Mihin säästät

Marre

Moro!

Kertokaas saavutuksista ja päämääristänne.
Mihin säästätte?

Mikä on suurin saavutuksenne mitä olette saanut hankittua säästämillänne rahoilla?

8

2848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan....

      ja kivaa oli:) vuoden säästin 300e kk jäi sitten ihan mukavasti käyttöönkin siellä.

    • tymä

      olen säästänyt monia vuosia, mutta en tiedä mihin. ehkä olen vain ahne. nyt minulla on säästössä viisinumeroinen luku

    • jokapäivä tulee nälkä?

      Harmi,kun jokapäivä haluaisi syödä? Vaikka ruokaa saisi vaan silloin tällöin,jos rahaa on!
      Olen raitis en polta tupakkaa,mutta sairauksia on ja lääkkeet sekä lääkärit maksaa. Nytkin olisi saatava silmälasit,mutta miten? Kertokaa vinkkejä?

      • oliokoliok

        mieti kaupassa mitä ilman voit tulla toimeen, vaikkapa juustokilo. sen rahan laitat sivuun Näin jatkat, joka kerta kun käyt kaupassa, jätät yhden asian ostamatta. Ja se raha sivuun.
        Jos sun silmälasit maksaa vaikkapa 150 euroo, päivässä ei tarvii säästää kuin 0.41 senttiä ja sulla on vuoden kuluttua uudet pokat.
        Jos säästät euron päivässä, saat ne pokat nopeemmin.


      • googlettaja

        tilaa silmälasit netistä. maksaa alle 100€.


      • ela mies.
        googlettaja kirjoitti:

        tilaa silmälasit netistä. maksaa alle 100€.

        Netissä tilatut silmälasit ovat kalliita 100 €.

        Esim. kesällä Tampereella sai normaalisilmälaseja 50 €

        Toiseksi netissä tilatut sankat
        on hyvin vaikea laittaa kasvoille ja nähdä
        soippiko.

        Myös pieniä hiontavieheirä ib vaikea todistaa.

        Ja kyllä niitä väärinkin hiotaan.
        Minä menei uusimaan laseja, kun optikki senoi että nämä vanhat on väärin hiottu.
        Ensin luulin että se on vain kilpailun tuomaa toisen haukkumista.

        Mutta totuus oli,
        3 vuota käytetyt lasini oli väärin hiotut.
        Sain uuset edelliseltä optikoltani ilmaiseksi.


    • Säästän omaa eläkettä, jonka voin sitten isona nostaa OMALTA tililtä VEROTTOMANA:)

      Vakuutusyhtiöön eläkkeen säästäminen on typeryyttä.
      Niin kauan kuin maa makaa poliitikkojen käsissä kaikkeen kannattaa suhtautua epäillen:(

    • Noppa

      Suurin saavutus lienee tämä talo: pytingistä saisi tällä hetkellä myydessä todennäköisesti lähemmäs miljoona euroa, lainaa on jäljellä vähän toistasataa euroa.

      Lapsena ja opiskeluaikana säästin matkusteluun ja asuntoon: oma asunto ja ylipäänsä asuminen, rakentaminen ja sisustaminen on aina ollut yksi suuri unelmani. Ja kun yhden asunnon sain maksettua, niin mieli rupesi tekemään seuraavaa - vähän suurempaa ja hienompaa. Ja olen tosiaan aina matkustellut todella paljon, vaikka olenkin tehnyt myös sen edullisesti.

      Tällä hetkellä meillä on siis jo aika suuri pytinki, mutta ei sekään taida ihan minulle riittää: periaatteessa haluaisin vielä vähän isomman ja hienomman talon ja RANTATONTIN. Kun nyt kuitenkaan lasten takia ei viitsisi jatkuvasti enää muuttaa eikä enää rakentaakaan, niin jossain mielessä unelmointi on vaihtunut kesämökkiin - sellaiseen hienoon ja komeaan, mutta sen pitäisi olla kohtuullisen matkan päässä.... Toinen vaihtoehto olisi sijoittaa vanhuuden keskusta-asuntoon tai ostaa lapsille omat yksiöt/kaksiot Helsingin keskustasta opiskeluaikojen varalle.

      No joo... nämä sijoitusajatukset eivät sinänsä aiheuta meillä mitään ylenpalttista säästämistä, vaan ovat vain sellaisia juttuja, joita toteutetaan jos jää rahaa yli kun on tullut sisäistettyä nuo edulliset elämäntavat...

      Lyhyemmän tähtäimen projekteja meillä ovat jokavuotiset ulkomaanmatkat koko perheen kanssa ja yksi tärkeä juttu on töiden vähentäminen niin että voi viettää enemmän aikaa lasten kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      123
      4857
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      186
      4530
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1970
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1492
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      8
      1292
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      82
      1170
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe