Aureon 7.1 Universe kiukuttelee

Minulla rupeaa tämän ongelman kanssa olemaan keinot vähissä, eli jos jollain on ajatusta/kokemusta vastaavanlaisista probleemista niin ideat ovat kovasti tervetulleita.

Kokosin kaverilleni koneen (AMD Athlon64 2800 , Asus K8V-X, 512MB, WD800JB 80Gb, Club-3D Radeon 9250 128MB) joka on koneena toiminut hyvin. Ei ongelmia ennenkuin... Koska kone hankittiin pääasiassa musiikintekoa varten, ostettiin siihen Terratec Aureon 7.1 Universe -äänikortti.
Otin BIOSsista emolevyn äänipiirin pois käytöstä, sammutin koneen, asensin kortin PCI-paikkaansa, käynnistin ja asensin ajurit ja kontrolliohjelmat.
Ensimmäinen asennus kortille onnistui kuten pitikin, mutta jonkin ajan kuluttua kaverini ilmoitti että äänikortti heittäytyi mykäksi. Tein uuden asennuksen ja homma onnistui, äänet kuuluivat taas.
Taas kului muutama päivä ja ongelma uusiutui. Ajattelin kuolettaa muutaman mahdollisen syyn ja kokeilin korttia viikon ajan omassa koneessani -> ei ongelmia, toimi kuin säkillinen sianpäitä. Asensin kortin uudelleen kaverini koneeseen ja tällä kertaa eri PCI-paikkaan. Taas äänet kuuluivat kuten pitikin, ja saimme myös äänitettyä koskettimia erillisellä ohjelmalla. Eli homma toimi taas. Noh, eipä ole tässä montaa päivää taas mennyt kun ilmoitus mykästä äänikortista saavutti sähköpostini.

Olen siis kokeillut eri PCI-paikkoja ja kortin käyttämistä toisessa koneessa. BIOSsista on siis poistettu emolevyn äänipiiri käytöstä ja kaiken pitäisi olla niinkuin...pitäisi. Jostain syystä en ole vielä saanut kaukosäädintä tuossa laitteessa pelaamaan, mutta en tiedä paljonko sillä on vaikutusta tähän ongelmaan. Aureonin mikseripöydässä kahdella ensimmäisellä asennuskerralla (tästä viimeisimmästä en vielä tiedä) kaikkien tasojen (line in, mic in...jne) asetukset olivat palautuneet ongelman ilmestyessä takaisin alkuasetuksiinsa, itsestään. Vaikka tasoja muutteli ei ääntä saanut masiinasta pihalle millään. XP:n laitehallinta ei ilmoita konfliktista tai muusta ongelmasta kortin suhteen.

En voi myöntää olevani kaikkitietävä koneasioissa, mutta sen verran voin sanoa, että kaikki perustavaa laatua olevat vian etsintämenetelmät on käyty läpi. Kortin pitäisi toimia kaikinpuolin ok, käyttiksen mukaan, mutta.

Jos jollain on ideaa niin kiitän jo etukäteen!

2

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asennappas winkkari uudestaan ja kokeile sitten...
      jossei sekään auta vaiha winkkarin versiota...
      jossei vieläkään auta ota koko winkkari pois ja laita linuxi tilalle joka varmaan helpottaa monia muitakin asioita...

      • ...voisi olla mahdollisuus, mutta haluaisin katsoa kaikki muut vaihtoehdot ensin läpi. Jos niitä vaihtoehtoja nyt sitten paljoa enää on...
        Mutta kiitos kommentoinnista!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      466
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe