Lapseni täytti 18v ja yhä edelleen odotan joka viikonloppu,että tuleeko terveenä ja hengissä kotiin.Itse hän on sitä mieltä,että olen liian kova huolehtimaan ja välillä tuntuu ,että kyyläänkin liikaa.
En kertakaikkiaan saa unta ennenkuin kuulen hänen saapuvan.Jos hän jää kaverille yöksi ,vaadin että on lähetettävä ainakin tekstari.
Auttakaa ja kertokaa mitä pitäisi tehdä ja olenko ainoa lajissaan?
olenko kyylä
13
1244
Vastaukset
- jalle.h
Eräs Nainen kertoo ystävänsä 17-vuotiaan pojan löytyneen kuolleena,karmea tieto vanhemmille,on lapsi sitten 17 tai 50!Ole vain huolissasi ja välitä lapsestasi!
- Marion.T
mutta en pystynyt edes vastaamaan siihen.
Tuttavieni lapsi kuoli noustessaan kotona sohvalta keuhkoveritulppaan, hän oli 20 vuotias.
Erittäin Fiksu rauhallinen ja älykäs poika.
Me emme pysty suojelemaan lapsiamme vaikka kuinka haluaisimme.
Ehkäpä elämämme on määrätty ja se määräys tulee jostakin ylempää...
Jos olemme huolissamme koko ajan, oma elämämme menee siihen että olemme huolisamme...
Pystymmekö silloin edes elämään normaalia elämää?
- Marion.T
se on ihan normaalia silloin kun lapset ovat siinä iässä... opit kyllä vähitellen siihen, että heillä on oma elämänsä ja sinulla omasi - usko pois..
Nuorena vanhempana voin lohduttaa sinua että kaikki ajallaan, luota lapsiisi, niin saat myös takaisin luottamusta.
Lepää ja nauti elämästäsi, lapset lentävät joskus pesästään se on luonnon laki.
Toivon sinulle luottamuata ja onnea lastesi kanssa, itse kaksi tenavaa olen maailmalle lähettänyt ja kolmas lähdösä, kaikilla on hyvä oma elämä, ja hyvin läheinen vanhempainsuhde.
Se tulee luonnostaan kun annat hänelle aikaa ja vapautta, ja paljon, paljon rakkautta... - 55sinkku
Äidithän huolehtii lapsistaan,vaikka ei asuisi kotona,niin minä teen vieläkin ja varmaan niin kauan kuin elän:)))
Mun nuorimmainen joka asuu yksin,sanoo mulle älä huolehdi hänestä,kyllä minä pärjään yksin täällä,se sentään on jo 21 vuotias.
Sellaisia me vanhemmat olemme,varmaan jokainen.
Muistan hyvin senkin,kun lapset asuivat vielä kotona,niin ei sitä unta saanut,ennen kuin tiesi että lapset on kotona tai kaverin luona,eikä missään kaupungilla. - Ansku
ihan kaikessa rakkaudessa, mutta muista myös antaa vapautta ja luottamusta.
Meillä on myös sääntö että jos jää kaverien luo yöksi pitää lähettää viesti. ( Useimmiten luen sen viestin aamulla)
Mutta myös on sääntö että jos jää pulaan AINA voi soittaa. - Ekitalo
..lajissaan vaan aivan normaali huolehtivainen vanhempi joita on todella paljon ja toimii samalla tavalla. Itse olen tytön isä ja tytöt on paljon suuremmassa vaarassa kuin pojat jo senkin takia kun ovat fyysisesti heikompia kun pojat tai me miehet.
Niitä tapauksia joissa tyttöä käytetään hyväksi on todella paljon jäävuoren huippu tulee vain esiin.
Oliko tuo Oulussa tänään annettu tuomio mielestänne oikein 8 vuotiaan tytön sieppaus ja hyväksi käyttö 5 vuotta vain tuli puolet kun kärsii niin on jälleen vapaa mies.
Minun mielestä se oli törkeä päätös lasten kannalta.- MinnaMinna
En minäkään saa unta, ennenkuin lapseni on kotona. Ole huoletta, olet vain tavallinen, huolehtiva äiti.
- lannenhunttari
en ole kuullut lapsesta ,jota on rakastettu[huolehdittu] liikaa,mutta tiedan tusinoittain lapsia ,joista ei ole valitetty tarpeeksi,ja joita veronmaksajat joutuu vanhempina
kustantamaan[vankiloissa-alkoholisteina-huumeorjina etc.] etta sillalailla..sanoo..l-h.. - nuorempi vanhempi
Olet vastuuntoinen ja välittävä aikuinen, kumpa olisi enemmän sinunlaisiasi vanhempia. Et ole mennyt liiallisuuksiin, menetelmäsi ovat järkeviä.Tsemppiä nuorten kanssa!
- Juuri noin
on viisasta ja rakastavaa menetellä: lapsesi huomaa, että VÄLITÄT oikeesti hänestä! Vaikka hän vähän "protestoisikin" - hän kuitenkin sisimmässään kokee turvallisuutta, että hänestä välitetään! Jatka samaan malliin!!! Tulet joskus olemaan siitä kiitollinen... Toivoo: Nimin: Saman Kokenut.
on mielestäni ilmoittaa kotiin, ellei aio tulla sinne yöksi tai jos viipyy pitempään.
Mielestäni huolenpito ja huolehtiminen ei ole kyyläämistä vaan rakkauden ilmaisemista. Yhteisessä taloudessa elävien ihmisten pitää ottaa toisensa huomioon ja kertoa riittävästi omista liikkeistään, ettei muiden tarvitse huolestua.
Luultavasti lapsesi huolestuisi itsekin, jos sinä yhtäkkiä häipyisit muutamiksi päiviksi tietymättömiin.
Äitinä minä tyynesti ilmoitin, että niin kauan kun eletään samassa taloudessa, haluan tietää milloin perheenjäsenet tulevat kotiin. Asiaa pidettiin itsestään selvänä, eikä täysi-ikäisyys tilannetta muuttanut. Kunnioitimme myös toistemme yksityisyyttä, emme nuuskineet tai kyylänneet, mutta keskustelimme asioista.
Jos rakastaa, niin välittää.- Remmari ek
Ei se mitään kyyläämistä ole, jos pyytää ilmoittamaan siitä, että ei tule yöksi kotiin. Ilmoittamisen pitäisi olla itsestään selvää ja osa normaalia käytöstä.
Jos ei ilmoita tai unohtaa ilmoittaa, niin ei ole mikään ihme, että perheenjäsen ja eritoten äiti on äkäinen siitä, että unohtaja on aiheuttanyt ylimääräistä huolta. Kaipa itsekin ilmoitat vastaavassa tilanteessa? Kaikilla pitää olla talossa samat säännöt, myös aikuistuvalla lapsella.- ++++++++++++
kiitos kaikille ,lapsi tuli kotiin ja hääti äidin koneeltaan viimeyönä puoli 2.
onneksi on muita huolekkaita,kiitos teille.
Huolehditaan edelleen omista ja muiden lapsista.
Ketjusta on poistettu 35 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610