Hei
apuva... eli tarvitaanko viisumi jos menee vain lomamatkalle viikoksi Nykkiin?
Kiitti vastauksesta!
apuva... eli tarvitaanko viisumi jos menee vain lomamatkalle viikoksi Nykkiin?
Kiitti vastauksesta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomen passilla matkustava EI tarvitse viisumia Yhdysvaltoihin mikäli maassa oleskelee alle 90 vuorokautta. Pidemmille reissuille tarvitaan sitten viisumi.
Passin pitää olla ns. tietokoneluettava.
Mistä tiedän onko passini koneluettava? Passini on noin viisi vuotta vanha...
Saivarrellaan taas kerran... USA:aan tarvitsee aina viisumin. Tosin mikäli olet alle 90 päivää kestävällä matkalla ja olet Suomen kansalainen ( aika monta muuta maata), voit hyödyntää visa weiver -ohjelmaa eli 90 päivän viisumin saamiseksi ei tarvitse kuin täyttää vihreä lipare menomatkalla Jenkkeihin.
Koneluettavan passin tunnistaa siitä, että nimi- ja valokuvasivun alalaidassa on hämäräperäisen näköisiä
'USA:aan tarvitsee aina viisumin...'
Asiahan ei minulle kuulu mutta suomalainen ei tarvitse viisumia turistimatkalle vaan nimenomaan tuon waiverin.
Se saadaan täyttämällä koneessa tuo kuponki johon tulee henkilötiedot ja vakuutus siitä ettei ole rikollinen eikä varsinkaan osallistunut juutalaisvainoihin Saksassa yms.