen. Eli lähettävät kemiallisia singaaleja esim. varoituksia uhkaavista vaaroista.

        Istuin torstaina korituolissa valtoimenaan kukkivan tuomipihlajapuun alla lipitellen valkkaria ja ihastellen vastapäistä tuomipihlajapensasta joka myös on valkoisten kukkien peitossa.

        Toisella puolen aitaa naapurin puolella kaksi viimevuonna istutettua puuta kasvavat kituen. Naapurin kituvien puiden paikalla oli ennen uusien istutusta pystyyn kuollut puu.

        Olisiko luonnon kostoa naapurille kun hänen puut eivät menesty. Hän toimi omavaltaisesti vuosia sitten antaen ohjeita meidän ison tuomipihjajapuun ja myöhemmin talon sivustan kaikkien puiden ja pensaiden kaatoihin. Nyt aidoilla rajatulla pihaltamme on kaadetun tuomipihlajapuun kannosta kasvanut noin 5-metrin korkea, hyvinvoiva puu.

        Nyt suunnitelmissani on ostaa pari puolimetristä kasvatuslavaa toiselle puolen aitaamme, tilaan joka säästi tuomipihlajapensaamme ja istuttaa sinne perunaa. Torstaina laitoin tilliä, basilikaa, sitruunatinjamia, tomaatteja ja mansikkaa takapihan yrttien kasvatuspöydälle.

        Eilen satoi, mökin istutukset saivat runsaasti vettä eikä kasteltavaa jäänyt takapihallemmekaan, nostin yrtit suojaan suojaisalle patiolle.

        Nyt aurinko paistaa ja ehkäpä toteutan perunamaan rakentelun.

        Kivaa puuhapäivää multasormille ;)

        Mies sahasi valtavan tuomipihlajamme pari vuotta sitten syksyllä, siitä tuli todella paljon roskaa ja marjoja kulkeutui rapulle ja eteiseen kengänpohjissa. Nyt kannosta on kasvanut varmaanjo yli metrin pituisia versoja ja kaikki kukkii uudelleen.
        Pölyttäjiä toivoisin enemmän; lähistöllä on ainakin yksi naapuri jolla on hunajakennoja ja jätämme aina luonnonkukat rauhaan, voikukatkin saa kukkia ja etenkin apilan joka houkuttelee pörriäisiä.
        Puiden välisestä kommunikoinnista en ole kuullut aikaisemmin, toivon vain että jos puuni puhuvat toisilleen, niin ovat kilttejä ja sopuisia ja eivät saa huonoa esimerkkiä suomi24:stä.
        Meillä on tontilla mäntyjä, tuijia, suuria vanhoja koivuja, syreenejä, tuomia, yksi pieni hevoskastanja ja sitten hedelmäpuita,. Toivon että ne kaikki ouhuisivat samaa kieltä tai ainakin ymmärtäisivät toisiaan.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Mies sahasi valtavan tuomipihlajamme pari vuotta sitten syksyllä, siitä tuli todella paljon roskaa ja marjoja kulkeutui rapulle ja eteiseen kengänpohjissa. Nyt kannosta on kasvanut varmaanjo yli metrin pituisia versoja ja kaikki kukkii uudelleen.
        Pölyttäjiä toivoisin enemmän; lähistöllä on ainakin yksi naapuri jolla on hunajakennoja ja jätämme aina luonnonkukat rauhaan, voikukatkin saa kukkia ja etenkin apilan joka houkuttelee pörriäisiä.
        Puiden välisestä kommunikoinnista en ole kuullut aikaisemmin, toivon vain että jos puuni puhuvat toisilleen, niin ovat kilttejä ja sopuisia ja eivät saa huonoa esimerkkiä suomi24:stä.
        Meillä on tontilla mäntyjä, tuijia, suuria vanhoja koivuja, syreenejä, tuomia, yksi pieni hevoskastanja ja sitten hedelmäpuita,. Toivon että ne kaikki ouhuisivat samaa kieltä tai ainakin ymmärtäisivät toisiaan.

        Puut voivat myös luovuttaa ravinteita toisilleen.
        Sellaiset rihmastot kulkevat maan alla.


      • Anonyymi00012
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Mies sahasi valtavan tuomipihlajamme pari vuotta sitten syksyllä, siitä tuli todella paljon roskaa ja marjoja kulkeutui rapulle ja eteiseen kengänpohjissa. Nyt kannosta on kasvanut varmaanjo yli metrin pituisia versoja ja kaikki kukkii uudelleen.
        Pölyttäjiä toivoisin enemmän; lähistöllä on ainakin yksi naapuri jolla on hunajakennoja ja jätämme aina luonnonkukat rauhaan, voikukatkin saa kukkia ja etenkin apilan joka houkuttelee pörriäisiä.
        Puiden välisestä kommunikoinnista en ole kuullut aikaisemmin, toivon vain että jos puuni puhuvat toisilleen, niin ovat kilttejä ja sopuisia ja eivät saa huonoa esimerkkiä suomi24:stä.
        Meillä on tontilla mäntyjä, tuijia, suuria vanhoja koivuja, syreenejä, tuomia, yksi pieni hevoskastanja ja sitten hedelmäpuita,. Toivon että ne kaikki ouhuisivat samaa kieltä tai ainakin ymmärtäisivät toisiaan.

        Kylläpä olet tekopyhä ja kaksnaamainen. Itse olet ollut yksi huono esimerkki
        kroonisesti.


      • Anonyymi00013
        Eliaana kirjoitti:

        Puut voivat myös luovuttaa ravinteita toisilleen.
        Sellaiset rihmastot kulkevat maan alla.

        Tuijat menee kaatoon ne kommunikoi juurillaan aivan liikaa viemärin putkien kanssa
        Paloma ei kirj


    • Meillä on ollut nyt jo monta kevättä ja alkukesää vähäsateisia ja koleita, joten kastelu on ihanpakollista. Sade kostuttaa riittävästi jos tihuttaa pari-kolme päivää peräkkäin siten että maa saa kosteutta syvälle saakka. Maaperä täällä ei ole oikein suotuisaa, hiejkkaharjua, jost avesi menee läpi, joten kasvimaille on tuotava paljon multaa. Hiekkamaasta taas rankkasade menee läpi, muodostaa ensin klammikoita pintaan ja sitten vain katoaa.

      Kastelen aamuisin ja illansuussa varovasti, jos on tarvetta. Saamme pumpulla joesta "kesävettä" kasteluun,

      • Anonyymi00010

        Mää laitoin muutaman kannapiksen taimenen parvekkeel kasvamaan, katotaan ny mitä niist tulee?
        T. Einari Lentiirasta.


      • Anonyymi00010 kirjoitti:

        Mää laitoin muutaman kannapiksen taimenen parvekkeel kasvamaan, katotaan ny mitä niist tulee?
        T. Einari Lentiirasta.

        Heh, mä sanoin miehelle, että tänä vuonna istutan pelkkää cannabis sativaa kasvihuoneen täyteen, mutta se sano että älä tee sitä meitsin naapurit sverigedemokraatteja ja ne menee ja ilmiantaa sinut.
        (Sittenhänjos joudun linnaan, mulla on aikaa kirjoittaa valmiiksi elämäni tarina :)


    • Anonyymi00009

      Voi voi Paloma, ei ne hedelmäpuut tee hedelmää kuin vasta 3-5 vuoden kuluttua istutuksesta aikaisintaan. Kaitpa tuon tiedät?

      • Paloma.se01

        Olen aika uuno mitä tulee hedelmäpuiden hoitoon. Nokkoset ja rikkaruohot ovat enemmän mun alaani. Mies on meidän varsinainen multasormi ja viherpeukalo ja sillä oli entiseeä talossaan suuri takapiha jossa oli monenlaista hedelmäpuuta..


      • Anonyymi00014
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Olen aika uuno mitä tulee hedelmäpuiden hoitoon. Nokkoset ja rikkaruohot ovat enemmän mun alaani. Mies on meidän varsinainen multasormi ja viherpeukalo ja sillä oli entiseeä talossaan suuri takapiha jossa oli monenlaista hedelmäpuuta..

        Eikö miehesi sitten multasormineen tiedä milloin mitäkin istutetaan vai etkö puhu miehesi kanssa?


      • Anonyymi00014 kirjoitti:

        Eikö miehesi sitten multasormineen tiedä milloin mitäkin istutetaan vai etkö puhu miehesi kanssa?

        Yhdessä me niitä istutuksia suunnittelemme.
        Omenapuut, jotka toimme kaksi kesää sittenn kukkivat, ovat vielä nuoria ja viime kesänä toinen niistä teki jo pari hedelmää.
        Kirsikkapuu on ollut jo ainakin 3-4 vuotta, kukkii runsaasti, mutta ei ole tehnyt yhtään kirsikkaa ja hänen mielestään se kaipaa viereelleen toista kirsikkaa kaveriksi. Päärynäpuu on viime kesäinen ja se on vasta juurtumisvaiheessa,, mutta sekin mahdolisesti voisi paremminjos saisi toisen päärynäpuun lähistölle.

        Kaupan "taimista" joita katselimme minulle heräsi vain ajatus, että eihän nekään ole tämänvuotisia, kukkivat kaksimetriset kirsikat ja omenapuut, puolitoistametrinen persikkapuu ovat jo ainakin kaksivuotisia. Lasketaanko se aika kun ne alkavat tuottaa hedelmää aiitä kun ne ovat saaneet juurtua vakituiseen kasvupaikkaansa?


      • Anonyymi00016
        Paloma.se01 kirjoitti:

        Yhdessä me niitä istutuksia suunnittelemme.
        Omenapuut, jotka toimme kaksi kesää sittenn kukkivat, ovat vielä nuoria ja viime kesänä toinen niistä teki jo pari hedelmää.
        Kirsikkapuu on ollut jo ainakin 3-4 vuotta, kukkii runsaasti, mutta ei ole tehnyt yhtään kirsikkaa ja hänen mielestään se kaipaa viereelleen toista kirsikkaa kaveriksi. Päärynäpuu on viime kesäinen ja se on vasta juurtumisvaiheessa,, mutta sekin mahdolisesti voisi paremminjos saisi toisen päärynäpuun lähistölle.

        Kaupan "taimista" joita katselimme minulle heräsi vain ajatus, että eihän nekään ole tämänvuotisia, kukkivat kaksimetriset kirsikat ja omenapuut, puolitoistametrinen persikkapuu ovat jo ainakin kaksivuotisia. Lasketaanko se aika kun ne alkavat tuottaa hedelmää aiitä kun ne ovat saaneet juurtua vakituiseen kasvupaikkaansa?

        Nyt olikin kyse siitä, että kyselet neuvoja täältä ja kerrot, että miehesi on multasormi eli eikö
        hän osaa hommansa.

        Puutarhoista saa neuvoa. Siellä yleensä on ammattilaiset myymässä.
        Tuolla ylempänä jo sait netistä kopsattua tietoa, mitä mitää tehdä, jos uusi puu tekee hedelmän alkuja.


    • Huomenta tihkusateiseen aamuun@

      Tuumasta toimeen ostin eilen 120/80 cm lavakauluksen perunamaan tekoon. Samalla matkaani lähti , kolmesäkkiä multaa ja siemenperunaa. Mökilta hain kaksi 60×60 cm puista terassineliötä ja eristyskangasta.

      Oli aika ponnistus heitellä ne auton perältä aidan yli. No, onnistuihan se ja kokoaminenkin ilman ongelmia, ainut oli helteinen sää ja kun olin saanut perunanviljelylaatikon valmiiksi sivupihan aurinkoiseen paikkaan olin sippi, jätin perunoiden istutuksen tälle päivälle. Jospa sateessa olisi taukoja niin sekin tulisi tehtyä.

      Ostin myös lisää yrttekä sekä aitaritilän vaatikkoon kiipeilevien kukkien siemeniä.

      Kävin iltapäivällä galleriassa, sieltä saa hengenravintoa kun juttelee vierailijoiden kanssa. Eilenkin aika kului rattoisasti viehättävän pariskunnan kanssa taiteestani keskustelkessa. Saan hienoja kommentteja joiden ideat otan jatkossa käyttöön. Paras näyttelyn anti on ollut ihmisten kohtaaminen ja upeat juttutuokiot.

      No, katsotaan mitä tänään.

      • Huomenta!
        Alajuoksulla paistaa tänä aamuna aurinko, mutta eilen iltapäivällä ja yöllä vielä sateli ja puhalsi ankara tuuli, kun rintama meni yli ja suurtyi Itämeren päälle.

        Meillä on peruna jo itänyt ja ensimmäiset taimet kurkistelevat maan pinnalla. Kylvimme vain ihan vähän perunaa tänä vuonna; viime vuonna sato jotenkin epäonnistui ja perunat jäivät todellapieniksi.
        Piha on täynnä kukkaloistoa ja kasvihuone on nyt reilassa. Voomeiseksi hain pari putkikurkkua ja munakoisoa kasvamaan tyhjiin säkkeihin.

        Nyt ulos kastelemaan istutuksia raikkaaseen aamutuuleen ja käyn samalla hakemassa sylillisen syreenejä ruokahuoneen suureen maljakkoon.


      • Paloma.se01 kirjoitti:

        Huomenta!
        Alajuoksulla paistaa tänä aamuna aurinko, mutta eilen iltapäivällä ja yöllä vielä sateli ja puhalsi ankara tuuli, kun rintama meni yli ja suurtyi Itämeren päälle.

        Meillä on peruna jo itänyt ja ensimmäiset taimet kurkistelevat maan pinnalla. Kylvimme vain ihan vähän perunaa tänä vuonna; viime vuonna sato jotenkin epäonnistui ja perunat jäivät todellapieniksi.
        Piha on täynnä kukkaloistoa ja kasvihuone on nyt reilassa. Voomeiseksi hain pari putkikurkkua ja munakoisoa kasvamaan tyhjiin säkkeihin.

        Nyt ulos kastelemaan istutuksia raikkaaseen aamutuuleen ja käyn samalla hakemassa sylillisen syreenejä ruokahuoneen suureen maljakkoon.

        Iltaa@

        Sateinen ja tuulinen päivä, sain kuitenkin potut maahan ja kukat ja yrttien siemenet multaan. Lisäksi puolitin muovisen ison suojan jonka jaoin kasvi-ja pottulaatikoiden päälle sateita silmällä pitäen.

        Kun kirjoitin tuota aamullista viestiä sain viestin, möin jo toisen taulun. Keramiikkaakin olen myynyt.

        Kun rakentelin näyttelyäni, mietin josko lopetan ja alan kirjoittamaan novelleja ja oikolukisin jo kirjoittamani tarinakokoelman lapsille.

        Olen kuitenkin saanut hyvää palautetta töistäni näyttelyssä joten jahka puran näyttelyn kuun lopussa aloitan uusien maalausideoitteni toteutuksen.

        Mökin pihalle olen suunnitellut "ateljeen" jossa alan toteuttamaan erilaisia "räiske" teknikoita se on helppoa ulkona kun ei tarvitse maalin kanssa varoa.

        Laitatin vanhan pöytätietokoneen kuntoon josko alkaisin myös kirjoittamaan, mutta tiedä häntä. Koen, että olen saanut rohkeutta toteuttaa itseäni joten tästä on hyvä jatkaa.


    • Anonyymi00015

      Tuherrukset ei ole taidetta. Itsekritiikki olisi paikoillaan eikä pidä ottaa
      todesta kaikkea mitä seläntakananaurajat sanovat.

      • Olen hyvin onnellinen, että uskalsin tuoda maalauksuani, keramiikkaa ja pienoismaailmaani näytteille. Vastaanotto on ollut positiivistä.

        Olen tutustenut erilaisiin ihmisiin ja nimekkäisiin taiteen tekijöihin ja saanut uusia ystäviä. Olen liittynyt taideyhteisöihin ja työryhmiin joissa yhteisöllisyys, yhdessä tekeminen ovat päämääränä.

        Tässä epävakaassa maailmassa yhteisöllisyys on tie iloon ja hyväksyntään. Tärkeää on löytää samanhenkisiä ystäviä ja "tuhertaa" iloa ympärilleen. Viime torstain päiväkotilasten vierailun aikana sai ihania kommentteja ja tiedäthän, että lasten suusta totuus tulee.

        Tuhertamaan ja potun viljelyyn siinä on iloa ja tekemisen meininkiä.


    • Anonyymi00017

      Narsisti ei pysyviä ystäviä saa. Kun luonne paljastuu, ystävistä tulee "ystäviä".

      • Anonyymi00023

        Ei saa moni muukaan.


    • Anonyymi00018

      Onko narsistin helppo löytää samanhenkisiä ystäviä ?

      • Anonyymi00019

        Ei. Narsisti kuvittelee, että hänellä on paljon ystäviä, koska hän on "sokea" totuudelle,
        ettei kukaan pidä narsistista. Ei narsisti tajua olevansa narsisti.
        Muut huomaavat sen esimerkiksi siitä, kun hän itsekritiikittömästi kehuu
        retostelee itseään ja luettelee tekemisiään, jotka ovat tietysti suurenmoisia ....
        .... ja hänellä on omasta mielestä lahjoja vaikka mihin, vaikka on tuskin keskinkertainen.


      • Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ei. Narsisti kuvittelee, että hänellä on paljon ystäviä, koska hän on "sokea" totuudelle,
        ettei kukaan pidä narsistista. Ei narsisti tajua olevansa narsisti.
        Muut huomaavat sen esimerkiksi siitä, kun hän itsekritiikittömästi kehuu
        retostelee itseään ja luettelee tekemisiään, jotka ovat tietysti suurenmoisia ....
        .... ja hänellä on omasta mielestä lahjoja vaikka mihin, vaikka on tuskin keskinkertainen.

        Nousuviikkoa Korvesta@

        Minulla on sekakukkapenkki kaupunkikodissamme. Ensimmäisenä keväällä sen valloittaa siniset skillanit.

        NARSISSIT nousevat seuraavaksi SKILLANIEN joukkoon ja krookukset pitki pihaa. Sauraavaksi nousee voikukkia ja lopuksi suopayrtit valtaavat koko kukkapenkin. Niiden kukat ovat valkean, hennosti vaalean punaisia.

        Valkoinen on yleisväri puutarhassani juuri nyt kun pihlajamarjapuu ja -pensas kukkivat.
        Mieheni rakastaa kukkia joiden ylläpidosta hän huolehtii kastelemalla niitä rakkaudella. Erivärisiä orvokkeja on purkeissa etu ja takapihalla sekä hehkuvan punaiset pelargoniat katseen vangitsijoina aidan ritilässä sinkkiämpäreissä ja puutarhan pienellä sivupöydällä.

        Köynnöskesäkukkia kylvin toiseen aitaritilän vieressä olevaan kukkalaatikkoon. Ruohikolle nousee valkeita pieniä päivänkakkaroita. Niitä yritän ohitella kun ajan ruohonleikkurilla pihaa.

        Niin ja se pottuviljelmä napottaa sievästi aidan toisella puolen. Huollan sitä aidan yli ; )

        Kuulin eilen Taidevaltatien hankekordinaattorilta, että Lussintuvan Galleria Eliaksen ympärille ollaan istuttamassa erilaisia kukkapenkkejä, suurimman alueen saa auringonkukkarinne.

        Yhteen kukkapenkin vieressä olevaan puuhun ajattelin antaa koristeeksi tekemäni keraamisen linnunpöntön, voihan sen tietty joku lintu joskus omia jälkikasvun ensiasunnoksi.

        Muuten narsisti anot menkää tuonne toiseen ketjuun riitaa haastamaan, minusta, ei siihen ole.
        Kesä on kaunista aikaa, nautitaan.


    • Narsissit ovat kukkineet loppuun samaa odotan narsisteilta ja niiltä jotka eivät näe malkaa omassa silmässään vaan leimaavat muita narsisteiksi ihan höpöhöpöperisteilla.

      Kävin kastelemassa hyötykasveja kevyesti, sekä kasvihuoneella että kasvimaalla. Sadekuuroja on luvassa tänään ja huomenna, paikoitellen, katsotaan sitten illansuussa onko tarpeellista kastella lisää. Pilvipoutaa täällä, 17 astetta mittarissa ja swifferoin juuri myös kaikki lattiat ja vein mattoja pesuun. Nyt on minun parasta aikaa kun tuomi ja sireeni kukkii lähes samaan aikaan ja kieloja kimppu keittiön maljakossa. Hyvälle tuoksuu tämä kevätkesä. Tykkään kävellä sisällä paljain jaloin ja lattiat on silloin pidettävä puhtaana.

      Kukkapenkkisi ja pihasi hoidat samalla kaavalla kuin meilläkin: nyt tulppaanit ovat lakastumassa, mutta helmihyasintit kukkivat vielä, päivänkakkarat ovat jo nupussa pieninä saarekkeina ruohomatolla japenkeissä on monenlaista kaunista kukassa samaan aikaan. Pensaat ja puut kukkivat melkein kaikki samaan aikaan, kirsikka on tosin jo kukkinut, mutta kolme omenapuuta, pari luumupuuta, tuomi, syreenit eri puolilla lähellä aitaa, ja tuomipihlaja joka kasvaa vanhasta kannosta kukkivat, samoin voimakkankeltainen mahonia. Mäntykin kukkii keittiön ikkunan vieressä .

      Hyvää alkuviikkoa!

    • Taas piti tähänkin ketjuun narsistihöpinää tuoda.
      Ettekö nyt aikuiset ihmiset yhtään voi, tuota riidan haastamista hillitä.

      Aurinkoinen paistaa, mutta tuuli on melkoinen.
      Nykyään tuulee paljon enemmän, kuin ennen.
      Kai se on se ilmastonmuutos, joka siihenkin vaikuttaa.

      Kasvihuoneella laitoin tomaateille tukea ja istutin kurpitsan taimia.
      Ulkona muokkasin lisämaata, siihen laitoin porkkanaa, lehtisalaattia ja persiljaa.
      Kesken on vielä kuviot, vaan tälle päivälle riittää.

      Yöuni jäi lyhyeksi ja se tietää verenpaineen nousua. Niinpä nappasin tarvittavan pillerin vakituisten lisäksi.

      Kun ajelin tuolta kyliltä vähän toista kautta, niin siellä on sellainen tienreunus, jossa on arvioilta viitisenkymmentä kirsikkapuuta. Olivat vasta aloittelemassa kukkimista.
      Ovat kyllä kauniita täydessä kukassaan.

      Kissan kanssa tässä kaksin ollaan. Ihana rauha luonnonäänien keskellä. Vain muutama auton/koneen ääni kuuluu kylätieltä päivän mittaan.

      • Iltaa@

        Kolea vesisateinen päivä. Eipä ollut hinkua puutarhahommiin. Kävin tosin mökillä, etsin kangasta laiturilla olevien pirtinpenkkien päällystämistä varten. Löysin vihreäpohjaisen kukkatäkin, otin mukaan. Pistin koneeseen ja huomenissa jos ompelukoneen nostaisin pöydälle ja alkaisin tuumasta toimeen.

        Eliaana kerroit kirsikkapuista. Luin lehdestä, että Kajaanin kaupunki aikoo istuttaa kirsikkapuita ja mikä ihaninta meidän talon vastapiseen puistoon. Tietty se lisää trafiikkia lähitienoolle, mutta mikä sen mukavampaa meille vanhuksille on kuin parvekkeelta elämänmenoa katsella.

        Kohta alkaa suuri keramiikkakisa tv.stä, tykkään sitä katsoa.

        Illan jatkoa ; ))


    • Aamupäiväkävelyllä huomasimme että monien talojen ympärille oli ilmestynyt rakennustelineitä, kun naapurit korjauttavat fasaadejaan, maalauttavat talojaan tai laittavat uutta ulkoseinää ja sain idean että voisimme myös maalauttaa ulkoseinien puuosat, jotka ovat päässeet rapistumaan. No huomenna tulee se sama firma joka maalaispeltikattomme pari vuotta sitten katsomaan ja tekemään hinta-arvion. Alkukesä on yleensä hyvä aika pieniin korjailuihin.

      • Anonyymi00021

        Korjausvelkaa tulee kokoajan, jos ei toimi ajoissa. Myös putket joissa vesi virtaa eivät ole ikuisia.


      • Anonyymi00021 kirjoitti:

        Korjausvelkaa tulee kokoajan, jos ei toimi ajoissa. Myös putket joissa vesi virtaa eivät ole ikuisia.

        Näin se on.
        Tuota minäkin pojalle olen toitottanut, että viat pitää korjata sitä mukaa, kun niitä huomaa.
        Jos niin ei tee, niin eräänä päivänä voi huomata, että ympärillä on ränsistyneitä rakennuksia.
        Eikä mikään toimi.
        Nytkin on ainakin pari paikkaa, jotka vaatii korjausta tämän kesän aikana.
        Teemme mahdollisimman paljon yhdessä.

        Jos tarvitsemme ulkopuolista apua, käytämme paikallisia yrittäjiä.
        Myös naapuriapu toimii täällä maalla.

        Nyt sataa.
        Huonosti kulkee tuo Suomen peli. Jospa se siitä piristyy.


    • Tiistaita@

      Kevät on aikaa jolloin taloja ja pihoja kunnostetaan.

      Olen hyvin tyytyväinen mökkini pihapiirin muutoksesta. Ammattimiehet asialla ja tulosta syntyi. Onhan minulla näitä kivoja koulupoikia jotka hoitavat kohtuuhintaan pyynnöstäni erilaisia kunnostus- ja siivoustöitä.

      Alkaisi olla halu jo muuttaa mökille, mutta kelit on vielä koleat.

      Istuin aamukahvilla parvekkeella, tuomipihlaja pensas pudottelee jo kukkasia, tilalle tulee sinipunertavia marjoja. Puusta kehkeytyy pikkulintujen lempiravintola.

      Tänään olisi siivouspäivä jahka tokenen. Imuri vetää taas, joten pölypalloja kalastamaan.

      On ikävää luettavaa tuo Hillan ketju. Vuosien muistot nivotaan yhteen ja todellisuus sumentuu. En osallistu ketjuun, en selittele, en ole kenenkään puolella enkä ketään vastaan.

    • Anonyymi00020

      Multasormet rauhoittaa sielua, sanotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      313
      1704
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1254
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1247
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      133
      1126
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      57
      804
    6. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      803
    7. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      74
      769
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      757
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      750
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      696
    Aihe