Monien ikäluokkanmme naisten päänsärky on miehen kiinnostus ja ihailu, joka kohdistuu nuorempiin , hyvinkin paljon nuorempiin naisiin.
Oletko mustasukkainen ja onko siihen aihetta, vai onko itsetuntomme ikäntyneenä myöskin saanut kolhuja, niinkuin tämä yli kuusikymppisen kroppa liikakioineen, selluluittireisineen ja luulottelemme olemattomia, sillä eihän se mies enää......
Oletko koskaan uimarannalla huomannut miehesi vaikkapa puolisalaa katsovan nuorta kiinteäkroppaista naista ja olet tuntenut vaikeasti salattavaa harmistumista.
Tahdommeko myöntää mustasukkaisuutemme, tai olemmeko sitä todella?
Oletko mustasukkainen
18
1350
Vastaukset
- vastauksia
Tuskin saat paljoakaan rehellisiä vastauksia galluppiisi.
Minulla ei ole aikomustakaan kilpailla 40 vuotta nuorempien kanssa ulkonäöllä. Vaikka siinäkin ikäryhmässä on aika veteliä yksilöitä.
Tottakai mieheni ihailee nuoria kauniita naisia.
Ei siinä ole mitään ihmeellistä eikä myöskään syytä mustasukkaisuuteen.
Meillä vallitsee molemmin puolinen luottamus. Mieheni oli nuorena hyvin paljon ensin kursseilla ja sittemmin koulutusmatkoilla.
Sittemmin, aina 58:aan ikävuoteen saakka paljon pois kotoa. 7 vuotta kaikki arkipäivät.
En vaivannut päätäni turhilla epäluuloilla.
Käsittääkseni olen ollut 'hyvä' vaimo enkä ole mieheni käyttäytymisessä havainnut vähäisintäkään merkkiä mahdollisesta uskottomuudesta. Kaikkein typerää olisi ryhtyä kyselemään!
Toisaalta 60 ukko ei ilmeisesti ole niitä ensimmäisiä vietäviä. Samoin, tuntien hänen ajatusmaailmansa ja asenteensa, ei ole kovin todennäköistä, että hän jomkun nuoren pimun kanssa pääsisi kovin pitkälle. Tilaisuuden tullen kyllä mutta ei hän viitsisi sen eteen ponnistella.
Ei mieheni mitenkään luotaantyöntävän näköinen ole. Entinen voimailija, kuntoilee edelleenkin, hieman ylipainoinen mutta hyvin liikkuva ja jäntevä.
Jos minä en riitä niin, kaipa hänen velvollisuutensa olisi etsiä onneaan muualta!?
Tuskin kuitenkaan!
Minulla ei ole ollut yhtään ainutta syrjähyppyä, tuskin miehellänikään. Jos on, niin joskus nuorena kännipäissään jota sitten todennäköisesti on katunut seuraavana oäivänä. En tiedä, enkä ota murheita.
Mielestäni perusteeton mustasukkaisuus on oire heikosta itsetunnosta!!! Samoin miehen vieraissa tarkoituksella hyppääminen!- Muija
vaan halusin herättää keskustelua aiheesta, joka on aivan pohtimisen arvoinen tässä ikäluokassa.
Ajattelin vain, että kun puhutaan viidenkymmenen villityksestä, niin onhan kuuleman mukaan vanhemmillakin miehilla(naisillakin) joku vimeinen villityksensä.
Onko se sitten vain eronneitten, tai leskeksi jääneiden villiintymistä. Olen joskus kylpylälomilla nähnyt yhtä ja toista.
En todellakaan taida saada paljoakaan rehellisiä vastauksia, paitsi tuo sinun vastauksesi oli hyvin rehellisen tuntuinen ;)))) - Hintriika
Voisinpa allekirjoittaa ensimmäisen vastauksen. Tilanne muistuttaa paljon omaani, vaikka mieheni ei ehtinyt paljon 50 pitemmälle.
Mustasukkaisuus on kamala sairaus. Jos se alkaa (usein aiheettomasti) kalvaa, muuttuu yhteiselämä helvetiksi. Vieraitten vilkuilun ei pitäisi ketään pahentaa. Vilkuilla voi niin mies kuin vaimokin. Siitä on pitkä matka tekoihin. Eikä nuoruuden syrjähyppyjä kannata vanhana muistella!
- Magda
Kesällä on hauska seurata vanhenevia ja vanhoja ukkeleita jotka jaksavat istua rannalla ihailemassa nuoria simpsakoita tyttöjä. Aika tietty; osuu iltapäivään. Mitäpä siitä jos mieli virkistyy ja dementia ehkäistyy aivotoiminnan virkistyessä seuraamisesta.
On muuten tutkittu kaikkinainen elämän ja ympäristön seuraaminen on hyväksi kalkkiutumiselle. Näen asian vain hauskana. Parempi ukkeleiden on istua auringossa rannalla silmänruokaa saamassa, kuin naukkailla liemiä terasseilla.
Mustasukkaisuus, pois se minusta. Ajattelin aikoinaan, jos mieheni paremman löytää kun minä olen, se on hänen onnensa, miksi ei jokainen käyttäisi tilaisuutta hyödykseen. Niin minäkin olisin tehnyt vastaavassa tilanteessa.
Kun on yksin seikkaillut elämää vuosia en oikein muista millaisen tunnemyrskyn mustasukkaisuus voisi aikaan saada. - Iili
Työpaikallani oli eräs Kaarina. En joutunut hänen kanssaan työssä paljonkaan tekemisiin. Hän oli 19-vuotias, joten pidin häntä ihan pikkutyttönä, enkä oikein edes huomannut häntä.
Vaimoni alkoi kiukutella mustasukkaisena tästä Kaarinasta lähes päivittäin. Hän epäili vaikka mitä minusta ja Kaarinasta. Sitten vasta kiinnitin huomioni koko Kaarinaan. Hän olikin erittäin kaunis ja muodokas ja oikein mukava, fiksu tyttö. Aloimme jutella aina silloin tällöin. (Kerran kävi ilmi mm. se, että hän käyttää niin säkkimäisiä vaatteita, koska häpeää suuria rintojaan.) Minulla ei ollut mitään taka-ajatuksia, ja Kaarina oli avoliitossa nuoren miehen kanssa.
Kerran kauhukseni Kaarina ehdotti, että voisin tulla hänen luokseen yöksi, kun mies on matkoilla. En tiennyt mitä tehdä. Keksin jonkin hätävalheen, miksi en voi tulla, ja se meni läpi.
---
Minusta uimarannat eivät ole mitenkään kiihottavia paikkoja. Kaikki ovat uimapuvussa, on paljon väkeä. En minä oikeastaan kiinnitä huomiota siihen, miltä ihmiset uimarannalla näyttävät. Vähän vaikea minun on uskoa, että vanhat ukot kävisivät uimarannalla vain tiirailemassa tyttöjä.- Muija
kovin vanhoja ukkoja, vaan tälläisiä myöhäiskeski-ikäisiä, puolessa välissä seitsemääkymmentä olevia.
Mieshän on useimmiten silloin vielä täyttä tavaraa naismarkkinoilla. - mustasukkainen
Muija kirjoitti:
kovin vanhoja ukkoja, vaan tälläisiä myöhäiskeski-ikäisiä, puolessa välissä seitsemääkymmentä olevia.
Mieshän on useimmiten silloin vielä täyttä tavaraa naismarkkinoilla.Meidän tuttava piirissä on muutamia - 50v.naisia,yksin eläviä,hyvin hoidettuja,
joille kyllä kelpaa ukkomieskin kyläileen.Tanssi-paikoilla tulevat hakemaan miehen vierestä,"lainaa nyt miestäsi,kun hän tanssii niin kivasti".Sitten sitä kihnaamista,lääppimistä ja kikattamista,loppuillasta suoria ehdotuksia,vielä en ole huomannut onko kutsua noudatettu,mutta on työlästä olla niinkuin en välittäisi,
- viiskymppinen nainen
Eipä ole ollut mustasukkaisuus vaivana
Enkä voi sietää sitä misssään muotoa milloinkaan .
Mustasukkaisuus on paha vika , itsetunnonheikkous se on ja toisen omistamisen halua, typerää todella
KUkaan ei voi ketään omistaa ja itse on ymmärrettävä se jokaisen .
Mustasukkaista ihmistä en siedä hetkeäkään se loppuu siihen heti koko juttu tällainen on ollut periaate aina ja pysyy . - keskiyonkehraaja
Kuulun kyllä tonne vähän "nuorempien" sakkiin mutta toivottavasti ei kovasti haittaa.
En ole mustasukkainen.
Eihän toista ihmistä voi omistaa...
Ja mitä se sitten haittaa vaikka muita katselisikin?
Itsekkin katselen.- Muija
sille joka kärsii mustasukkaisuudesta, joko itse ollen kumppanistaan sairaalloisen mustasukkainen, tai jouduttuaan sietämään miehen(vaimon) mustasukkaisuuteen verhottua omistushalua. Luulen, että epävarmat,kompleksiset ihmiset sairastavat tautia nimeltä mustasukkaisuus.Eiköhän kysymyksessä olekin jonkin asteinen sielullinen sairaus. Psyyken sairaudet koetaan usein hävettävinä ja mielestäni on merkille pantavaa, ettei kukaan puhu asiasta omakohtaisen kokemuksensa pohjalta, vaikka esiinnymme anonyymeina.
Entäpä lievä "asiaan kuuluva" mustasukkaisuus, mikä ei häiritse yhteiselämää - on pikemminkin osoitus siitä, että kumppani kokee miehensä/vaimonsa niin haluttavaksi, että muutkin ovat häneen ihastuneet. - keskiyonkehraaja
Muija kirjoitti:
sille joka kärsii mustasukkaisuudesta, joko itse ollen kumppanistaan sairaalloisen mustasukkainen, tai jouduttuaan sietämään miehen(vaimon) mustasukkaisuuteen verhottua omistushalua. Luulen, että epävarmat,kompleksiset ihmiset sairastavat tautia nimeltä mustasukkaisuus.Eiköhän kysymyksessä olekin jonkin asteinen sielullinen sairaus. Psyyken sairaudet koetaan usein hävettävinä ja mielestäni on merkille pantavaa, ettei kukaan puhu asiasta omakohtaisen kokemuksensa pohjalta, vaikka esiinnymme anonyymeina.
Entäpä lievä "asiaan kuuluva" mustasukkaisuus, mikä ei häiritse yhteiselämää - on pikemminkin osoitus siitä, että kumppani kokee miehensä/vaimonsa niin haluttavaksi, että muutkin ovat häneen ihastuneet.Se pieni välittäminen hivelee itsetuntoa.
Mutta jos se alkaa mennä sairaanloiseks kyttäämiseksi niin se on jo sairaus.
Oma vapaus on kumppanille annettava..
Se on rakkautta. - uzma
jaa,kylla mun silmani ainki lepas kesalla noissa ruskettuneissa komeissa miesvartaloissa,uikkaritkin oli kuin vaahteran lehdet,en tieda mita oma mies teki kun itse tiirailin.
mina onlen mustasukkainen kirjoille,iltamyohaan tuo mies niita lukee vaikka kuinka kiertelen sangyssa.
Eipä todellakaan pode mustasukkaisuutta. Joskus jopa osoittelee, että katsohan tuonne ;-)
Kumpikin katsellaan tahoillamme. Sitävartenhan "silmänherkut" ovat- rumeluu
se mustasukkaisuus on sellainen tauti jota en tunne.en edes kun jäin 37v.sitten elävän leskeksi,6 lapsen kanssa.en edes ymmärtänyt,että oli olemassa toinen .oli vaan ylitöitä ja kalattomia kala reissuja.aina tyhmyydestä sakotetaan,näin se vaan on.en ole vihaa osannut kantaa enkä katkeruutta.miksi pilata oma ja toisten elämä sellaisella.lapsille opetin pienestä suurimpaan,mitä hyvänsä minun ja isän välillä on,on ollut meidän välistä. isä on aina teidän isänne ,on hänen rinnallaan kuka tahansa.emme mekään lasten isän kanssa riitele,olemme ihan hyvät ystävät.yhdistäähän meitä 2-lasta ja 4-poikaa.ja niistä vuosirenkaista ,rypyistä ja harmaista,sanoisin kun mieli on iloinen,ja huumori pinnassa.ei ne mitään merkitse,jokainen iloinen sana saa aikaan iloisen hymyn.ja niin edeleen.
- Hintriika
Olet kunnioitettava ihminen ja äiti, rumeluu! On niin surullista, että usein toinen vanhemmista yritetään mustata lasten silmissä keskinäisten riitojen takia. Lapsille he kuitenkin aina ovat se ikioma isä tai äiti.
- eijuuN
mitä pahaa on katsella nuoria kauniita naisia, tai miehiä? se on silmänruokaa, ei sen pahempaa!kyllä miekin katselen kiinteäkroppaisia miehiä mieluummin, kuin "sohvaperuna"mallisia, vaikka olenkin 61 vee.
- Pääsky64
mieheni ajoi autolla se katseli kaikki takapuolet minä en vaivautunut katsomaan,hiljenti oikein vauhtia jos tuli puheeksi niin tiesi minkälaista lihaakin se oli,sanoi että parissa minuutissa osaa arvioida naisen ,lihoineen päivineen,minua ei ole häämatkan jälkeen mustasukkaisuus vaivannut,siellä kumma kyllä,itsekkin katselen ikäisiäni arvioiden,miksi ei mieheni,
- lärpätin
Pääsky64 kirjoitti:
mieheni ajoi autolla se katseli kaikki takapuolet minä en vaivautunut katsomaan,hiljenti oikein vauhtia jos tuli puheeksi niin tiesi minkälaista lihaakin se oli,sanoi että parissa minuutissa osaa arvioida naisen ,lihoineen päivineen,minua ei ole häämatkan jälkeen mustasukkaisuus vaivannut,siellä kumma kyllä,itsekkin katselen ikäisiäni arvioiden,miksi ei mieheni,
voit heti heittää pois,kun menet itse uimarannalle vonkaamaan 60.Äitini opetti,että vanhenemisessa on semmoinen onni,että naiset turpoo ja miehet kuivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?994454- 272375
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082174- 2002169
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4001877- 1691483
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321065Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850