Yhteiskunta on rakennettu suurelta osin ilman valvontaa.
Vasta sitten kun joku tunnettu ihminen kuolee kussakin yksikössä, esim. kauneusalan hoidoissa, aletaan miettiä, että pitäisikö tässäkin olla jotakin valvontaa.
Kuka valvoo pankkeja, no ei kukaan todellisuudessa, kuka valvoo poliiseja, ei kukaan todellisuudessa, kuka valvoo lakimiesten laskutusta, ei kukaan........ listasta saisi laadittua paksun kirjan.
Vasta sitten kun joku tunnettu ihminen kuolee kussakin yksikössä, esim. kauneusalan hoidoissa, aletaan miettiä, että pitäisikö tässäkin olla jotakin valvontaa.
Kuka valvoo pankkeja, no ei kukaan todellisuudessa, kuka valvoo poliiseja, ei kukaan todellisuudessa, kuka valvoo lakimiesten laskutusta, ei kukaan........ listasta saisi laadittua paksun kirjan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kuka valvoo virkanilkkejä. Ei kukaan, saavat tehdä mielensä mukaan eikä niitä saa vastuuseen millään.
https://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/oikeuskansleri/2010/1507
Kansa luovuttaa eduskuntavaaleissa vallan valituksi tulleille kansanedustajille ajaa maan asioita, sen vaalikauden, joksi tulevat valituksi.
Kertoisitko ihan omin sanoin, miten tämä valvonta käytännössä toteutettaisiin? Jokaisessa toimenpiteessä olisi ulkoinen valvoja tai tarkastus jälkikäteen? Leikkauksiin seuranta, jossa joku tarkistaa jokaisen asian? Jokainen pankkitransaktio tarkistettaisiin? Seuraavaksi varmaan kysyt, kuka valvoo valvojia? Valvojakin voi tehdä virheitä.
Onko sinulla esittää jotain konkreettista ja faktoihin perustuvaa näkemystä siihen, miten laajoja nämä ongelmat oikeasti ovat? Eli montako miljaria tai kymmentä miljardia pitäisi käyttää rahaa ja montako tapausta näillä voitaisiin estää? Paljonko olisit itse valmis maksamaan enemmän asioista - kaiketi ymmärrät, että jonkun nämä kulut pitäisi maksaa?
Pitäisikö vessoissakin olla valvoja, jos vaikka joku vahingossa kusee pöntöstä ohi?
Sitä varten viisas kansa äänestää eduskuntaan edustajia, että ne osaavat tehdä viisaita lakipäätöksiä kirjoihin ja kansiin, myös näissä valvonta asioissa.
Eli ei ole, vain epärealistisia vaatimuksia.
Kun noudatetaan työaikalakia, niin yhden henkilön 24/7 valvomiseen tarvitaan 8-10 henkilöä. Jos aloittajan toivetta rydyttäisi toteuttamaan, niin valvojia tarvitaan miljoonia.
Lakimiehen laskutus
Mitään automaattista tai ennakollista valvontaa laskuille ei ole:
Suomessa lakimiehen laskutuksen valvonta riippuu siitä, onko kyseessä asianajaja, luvan saanut oikeudenkäyntiavustaja (niin sanottu lupalakimies) vai tavallinen lakimies.
Mitään automaattista tai ennakollista valvontaa laskuille ei ole, vaan valvonta käynnistyy aina asiakkaan tekemän valituksen tai riitautuksen perusteella.
Ai siis että lakimiehen laskutusta pitäisi valvoa jo ennen, kuin on edes laskutusperusteen muodostavaa toimeksiantoa?
Lisää typeriä ideoita?
KKO 2019:11 Asianajajaliiton valvontalautakunta puuttui oikealla tavalla liian suureen laskuttamiseen
Saako asianajaja laskuttaa mielivaltaisesti mitä tahansa asiakkaaltaan? Ei todellakaan saa.
lähde:
https://www.edelle.fi/nakemykset/blogi/kko-201911-asianajajaliiton-valvontalautakunta-puuttui-oikealla-tavalla-liian-suureen-laskuttamiseen/
Millä tavalla tuossa hämärässä lähteessä oli kyse ennakollisesta valvonnasta? Vai oliko tuo vain lawettimaiseen tapaan jotain, mitä google sattui tuomaan?
Entä miltä osin lähde oli sitä mieltä, että laskua olisi pitänyt automaattisesti kohtuullistaa jo ennen toimeksiantoa ("ennakollisesti")?
Hyvä kirjoitus. Psykopaatit ilman omaatuntoa.
Tekoälyllä voisi valvoa virkanilkkien touhuja. Ainakin räikeimmät tapaukset tulisi ilmi ja sitten jatkokäsittelyyn.
Tekoäly on jo muodostunut vaaralliseksi. Myös Googlen Gemini karkasi verkossa ja teki kyberhyökkäyksiä ja arvaili salasanoja. Anthropic ja OpenAI ovat myös jo tehneet luvattomia hyökkäyksiä ulkopuolisiin järjestelmiin.
Virkamiehet kyllä valvovat yksilöä kaikin mahdollisin tavoin, mutta valvooko virkamiehiä kukaan? Ja jos valvookin, valvoja on toinen virkamies.
Näin se menee Suomessa, tuo on osasyy osaltaan miksi muu kansa voi huonosti ja virkamies voi "nauraa partoihinsa".
Yhteiskunta on rakennettu Koskenkorvan Viinalla & Työmies-tupakilla🚬🇫🇮👍❤️
Pitää paikkansa on huomattu eduskunnassa. Konkassa kohta ollaan.
Maassa ei ole samaa lakia kaikille. Oikeutta ei valvota.
Sama laki jos olisi kaikille toteutuisi oikeudenmukaisuus.
Nyt oikeutta saa joko rahalla taikka olemalla mediassa töissä.
100% oikein, näin se menee täällä poliisivaltiossa nimeltä Suomi.
Suomessa on tuhansittain lakeja. Kaikki lait eivät koske kaikkia kansalaisia, mutta jotkut lait koskevat sitten ihan kaikkia kansalaisia.
Hullulla on halavat huvit itijootilla ilimaset.🎃🇫🇮