sähkökäyttöinen kärpäslätkä

kouluttamiseen?

paljon on ollut keskustelua sähköpannasta ja muista epäilyttävistä koulutusmenetelmistä. mutta entäs sellainen sähkökäyttöinen kärpäslätkä, sellainen tennismailan näköinen? voisiko sillä aina muistuttaa koiraa siitä mikä on väärin ja mikä ei? minulla on sellainen mutta en toistaiseksi vielä ole koiraan testannut. ei ainakaan ihmistä satuta tai kärvennä, tunnahtaa vain hieman. ja jos joku miettii että tämä on provo niin ei ole olen ihan tosissani kun alkaa hermot mennä temppuilevaan koirannulikkaan!!!!!?

9

1586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      ehdottaisin että etsisit koirallesi uuden kodin.

    • miksi mahdat tarvita apuvälineitä kouluttamiseen.
      Minäkin käytän, mutta muuta tehoa ei ole vielä ollut kuin idioottimainen tunne tähdätä niillä oranssin värisillä vesipyssyillä Tintti ja Pipsa parkaa.

      • Hei haloo se kärpäslätkähän on tosi satuttava. Ihminenki saa kipiää ku sillä lätkäisöö, nimittäin kokemusta on. En ainaskaa kuvittelisikkaa sattuvani koiriini sähköisellä kärpäslätkällä.


    • Riikka

      Koira on "koirannulikka" vain hetken ja yleensä rauhoittuu ja järkevöityy ajan myötä, jos sitä hyvin kohdellaan ja koulutetaan. Toisaalta juuri koulutuksella voi hyvänkin koiran pilata sen loppu elämäksi.

      Ehdotan, kaikella ystävyydellä, että läppäiset kerran kunnolla nenällesi tuolla omistamallasi sähkökäyttöisellä kärpäslätkällä. Vai oletko jo kokeillutkin, kun sanoit sen vain tunnahtavan? Itse pitäisin sitä huonona koulutusmuotona.

      Ennemmin osallistuisin koirakouluun, enkä menettäisi koirani luottamusta tai saisi kanssa ihmisten vihoja päälleni... Toisaalta, jos hermosi ovat jo aivan lopussa, niin sinun kannattaisi kenties etsiä koirallesi uusi, hyvä koti?

    • Kummallista

      mikä ihme sellainen on?? ja meinaatko ihan oikeasti saada koiran kunnioittamaan itseäsi moisella "koulutusvehkeellä"

      Toivottavasti kokeilet sitä koiraasi jossain ihmisten ilmoilla, ja saat virkavallan perääsi ja syytteen eläinrääkkäyksestä!

      PS Myöskään tämä vastaus ei ollut provo, vaan tarkoitettu sinulle täydeksi todeksi. Koira pois moiselta tyypiltä...

    • hatamm

      palsta on. Täällä annetaan kyllä kysellä kaikenlaista paskaa mutta vastaukset poistetaan yksitellen, ja joka päivä sama juttu.
      Kerroppas nyt, Mimmu, mistä helvetistä tässä on oikein kysymys?

    • pandora

      käykääpä ihmiset lukemassa lemmikkipalstan pk-foorumia.Sen jälkeen sähköinen lätkä tuntuu varmasti nautinnolliselta.On happettamista niin että pentu päästää alleen, majan taakse viemisiä, sähkö- ja piikkipantaa.ja se patukan käyttö...no joo,sen vain sanon, että aina on vaihtoehtoja.Jopa kanoja on saatu koulutettua ilman pakotteita(klikkeri).Suosittelen johtajuusharjottelua ja paljon tokoo ja liikuntaa!ilman väkivaltaa.

      • hatamm

        tietysti siitä sähköisestä kärpäslätkästä tykkääkin. Ja kai se patukkakin jonkun sairaan mielestä on hyvä "apuväline" mutta koirankasvatukseen ne ei sovi. Jos ei oma taito ja auktoriteetti koiranpennulle riitä, on parempi olla ottamatta eläintä laisinkaan.


    • Dude

      koirat on tosi arkoja sähkölle, ja en usko että ois kauhean hyvä väline toi sun juttu. Meidän haukku sai pikkusen sähköiskun (patterista, joten ei todellakaan ole kova isku!) ja oli ihan hämmennyksissään ja "paniikissa". Rauhottui kyllä sit mutta en ite ainakaan antaisi sähköiskuja opetuksesa!!

    Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      110
      9507
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      167
      6014
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      28
      5344
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4276
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2891
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      116
      2887
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      48
      2813
    Aihe