Trömssa

Fiina

Moicca!

Ollaan matkalla Norjan Trömssaan(kirjoitetaanko noin???),siellä on kuulemma ihanat maisemat ja vuonot,mutta millainen kaupunki Trömssa muuten on? Onko siellä minkäänlaista menoa,siis onko yhtään discoa tai jotain? Entäs kauppoja?

Kiva jos joku tietää..........;)

6

5574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leppis

      On tullut kerran käytyä. Yöelämää ei tullut katsastettua, kun oltiin AUTOlomalla. Kaupunkihan ei ole mikään valtavan suuri. Sellainen keskiverto Suomalaisen kuten Kajaani, Kokkola ym. Shoppailemaankaan en kyllä Norjaan lähtisi, kun hinnat on kuitenkin Suomea jonkinverran kalliimmat, mutta taisi siellä muutama rättikauppakin olla :)

      Ja niitä vuonoja on enemmän tuolla etelämpänä, mutta maisemat on kyllä ihan hienot. Ehkä hienoin on se Lyngen vuono, minkä näkee ensimmäisenä, jos tulee Kilpisjärven kautta.

    • jkk

      Tromsø on oikea nimi norjalaisittain :)
      Täällä norjassa (en asu kuitenkaan Tromssassa) puhutaan kaupungista usein nimella pohjoisen pariisi, eli yöelämää ja kuppiloita pitäisi riittää. Varauduthan sitten myös siihen että täällä on erittäin kallista käydä ulkona siemailemassa juomia. Tapana on myös ottaa kuppia kotona ja mennä ulos vasta todella myöhään, eli jos olet alkuillasta liikkeellä voi vaikuttaa todella kuolleelle ulkoelämä.
      Kauppoja löytyy myös, Tromssa on pohjoisnorjan "pääkaupunki". Monien isojen ketjujen liikkeitä joista voit löytää jopa hyviä tarjouksia. Mielestäni esim vaatteilla ei ole niin iso hintaero suomen ja norjan välillä kuin monilla muilla tavaroilla.
      Niin ja sitten vielä, Tromssahan on kuitenkin vain pieni kaupunki, 63 000 asukasta.
      Hyvää matkaa!

    • Pikku Hukka

      Tromssassa on Pohjois-Norjan suurin kauppakeskus, Jekta nimeltään. Se ei kylläkään ole ihan keskustassa. Mutta kyllä keskustastakin kauppoja löytyy!

      Yöelämästä sen verran, että kaikki ravintolat, baarit ja kahvilat ovat savuttomia. Ja kalliita! Ja kyllä Tromssassa diskojakin on, sekä komeita norskimiehiä... ;-D myös paljon ulkomaalaisia vaihto-opiskelijoita! Erittäin mukava kaupunki (vaikkakin kylmä)!

      • Fiina

        Vastanneille!

        Mukava kuulla,että siellä on kauppoja noinkin paljon! Miellyttävää! Kilpisjärven kautta emme mene,jotenka se yksi hieno vuono jää kai näkemäti,sillä menemme Oslon kautta lentäen.

        Eikä se juhliminenkaan ole tosiaankaan pääosassa,mutta silti kysyin,josko vaikka yhden oluen haluaisi lähetä ottamaan.Norskimiehille voi kanssa viitata kintaalla,sillä minulla on jo maailman komein ja ihanin ikioma mies.Hänen kanssaa lähemmekin,ihan romanticlomalle!!! =)=)

        Hyvää syksyä kaikille!


      • Fiina kirjoitti:

        Vastanneille!

        Mukava kuulla,että siellä on kauppoja noinkin paljon! Miellyttävää! Kilpisjärven kautta emme mene,jotenka se yksi hieno vuono jää kai näkemäti,sillä menemme Oslon kautta lentäen.

        Eikä se juhliminenkaan ole tosiaankaan pääosassa,mutta silti kysyin,josko vaikka yhden oluen haluaisi lähetä ottamaan.Norskimiehille voi kanssa viitata kintaalla,sillä minulla on jo maailman komein ja ihanin ikioma mies.Hänen kanssaa lähemmekin,ihan romanticlomalle!!! =)=)

        Hyvää syksyä kaikille!

        käsin ne maisemat on tosi upeat, jos sattuu hyvä keli ja ikkunapaikalla on.
        Hauskaa matkaa.


      • jokunen
        kawasaki250 kirjoitti:

        käsin ne maisemat on tosi upeat, jos sattuu hyvä keli ja ikkunapaikalla on.
        Hauskaa matkaa.

        Kiinnostais tietää minkä hintaista on mennä lentämällä Oslon kautta Tromssaan? Olen itekkin miettinyt yhtenä vaihtoehtona lentää sinne, mutta siinä on monta koneenvaihtoa. Suomessa ei taida muuten onnitua kuin lentää ensin Helsinkiin ja siellä vaihtaa konetta ja lentää Osloon. Ja siellä vielä koneenvaihtoa ja sitten Tromssaan.
        Onko teillä mitään tarjous lentoa vai normaalihintainen? Olenko liian utelias...:))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      65
      7272
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      125
      3984
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3886
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      3158
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      127
      3157
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      47
      2584
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2395
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2212
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2074
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      7
      1914
    Aihe