Ensi viikon perjantaina pitäisi laskeutua New Orleansiin. Mitäs luulette, kannattaako pakata kumivene ja pelastusrengas mukaan?
Kerrankin kun jonnekin on menossa niin pitää sitten iskeä vuosisadan hurrikaani...
New Orleans odottaa - vai uppoaa?
7
1023
Vastaukset
Enpä paljoa laskisi sen varaan, että edes kentälle pääset puolentoista viikon kuluttua. Kenttä on tällä hetkellä veden alla:
http://www.cnn.com/2005/TRAVEL/08/30/airport.status/index.html
New Orleansista on 80% veden peitossa ja pelkkä veden laskeminen kestää päiviä, kunnostustyöt viikkoja, kuukausia, vuosia.- Matka
Tilanne on menossa vain pahempaan pain. Kaupunkiin ei ole edes teita avoinna. Voi olla etta ensi viikolla ei ole viela edes sahkot paalla. Tama on kauhea katastrofi, ala vitsaile kumiveneista. T.USAlainen
- USAlainen
Koko kaupunki on maaratty evakuoitavaksi. SuperDomessa on 60000 pakolaista. Lake Pontchartain valuu kaupunkiin kolmesta valliin tulleesta reiasta. Talla hetkella yritetaan vain pelastaa elavia, ruumiit jatetaan paikoilleen. Tulvavesi on taynna autoista valunutta bensaa ja oljya ja myrkkykaarmeita. Ellei kaupunki tuhoudu kokonaan, jalleenrakennus kestaa vuosia. Ei sinne ensi perjantaina turisteja paasteta.
- sfhfsh
Kaupungin lentokenttä on suljettu ainakin 6.syyskuuta asti
- Tapsa12jjj
New Orleansiin ei todennäköisesti pääse vielä ainakaan kuukauteen. Itselläkin on reissu kesken ja big easyyn oli tarkoitus laskeutua 17.9. USA Todayn mukaan kaupunki saadaan putsattua vedestä noin 5-9vko:n kuluessa, jonka jälkeen todelliset vauriot selviävät. Kaupungin asukkaan pääsevät takaisin aikaisintaan kahden kolmen viikon kuluttua.
- vitsin aihe
Et ilmeisesti ymmarra kuinka iso katastrofi on, kun vitsailet pelastus rengaista ja kumiveneesta.
Peruta matkasi, hyva jos paikalliset ihmiset paasevat takaisin kaupunkiin, saati sitten turistit.- Petzra
Minusta tuo ei nyt kovin vakavaa vinoilua vakavalla asialla ollut, joten kaivakaa herneet nenästänne. Tuskin alkuperäinen kirjoittaja mitään pahaa tarkoitti. Ei Suomessa voinut 30.8 vielä tietää mikä tilanne on. Ei kokonaisuudessaan vieläkään. Mitenkähän paljon kulki zoukkeja jostain tsunamista ennen kuin asian oikea laita median välityksellä selvisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat7514122Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä
Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell827015Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."773840Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks463264Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k252887Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve392494Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S3902130"Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"
Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt861945- 641896
Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil321801