Missähän kohti mahtaa olla nesteen poistoaukko syylärissä 1.4 -96vm corollassa ja minkälainen, ja viel miten avataan (ei taida olla pelkkä pultti tai mutteri vai?)??. En oikeen ottanut selvää että mistä nesteet saan ulos.
Jäähdytin nesteen vaihto
1
3257
Vastaukset
Syylärin oikeassa alareunassa on hana,josta voit valuttaa nesteet ulos.Samoin on lohkon (muistaakseni)rintapellin puolella oikessa reunassa pultti,josta voit lohkon tyhjentää.Tuossa noin keski korkeudella toi pultti.Nesteet kun on valuneet,niin sitten vaan puhtaalla vedellä huljuttelet syylärin puhtaaksi.Oikein viitseliäs jos olet,niin täytät raa'alla vedellä syylärin(ja se pultti kiinni tietty) ja täytät lohkon perusteellisesti puhtaalla vedellä.Pyörität moottoria,jotta vesipumppu tuo vanhaa nestettä poes.Sitten vaan valutat ton raa'an veden poes ja
täytät esim.60%seoksella.Tai ite oon tehnyt niin,että oon raakaa pakkasnestettä kaatanu suoraan sisään 2 litraa ja sitten vettä perään..sen jälkeen vasta tolla sekotetulla vedellä.Mut jos et halua tehä tota perusteellisempaa putsausta,niin aika hyvä tulee tolla pelkällä tyhjennykselläkin ja uuden nesteen täytöllä.Muistat sitten tarkistaa pakkaskestävyyden mittarilla!
Itellä oli -95 corolla 1.3 (88hp) koneella..ja toi oli ulkomuistista kirjooteltu opastus.Mut vähän aikaa kun häärit auton alla,niin kyllä sieltä ne tarpeelliset paikat löytyy.
Viimeiseksi silaukseksi ton vaihdon jälkeen peset moottorin liottimella ja (kuumalla) painepesurilla.Avot!Taas kelpaa huristella!Toki jos öljynvaihtokin alkaa olla muutaman hetken päästä,niin samallahan tulee öljyt ja filtteri vaihtttua(jos/kun) oot auton nostanut nosturilla ilmaan.Samalla ilmanputsari uusiin ja raitisilman suodatin.Sellainen pikku huolto-opsatus tuossa :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi735002Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1174717- 804203
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1064158Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa33318Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1223124- 352838
- 282787
- 402773
- 372762