Nuorena käytiin tappamassa kyykäärmeitä, kun sanottiin, että saa 7 syntiä anteeksi yhtä kyytä vastaan.
Tuli silloin varmaan tehtyä niitä rikkeitä paljon, kun tuota telkkariakaan ei ollut.
Tuli silloin varmaan tehtyä niitä rikkeitä paljon, kun tuota telkkariakaan ei ollut.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt saa seitsemän päiväsakkoa yhden kyyn tappamisesta.
Onpa ollut tekosyy eläinrääkkäykselle.
Minkähän uskontokunnan mukainen synti-oppi ollut kyseessä? Suomalaisen muinaisuskon?
Kristinusko ja Ev.l.kirkko ei tunusta kuin Jeesuksen sovitustyön, uskon kautta, ainoaksi syntiemme sovitukseksi.
Ei siihen liittynyt rääkkäystä siihen aikaan. Eläimen rääkkäys oli paheksuttava touhu.
Me osasimme lopettaa oman lemmikkikanin ja nylkeä sen tuppeen. Sitten vain perunapataan höysteeksi.
Oma vahtikoira luovutti turkin isännän talvikintaisiin vanhetessaan.
Nykyään mennään ammattilaisen luokse lopettamaan pistoksella oma lemmiki.
Maailma muuttuu ja ajatukset sen mukana.
Hämmästyin poistettujen mielipiteitten määrää. Eikö me osata keskustella asiallisesti?
Täällä on uskomattoman paljon potaskan paasaajia, jotka sekoilevat asiasta tai yleensä asiattomuuksista.
Olet niin oikeassa, tuo on lisääntynyt.
Tänä vuonna olen yhden kyyn kohdannut. Käskin sen mennä muualle.
Laiskasti katseli minua ja minä sitä.
Lähti sitten liikkeelle hitaasti kiiruhtaen.
Kyitä kohtaan joka kesä, yksikään ei minua ole uhannut, enkä minä niitä.
Syövät punkkeja.
Itse olen koko elämäni aikana kerran nähnyt kyyn.
Minä asun 100 m. päässä kyyn talvialueesta ja niitä lontii tuossa pihassa keväisin aina jokunen. Ovat matkalla kosteikkoon ja tässä alueella ne syövät sammakoita ja pieniä hiiriä.
Yksi /kaksi kyytä jää joka vuosi auton alle mutta ei niitä kukaan enää tapa.
Terv. AP.
Käärmeinho ja -vihamielisyys on yksi Raamatusta saatuja huonoja tapoja, käärmehän ojensi tiedon puusta omenan Eevalle joka Aatamille sen tarjosi ja siihen loppui elo paratiisissa. Myönnän et säikähdän itsekin käärmettä, jos luonnossa näen, yhden käden sormilla voi laskea kerrat jolloin olen nähnyt, eli tosi harvoin. Luontokappale se on siinä kuin moni muukin.
Uskon Raamatun UT:n hengelliseen sanomaan, mutten hengellistä käärme-eläintä miksikään pahuuden olennoksi.
Se oli Paholainen "käärmeen" hahmossa joka viekotteli Eevan ottamaan "kielletyn hedelmän", en kuitenkaan syytä asiasta itse eläin-käärmeitä.
Käärmeet ovat osa eläinkuntaa ja niillekin kuuluvat omat luonnon- ja eläinsuojelulliset oikeutensa. Pelkäisin kyllä, jos luonnossa tapaisin. Ei kait saa ainakaan lähteä karkuun juoksemaan, tulisivat perässä? Näin minulle lapsena pihan tädit opettivat.