seksuaalista häirintää ja uhkailua

Huolestunut nuori

Nuorten chat-huoneissa on viimeaikoina ilmennyt vakavaa seksuaalista häirintää.Useat henkilöt houkuttelevat nuoria tyttöjä yksityiskeskusteluun ja antamaan messenger-osoitteensa ja kun saavat sen alkaa todella törkeä seksuaalinen ehdottelu ja uhkailu.Tietooni on tullut että nuoria ala-asteikäisiäkin tyttöjä on vaadittu näyttämään web-kameran edessä rintoja ja sukuelimiä,sekä houkuteltu tapaamisiin.Heille on lupailtu rahaa,tavaroita jos suostuu tapaamaan.Jos/kun tyttö kieltäytyy alkaa uhkailu että tytön olinpaikan ja osoitteen saa selville ja että hänen osoitettaan levitetään julkisesti.Olisi syytä muistaa että netissä on ilmaisena saatavilla ohjelmia joilla pystyy nauhoittamaan käydyt kamerakeskustelut.Näitä nauhoituksia on pilvin pimein levityksessä vertaisverkoissa ja sairaitten pervojen koneilla!
En nyt halua provosoida tai muuten vääristää mitään mutta minun saamien tietojen perusteella monet uhkailijat ovat luultavimmin ulkomaalaistaustaisia.Juuri ulkomaalaisuus ja "eksotiikka" houkuttelee nuoria tyttöjä kanssakäymiseen.Ylitsevuotavat kehut ja lirkuttelu on kuin hunajaa itsestään epävarman lapsen/nuoren silmille ja itsetunnolle.
Samanlaista toimintaa on jo pitkään ilmennyt esim. ii2-galleriassa ja varsinkin turkkilaiset ovat kuin iilimadot ehdottelemassa ja ahdistelemassa itseään paljon nuorempia ja alaikäisiä tyttöjä.Ja tämä ei nyt ole rasistinen kannanotto vaan itse tehty ja monemonen muun tekemä havainto.
Monet lapset eivät uskalla tai kehtaa kertoa tapauksista vanhemmilleen koska ovat chateissa salaa ja vastoin kieltoja.Mieleen tulee ajatus mitä kaikkea on saattanut tapahtua näissä tapaamisissa mihin taatusti ainakin joku on suostunut.Eikä lapsi/nuori uskalla tai kehtaa kertoa tapahtuneesta kenellekään.Kaikilla ei ole tarvittavaa itsesuojeluvaistoa tai järkeä kieltäytyä.Ja taatusti uhkailu ja pelottelu nostaa ilmoituksen tekemisen kynnystä. ja jopa estää sen.
Suomi24:n pitäisi pikimmiten perustaa palvelu johon voisi ilmoittaa tällaisista tapauksista nimettömänä ja ilmoitukset otettaisiin tosissaan ja ilman päivien viivettä.Ja valvojaksi tällaiseen palveluun pitäisi valita sheriffi joka on OIKEASTI aikuinen ja jonka taustat ja muut selvitettäisiin kunnolla.Nyt chattien sheriffeinä toimii keskenkasvuisia lapsia ja ihmisiä joille ei tulisi missään tapauksessa antaa moista vastuuta ja valtaa."Sefuina" riehuu täysin mielivaltaisia ja ilkeitäkin tyyppejä vailla mitään järkeä ja oikeudentajua.Eikä ylläpito reagoi mitenkään heidän toimintaan vaikka sama sefu saisi useilta kymmeniltä käyttäjiltä risuja ja ilmoituksia väärästä toiminnasta,usein täysin aiheesta!
Puuttukaa pian tähän asiaan ennenkuin saamme kuulla ikävistä tapauksista uutisista ja poliisi-tv:stä.
Vielä lopuksi täytyy todeta että VANHEMMILLA on suuri vastuu siitä milloin ja miten lapsensa käyttävät tietokonetta.Turhan monelle lapselle ostetaan kone ja adsl-yhteys,kone annetaan omaan huoneeseen ja koneen käyttö tapahtuu täysin lapsen omilla ehdoilla ilman valvontaa.Internetissä vaanii niin suuri määrä kaikkea ilkeää ja vastenmielistä että mahdollisuudet kaikkeen ikävään ovat turhan suuret.

9

2586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväuskoiset, ennakkoluulot...

      Näitä epäilyttäviä henkilöitä on todella. Pyytävät esim. hankkimaan veb-kameran, pyytävät valokuvaa,,,
      Kun ei sitä kuvaa saa, voi käydä niin, et alkaakin noilla keskustelukanavilla ilkeä käyttäytyminen. Sama mies tulee monta kertaa juttelemaan, nolaamaan, vaikka on saanut pakit. Pelottaa välillä jo mennä juttelemaan, kun ei voi arvata, milloin tämä ilkeä tyyppi on jonkun nikin takana.
      Mutta lapsia ja nuoria ennenkaikkea,,,vanhemmat,,suojelkaa.

    • ei huolta

      Miksei voi sulkee niitä sivuja lapsilta kyllä varmaan joku keino olemassa ??

      • eräs äiti ..

        On olemassa ohjelmia joilla voi estää lasten pääsyn tietyille sivuilla ja valvoa netin käyttöä. Yksi tällainen ohjelma on esim.Block Home. Löytyy täältä http://www.block.fi/


      • huolestunut myös

        se ei ole mikään ratkaisu ongelmaan!Kyllä ne nuoret pääsee nettiin muuallakin.Eiköhän tässäkin asiassa tärkeintä ois valistus ja kasvatus?Rehellistä keskustelua peliin kodeissa.


    • nainen

      totta.. jotkut nuoret tulevat chatteihin vain uhkailemmaan.. ja jopaa ostamaan seksiä. todella tyhmää.. ja he ovat lisäksi noin 12 vuotiaita

    • Thunderhawk

      Edelleen on meillä seriffeillä tiedossa kyseinen ongelma ja yritämme mahdollisuuksien mukaan puuttua asiaan.

    • Kkos

      itse toimin juurikin Nuoret huoneen valvojana ja tämä ongelma on ollut pitkään jo tiedossa.

      mutta eipä yksinäinen seriffi 80 hengen huoneessa kovin hurjia tuloksia voi saada aikaan, ellei yhteistyö käyttäjienkin keskuudessa toimi.
      vieläpä kun sättiseriffin auktoriteettiasema kasvattajana saatika valistajana on vähän sitä ja tätä, niin taitaakin vastuu taas siirtyä vanhemmille.

      • keskustelijax

        ja totahan tapahtuu ja paljon myös kaupunki huoneissa,siittä olisi copy-pastea olemassa mutta en ole varmaa saako tänne sellasia laittaa.tientenki muutan siihen nimet... noi saatanan kusipäät pitäis saada kuriin!!!


      • Kkos
        keskustelijax kirjoitti:

        ja totahan tapahtuu ja paljon myös kaupunki huoneissa,siittä olisi copy-pastea olemassa mutta en ole varmaa saako tänne sellasia laittaa.tientenki muutan siihen nimet... noi saatanan kusipäät pitäis saada kuriin!!!

        ylläpidolle palautteen kautta voi lähettää kyseisiä tapahtumia tarkistettavaksi oli seriffi silloin huoneessa tai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      68
      3971
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      21
      2271
    3. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      442
      1956
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      164
      1801
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      108
      1176
    6. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      91
      1166
    7. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      236
      1115
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      33
      937
    9. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      788
    10. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      166
      740
    Aihe