Onks kiva olla 40 ?
Nuoret jyrää työmarkkinoilla.
Miehet haluaa ja ottaa nuoremman.
Ei jaksa mitään.
Ulkonäkö rapistuu.
Sairaudet ja vaivat alkaa.
Järki ei luista kuin nuorena.
On tullut liian järkeväksi ja viisaaksi tekemään mitään radikaalia.Esim.Kävellä käsin Mannerheimin tien yli.
Ja pahinta vielä puolet elämästä edessä.
Mistä sen elämän ilon ammentaisi?
Mitäs vanhukset??
7
729
Vastaukset
- juu
Että tosi mukavalta tuntuu. Järkee jo on ja hauskaa voi pitää ikäihmisenäkin vaikket sitä usko....
- Ei tarvii olla sun pöksyiss...
Juu, ajattelepas kuinka kaikki alkaa pikkuhiljaa meneen päin persettä, Golf-virtakin alkaa pikkuhiljaa heiketä, tulee uusi Jääkausi, sodat vaan lisääntyy ja ihmiset muuttuvat kokoajan vaan julmemmiksi ja katalammiksi, mihinkään ei ole kohta enää luottamista. Sun tulevaisuutes on jo siis jo nähtävissä, ei tuu oleen helppoa. Me 40:set sentään ollaan ehditty näkeen kukkivia niittyjä, puhtaita järviä, rehellisyyttä ja suoruutta. Ei meidän aikana ketään naista esim. niputettu muovisiteillä puunrunkoon kuolemaan, tai perheenisät ja -äidit tappanu lapsiaan taloudellisen ahdingon kohdatessa. Joten ähä kutti, jäit kuitenkin häviölle, noin niinkuin jo periaatteessakin...
- NIPSU 40+
On muuten tosi kiva olla 40
En haluasi olla minkään muun ikäinen!!
Kunto on tasan tarkkaan parempi kuin sinulla.
Maraton menee 3.18
Kroppa on timmissä kunnossa. Lihaksikas ja notkea. Nyt uskaltaa muutenkin kaikkea erilailla mitä ei 20v. olisi tullut mieleenkään. Se on muuten ihan ittestä kiinni mitä jaksaa ja haluaa.
Enää ei esim.vauvakuume vaivaa joten seksijututkin on ihan toisella pohjalla. Mutta siitähän sinä ressu et voi ymmärtää vielä mitään. Naiset vain ovat tämän ikäisinä kaikkein parhaimmillaan. Voit kysyä sitä sellaiselta kaveriltasi jolla ehkä olisi kokemusta vähän "vanhemmista" naisista!!! Heh heh!
Miksi muuten ei järki luistaisi???Nyt kun on vielä kokemustakin takana niin työmarkkinoillakin olen parhaimmillani.
Haluan muuten elää vielä toisetkin 40 ja tavoitteena juosta vielä silloinkin ainakin kerran vuodessa 1 maraton!!!Ei muuten ole tarvinnut sairastaa KUN PITÄÄ ITSESTÄÄN HUOLTA!!SITÄ EI KUKAAN MUU TEE KUIN ITSE!!Että ravipäs siitä!!LÄHERETÄÄNKÖ VIIVALLE???- kunto on hyvä
parikymppiset on ihan uupuneen näköisiä saman suorituksen tehneinä. Itsellä on vuosien varrella kertynyt hyvät tukevat lihakset kannattelemaan. Ei kuulu : ennn määä jaksaaah.
Vaan me sanomme: kyllä minä tuon jotenkin kokeilemalla saan tehtyä. Työssä olemme parhaassa mahdollisessa vauhdissa. Olemme ammattitaitoisia, emme hapuile enää, emmekä tee turhia juttuja joka hidastaisi työntekoa. Monelle on itsetunto tullut niin vahvaksi ja sitä myötä elämään lisäväriä. Nuorena sitä vain pohti, että kehtaisko sitä ja näytänkö huonolta?
En siis ymmärrä miksi nähdä vaiva edes mainita miedän ikäisiä jotenkin "huonoiksi". Nuori ehkä yrittää pönkittää itsetuntoaan jos hän löytäisi vielä jonkun "heikompi itsetuntoisen" Mutta joutuu odottamaan tätä oivaa olotilaa vielä pitkään :-)
Olla yli 40v. Ei tarvitse turhaa miettiä mitä nuoremmat tekee käveleekö käsillä Mannerheimintien yli vai ei!Voi vapaasti nauttia elämästä semmoisena kuin se on.Huumorintaju on kasvanut, voi vapaasti nauraa itselleen ja hymähdellä nuoremmille!Järkeä on päässä tarpeeksi ja sekin vielä toimii!Työmarkkinoilla me ollaan ihan lyömättömiä koska meillä on vielä koulutuksen jälkeen hillitön työkokemus joten kaiken kaikkiaan ei yhtään pöllömpi ikä!
NÄin se on täältä 50v naisen vinkkelistä, tuo teksti on sitä, että roskikseen. Kuitenkin elinaikaa saattaa olla vielä 30 vuotta ja nuorempien on se vain kestettävä. Katsottava kun köpittelen katukuvassa kumarassa pienenä mummona, jotan kukaan ei halua huomata, ei antaa istumapaikkaa raitsikassa ja muiden mielestä tukkii ruuhkissa joka paikan. Tuo on tulevaisuus, mutta nyt tuntuu mehevältä,ihanalta parhaalta ajalta elämässä ja jos mies on lähtenyt kuvioista,takuulla itsekin otan nuoremman ja vetreämmän miehen viihdyttämään itseäni. Voisihan sitä itsekukin hiukan kasvattaa itseään suvaitsevammaksi muita ihmisiä kohtaan.
- nauttimaan
Seksi on ihanaa,vapaata,nautittavaa,kokenutta,toista kunnioittavaa ja sitä on enemmän kuin koskaan.Ei ole pieniä lapsia (ihanaa aikaa sekin oli omalla tavallaan),jotka vaatisivat sinun aikasi.Tunnet,että haluaisit oikein syödä kumppanisi ja myös hänen nautintonsa on sinulle tärkeää.
Ulkonäkö,no vielä miehen pää kääntyy ja keskustelukin miesporukoissa katkeaa,kun kuljet ohi.Mutta sepä ei enää teekään vaikutusta,koska pinnallisuus (=pelkkään ulkonäköön katsominen) on osaltasi jo ohi.Oman kumppanin ulkonäkökin on jo sivuseikka,hän on se oma rakas.
Olet 40 ja sinulla on itsevarmuutta,huumorintajua vaikka ainakin nuoremmille jakaa ja nautit,mikään ei ahdista.Ja jos joskus ahdistaa,osaatkin kohta nauraa sille ikätovereittesi kanssa.
Tätä varten on elämä eletty,nyt nautitaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774542Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112543- 1751725
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2601592- 1241460
- 1221347
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91277Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721269- 761242
- 35996