Onko kuolema ollut osa elämää?
Vastaukset 23
- Anonyymi00001
Ei taivasta, ei jumalaa, ei sielua kenelläkään.
Kaiken loppu. - Anonyymi00003
Onhan se ollut osa elämää siinä mielessä että läheltä on useampikin jo poistunut ja piiri pienenee koko ajan. Kukaan ei tänne ikuisesti jää vaan jokaisen vuoro on jossain vaiheessa poistua elämästä.
- Anonyymi00004
Omakohtaista kokemusta ei ole kenelläkään.
Itse en halua olla paikalla kun se saapuu.- Anonyymi00010
Tämä pisti hörähtämään toisenkin kerran. Et ole vissiin kuullut sitä vitsintapaista hepusta, jolle kerrottiin kuolinaika ja -paikka. Se lähti karkuun, mutta kuoli siitä huolimatta.
- Anonyymi00005
No on ollut. Paljoltikin osa työelämää ja viime vuosina useampi tapaus yksityiselämässäkin.
Siili25- Anonyymi00006
Ja lisään vielä jotta suhtautuminen kuolemaan on sellainen jotta se tulee itse kullekin. Toivottavasti ei kuitenkaan vielä.
Siili25
- Anonyymi00007
Elämänhalu on tässä vaiheessa vielä voimakas ja elän niin että pysyisin terveenä ja vahvana.
Jos saisin kuolemantuomion, pelkäisin kipuja. Ainakin tässä vaiheessa tuntuu etten itse kuolemaa, mutta tiedä häntä vaikka tuskaani ulvoisin täyttä kurkkua jos tosi paikka tulisi.
Jumalaan olen aina uskonut ja elänyt oikein niin että sen suhteen on rauhallinen olo. Minun pitäisi uskoa että kuoleman jälkeen jatkuu elämä ja niin voi ollakin, mutta haluan olla tässä maailmassa rakkaitten ihmisen kanssa.
Joten Ei, ei kuolema ole minulle elämää, eikä ole tähän mennessä ollut edes osaa siitä. - Anonyymi00008
Nykyaikana kuolema on ulkoistettu elävistä ihmisistä kauaksi. Muistan kuinka maalla käytiin paikan päällä hyvästelemässä kuollut ennen kuin hänet vietiin kotoa arkussa pois, lapset otettiin mukaan tilaisuuteen joten kuolema oli hyvin luonnollinen tapahtuma siihen aikaan. Kaupungissa ei kai enää 1960-luvulla niin tehty.
Vähän olen aikuisena kuolemaa kohdannut, omat vanhemmat tietenkin kuolivat, mutta muuten olen saanut pitää ystäväni ja läheiseni hengissä. - Anonyymi00009
Työssä se oli varsin kiinteä osa sitä hommaa.
- Anonyymi00011
Itse olisin valmis kuolemaan jos alkaa vaivoja tulemaan.
Mutta ei voi kuolla kun jälkeläiset varmaan pettyy.
Vaimon kanssa ollaan jo viimeiset jotka elää, meidän neljän lapsen puolisoiden vanhemmista.- Anonyymi00012
Oletteko tosiaan lapsenne puolison vanhempia? Onpa outoa!!!!
- Anonyymi00013
"Onko kuolema ollut osa elämää?"
Kuolleiltako kysyt ?
Elävät ei vielä tiedä. - Anonyymi00014
On.
Kaikenlaista voi elossa tapahtua. Ainoo ihan varma asia, jokainen kuolee,100%.
Mäkin tietenkin lähinnä pelkään, mitä sitä ennen tapahtuu ja miten sitä tulee kuolemaan. Mutta ite kuolemaan en suhtaudu oikein mitenkään. Pakollinen juttu.
=DW= - Anonyymi00015
Nuorena en olisi ikinä halunnu kuolla halusin nähdä mitä elämä tuo tullessaan, haaveilin jopa etukäteen mitä lapsistani tulee
mitä lapsenlapsitani tulee,
hienoja korkeasti koulutetuja kansalaisia niistä tuli,
--- sen kaiken nähneenä , kaikenkokeneena ,
kaikki samanikäisten itselle tärkeitten ihmisten kuoletmat ja puolisonki kuolema
olen täysin valmis itsekki kuolemaan pois,
" olen työni tehny elämälle "
ikävää on yksin vietttää raihnaista vanhuuttaa,
jälkeläiset pärjää omillaan, he ei tarvitse mua enään mihinkään,
olen joutilas kuolemaan
kun luoja muistaisi tulla hakemaan vain pois,
kuolema kuuluu elämään,
kuolema on elämän loppu-työ ihmiselle,
---------
ihanaa
olin
tekin olitte
eksyin teihin
te katositte,
kun kutsun kuulen
katoan minä,
ikuisuuden ihanuuteen
luojani puutarhaan !
kirj: mummi * v. 2026,
seitaMuori tuiman tunturin kupeesta !- Anonyymi00019UUSI
Vielä en onneksi kovin raihnas ole ja aikuisen lapsenikin perhe vielä johonkin minua tarvitsee lähivuosinakin ainakin muutaman vuoden, ainakin lapsenlapsien seuraksi että vanhemmat pääsee välillä viettämään omaa lapsivapaata aikaa johonkin.
Muuten vietänkin aikani etupäässä yksin harrastuksieni parissa. Huono lämmönsieto tosin rajoittaa näin kesäisin ulkoilua, mutta onneksi kuntoilla voi kotonakin samalla kun katsoo telkkaria......huvi ja hyöty yhtäaikaa :)
- Anonyymi00016
Maailman turhinta ajanhukkaa ovat itkeminen ja rukoileminen
- Anonyymi00017UUSI
Se on sinun mielipiteesi.
- Anonyymi00021UUSI
Anonyymi00017 kirjoitti:
Se on sinun mielipiteesi.
Nimenomaan, jokainen puhuu täällä vain itsestään ja tuolle Anonyymi00016:lle itkeminen ja rukoileminen on ajanhukkaa. Toisista hän ei voi puhua.
- Anonyymi00024UUSI
Molemmat mainitsemasi puhdistavat. Jos nyt kykenet snaijaamaan sen puhdistuksen luonnetta. Mitenkähän 'mönjöinen' mielesi on?
- Anonyymi00018UUSI
Kuolema on kuolemista ja elämä päättyy siihen, meillä kaikilla
Toisaalta ymmärrän, että se on totta joskus myös kohdallani mutta toisaalta toivoisin, että saisin elää tosi pitkään koska tykkään peruselämästä ja nautin siitä. - Anonyymi00020UUSI
Jokainen raato on aina kotiin päin.
- Anonyymi00022UUSI
Vois pohdiskella siten et, kun kerran vanheneminen on väistämätön asia on kuolema helpotus ja hyvä juttu, ei tarvitse riutua loputtomiin.
- Anonyymi00023UUSI
Biologiaa opiskellut taviskin joutuu toteemaan, että ihminen on vain alkuperältään. kehittynein eläinlaji.
Eihän täällä Telluksella alussa ollut edes ruohonkorrelle juurtumispintaa, kuumassa maaperässä, ennen sateita ja maakamaran jäähtymistä.
Muuten ns. pohjoismaatkin sijaitsivat silloin nykyisen Afrikan mantereen eteläpuolella. Yks saksalainen tiedemies Wegener, osoitti mannerliikuntojen olevan tosiasia.
Mantereidenrajat liikkuvat edelleenkin niin että jo muutamassa tuhannessa vuodessa taas muutama senttimetri muutosta nykyiseen verrattuna.
. Kirjasto opettaa lukijaansa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.541496Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt211136- 93987
- 79710
- 37688
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21529- 27510
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53460- 26451
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433