Vaatteita

Teatteriin

Minkälaisissa vaatteissa teatteriin yleensä mennään? Olen kuullut huhuja, että sinne saa aika tavalla pynttäytyä. Pitääkö se paikkansa?

6

3766

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crais

      eipä nykyään enää pidä. On hyvä, että on siistit vaatteet päällä, mutta siinäpä se.

    • teater

      Ei tarvitse pukeutua, riittä että on vaatteet.

      Olen toimsitotöissä ja käytän jakkupukua/housupukua/farkkuja ja neuleita. siis siisti pukeutuminen. Mutta saa sitä laittautua enemmänkin jos haluaa.
      Ensi-iltaan tietysti vähän näyttävämpää.

      • Crais

        Itseasiassa ei ensi-illoissakaan enää esiinnytä yhtään sen paremmissa vaatteissa kuin tavallisissakaan näytöksissä. Minut on kutsuttu joidenkin musikaalien ensi-iltoihin, eikä niissä näkynyt mitenkään pukeutumisesta, että oli ensi-ilta.. valitettavasti!


    • Riippuu aika paljon siitä, mihin teatteriin olet menossa. Voi olla, että jossain jutussa katsotaan vähän pitkään, jos on arkisesti farkuissa ja villapaidassa, mutta eihän sekään kiellettyä ole.
      Monesti kylläkin pukeutuminen on koodi, jolla ilmaisee arvostavansa teatterin ilmapiiriä ja siellä työtään tekevien ihmisten luomaa taidetta.

      Itselleni tämä ei ole ongelma, koska viihdyn pikkutakissa ja suorissa housuissa niin hyvin, ettei muunlainen asu tule juuri kyseeseen teatterissakaan.

    • rumat vaatteilla koreilee

      riittää, kun on siistit vaatteet. Olen nähnyt teatterissa joka kerta pukeutujia laidasta laitaan. Yhteinen tekijä on ollut vain se, että jokainen oli varmaan pukeutunut "oman oloisesti", mutta fiksusti. Teatteriin mennään viihtymään (joka ei onnistu monasti epämukavissa juhlahepeneissä) eikä muotinäytökseen.

    • Christine Daaé

      Noh, se riippuu ihan itsestäsi. Itse tykkään laittaa jotain "hienoa" tai paremminkin "nättiä" päälle, mutta mitään pukeutumiskoodia ei ole. Kuten sanottu, mene sellaisena kuin olet! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6006
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      23
      3331
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      161
      2760
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2660
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1704
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1582
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1531
    8. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1333
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      96
      1108
    10. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1088
    Aihe