Ekakertalaiset menossa Prahaan, joten olisiko kennelläkään suositella hyviä mutta edullisia hostelleja kahden hengen huoneella?
Muutenkin kaikki vinkit koskien matkaa ovat tervetulleita :)
Hostellit Prahassa?
5
1205
Vastaukset 5
- kauan sitten
Siis todella kauan sitten (8 v.) yövyin neljä päivää stadionin lähellä olevassa opiskelijakylän hostellissa (Hostel Strahov, Vaníckova 5, Prag 6). Internetin mukaan kyseinen paikka on vielä olemassa, joten jos on tyytyväinen yksinkertaiseen yöpaikkaan, niin kahden hengen huone ei todellakaan maksanut paljoa, suihku ja vessat olivat käytävillä, aamupala, liinavaatteet, pyyhkeet sisältyivät huoneen hintaan. Matkaa keskustasta ei ollut kauheasti, siis vihreän linjan metrolla toiselle puolelle jokea (en muista aseman nimeä) ja siitä bussilla stadionille (Strahov). Kävellen pääsi oikopolkuja vielä nopeampaa joen rantaan.
Oltiin porukalla Prahassa keväällä 2003 ja ihastuttiin kaupunkiin! Meillä oli hotelli n. 10 min. metromatkan päässä keskustasta, siellä maksoi iso tuoppi olutta n. 15 senttiä...! Eli kannattaa hypätä metroon ja kokeilla vähän muutakin kun keskustan kuppiloita! Myös ratikalla pääsee...
Yhtenä päivänä kierrettiin nähtävyydet, esim. Prahan linna joka oli tosi upea. Myös Kaarlen sillan tornissa kannattaa käydä!
SItten tietty oltiin niissä lukuisissa pubeissa mitä sieltä kyllä löytyy kun vaan vähän viittii katella. Usein kävi niin että ulospäin näytti että ei tuolla voi mitään baaria olla mutta kun avas ulko-oven niin avautu upee kellaripubi joka oli täys ihmisiä!
Hyvää matkaa teille!- oluen hinta
Et taida muistaa tuopin hintaakaan? :)
15 sentillä ei isoa tuoppia Prahassa saa, eikä saanut 2 vuotta sittenkään... Olisko hinta ollut 15 kruunua? Se mahtaa olla lähellä totuutta, ja tarkoittaa n. 50 senttiä. Halpaa siis joka tapauksessa!
- kozél
Oletteko jo valinneet hostellinne? Mihinkä vaihtoehtoon lopulta päädyitte?
Meillä on ollut mielessä U Melounu, Manhattan ja muutama muu.
hyvä nettiosoite, jossa löytyy arvosteluja ja kommentteja, löytyy osoitteesta: http://www.hosteluk.com
Meille tärkeimmät hostellin ominaisuudet:
1. hinta (alle 25 euroa)
2. turvallisuus ja rauhallisuus (saa nukkua rauhassa, eikä mitään varasteta)
3. sijainti (mielellään kävelymatka keskustaan)
4. muut tekijät (esim. aamiainen) - Pisamius
Oltiin viime syksynä hostel Jednotassa, aivan päärautatieaseman vieressä. Ei mikään ihmeellinen, mutta siisti ja sijainti aivan loistava, vanhan kaupungin aukiolle käveli viidessä minuutissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi4011543- 71798
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et38737Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29694- 54659
- 44635
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht396626- 63553
- 88527
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474