Tilanpidon aloittelija....

Jarppa72

Olen tässä kaikesta huolimatta vielä kiinostunut maatalouden harjoittamisesta,mutta nyt on ongelmana mitä kannattaa tehdä ja missä laajuudessa... Kotitila on pieni 30 hehtaarin tila jossa kylmäpihatto ja 15 ammua nuorikarja.Lehmien lypsäminen ei kuitenkaan meitä houkutele joten kyseeseen voisi tulla lihakarjan pito. Nyt sedän kuoltua olisi mahdollisuus ostaa 100 hehtaaria peltoa lisää. Pulma on vain siinä että matkaa on 50 kilometriä... Onko tässä mielestänne aineksia kannattavaan tilanpitoon vai tuleeko velkaa ja työtä niin paljon että ei kannata..?

7

2215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin no

      Osta ihmees 100 hehtaaria peltoa jos rahat on
      taskus etkä niille parempaa käyttöä keksi...
      Näillä tuottaja hinnoilla pelto ei maksa ikinä
      itseään takaisin...

      • rahasampo

        jos tila on vähänkään isomman kaupungin lähialueilla kaavoita tonttimaaksi se.


      • Kaavoittaja
        rahasampo kirjoitti:

        jos tila on vähänkään isomman kaupungin lähialueilla kaavoita tonttimaaksi se.

        Joo si ku oot myynny ne kaavoittamasi tontit ni meet pörssii ku osakkeist saa 10 % tuottoo.


      • heheheh
        Kaavoittaja kirjoitti:

        Joo si ku oot myynny ne kaavoittamasi tontit ni meet pörssii ku osakkeist saa 10 % tuottoo.

        No jos 10% saa niin on aika huonosti valinnut kohteet.


    • realisti

      jos lasket investoinnin kannattavutta niin ota ekaks eu tuet pois kaiken päältä ja laske sit uudestaan.niist tuista ei tiiä kauvanko niitä tulee.

    • Kyllä on ainekset kannattavaan tilanpitoon. 50 kilometrin matka pelloille on suuri ongelma. Ei mitään kannatusta ajaa omilla koneilla noin kauaksi. Teetä työt urakoitsijalla 50 kilsan päästä auttaa, mutta ei pellosta kannata kummiskaan paljoa maksaa. Tuet ovat laskevia ja samoin tuotteista saatavat hinnat, mutta voit tuottaa kannattavasti maataloustuotteita tarkalla taloudella ja riskin otolla.

    • lehmä

      mieti vaihtoehdoksi myös emolehmiä.. vähän työläämpiä kuin pelkät lihanaudat mutta tuottaa huomattavasti enempi. ja itse tekisein myös niin että antaisin uakoitsijan hoitaa nuo pellot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2672
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      79
      2278
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1661
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      51
      1170
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      279
      1013
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      957
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      70
      880
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      15
      874
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      779
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      751
    Aihe