Puolisoilla on keskinäinen omistusoikeustestamentti ja yhteisiä lapsia. Jos leski puolison kuoltua haluaa (lasten kaksinkertaista perintöverotusta välttääkseen) muuttaa testamentin vain hallintaoikeutta koskevaksi, niin mitä "hallintaoikeus" tarkoittaa sellaisten pankkitalletusten osalta jotka normaalisti (siis ilman testamenttia) tulisivat lasten perinnöksi? Lapset ilmeisesti maksavat talletuksiin liittyvät perintöverot, mutta saavatko he nostaa talletusvarat itselleen vain lesken suostumuksella?
Mitä on "hallintaoikeus" talletuksiin?
18
1152
Vastaukset
- Maanmittari
Jos leskellä on hallintaoikeus talletuksiin niin se tarkoittaa sitä että hän saa pitää itsellään talletusten koron, ei muuta. Lapset joilla on omistusoikeus ko. talletuksiin eivät saa "myydä" sitä eli nostaa rahoja itselleen. Ainoastaan jos leski luopuu hallintaoikeudestaan talletusten osalta voivat perilliset ne nostaa ja käyttää. Eli käytännössä siis lapset saavat nostaa talletusten varat käyttöönsä vain lesken suostumuksella.
- pts
Lisäksi, ainakin periaatteellisessa mielessä, tuo hallintaoikeudesta luopuminen on lahja, jota verotetaan ja pitääkin verottaa, koska hallinnan pidättäminen on aikanaan alentanut perinnön, ja siitä johtuvan perintöveron määrää.
Kätännössä näiden nostettavien rahavarojen suuruus varmaankin sanelee sen mitä veroseuraamuksia omistajan rahannostosta seuraa.
- Jurristi
Hallintaoikeus pankkivarojen osalta tarkoittaa sitä, että leski saa sijoittaa varat ottaen huomioon omistajan edut ja pitää niistä saatavan tuoton. Lapset maksavat talletukista perintöveron, jota alentaa lesken hallintaoikeus. Lapset eivät saa nostaa talletusvaroja itselleen. Lapset saavat nostaa varat itselleen vain, jos leski luopuu hallintaoikeudestaan. Tällöin maksetaan se vero, joka jäi maksamatta, kun leski piti itsellään hallintaoikeuden.
- Hallittua_hallintaa
Voiko leski luopua vaiheittain talletusten hallintaoikeudestaan?
Luopuu nyt sellaisesta summasta, että perillinen ei joudu msksamaan lahjaveroa, pitää hallintaoikeuden loppuosaan ja kolmen vuoden kuluttua luopuu loppuosan hallinnasta?- Nolo123
Kun pankkitalletusten korot ovat pitkään olleet varsin mitättömät, jopa 0 tai ainakin alle 1 %, niin oletettavasti laskennallisena tuottona riittäisi 1 %. Siten 100.000 euron pääoman tuotto vuodessa olisi 1.000 euroa. jos lesken ikä luovuttaessa olisi 79-72, laskentakaavan ikäkerroin olisi 7. Luopumisen pääomitettu arvo edun saajalle (jos heitä olisi 1 rintaperillinen) tulisi kaavasta (7 x 1) : 100 x 100.000 € = 7.000 €. Tästä lahjavero on 260 €. Jos talletuspääoma olisi 70.000 €, sen hallinnan luopumisesta ei menisi lahjaveroa.
- Nolo123
Nolo123 kirjoitti:
Kun pankkitalletusten korot ovat pitkään olleet varsin mitättömät, jopa 0 tai ainakin alle 1 %, niin oletettavasti laskennallisena tuottona riittäisi 1 %. Siten 100.000 euron pääoman tuotto vuodessa olisi 1.000 euroa. jos lesken ikä luovuttaessa olisi 79-72, laskentakaavan ikäkerroin olisi 7. Luopumisen pääomitettu arvo edun saajalle (jos heitä olisi 1 rintaperillinen) tulisi kaavasta (7 x 1) : 100 x 100.000 € = 7.000 €. Tästä lahjavero on 260 €. Jos talletuspääoma olisi 70.000 €, sen hallinnan luopumisesta ei menisi lahjaveroa.
"jos lesken ikä luovuttaessa olisi 79-72" po: 69-72
- Hallittua_hallintaa
Eikös verottaja katso, että tuottokerroin on 5% ? Jos näin on, ja luopuja on 69-72 vuotias, olisi 100000€ talletuksen hallinnasta luopumisen verotusarvo 35000€ ja lahjavero 1. veroluokassa 2700€. Minä en ole verottajan sivuilta löytänyt mitään erillistä mainintaa siitä, että pankkitalletuksille hyväksyttäisiin talletuskoron suuruinen tuottokerroin.
Kysymykseni vaiheittaisesta hallinnasta luopumisesta on edelleen vastaamatta.- LW-
Hallintaoikeudesta voi luopua omaisuuserä kerrallaan.
Kun verottaja tosiaan käyttää laskennallista 5%:n tuottoa hallintaoikeusvähenystä laskettaessa, niin sama prosentti on käytössä myös siitä luovuttaessa.
Hallintaoikeuden alaiset rahavarat tulee lain mukaan tallettaa omistajan (eli tässä tapauksessa lasten) nimiin. Ja jotta ylipäätään tiedettäisiin, mihin omaisuuteen hallintaoikeus kohdistuu, tulee aivan ensimmäiseksi toimittaa omaisuuden ositus. - Nolo123
Verottaja käyttää laskennallista viittä prosenttia vakinaisesta asunnosta tai kolmea prosenttia vapaa-ajan asunnosta, mutta VAIN, jos muuta todellista tuottoa ei ole näytetty. Pankkitalletuksista laskennallinen tuotto EI voi olla 5 % aikana, jona todellinen tuotto on jopa alle 1 %:n.
Eikä tuottoprosentti välttämättä ole sama, mitä perintöverotuksessa on käytetty (kuten -LW esittää), jos pankkikorot silloin olivat 5 %, mutta nyt ovat 1 %, Sen ajankohdan prosentit määräävät, minä ajankohtana verotus tai sen muutos tapahtuvat.
- Hallittua_hallintaa
Voiko siis vapaa-ajan asunnosta käyttää negatiivista tuottoprosenttia sillä perusteella, että siitä ei ole vuokratuloa, vaan pelkkiä ylöäpito-, huolto- ja korjauskuluja aikana, jolloin vapaa-ajan asuntojen hinnat laskevat tai pysyvät ennallaan?
Joutuuko tässä tapauksessa hallinnasta luopuja maksamaan lahjaveroa siitä hyvästä, että pääsee eroon niista kuluista?- Nolo123
Ei ole kysymys siitä, onko vuokratuloa (kun ei ole pantu vuokralle), vaan siitä, minkälaista tuloa kohteesta voitaisiin saada, jos haluttaisiin saada. Ja tuo tulo presumoidaan kolmeksi prosentiksi, jollei osoiteta, että kolmea prosenttia ei ole mahdollista saada.
- Hallittua_hallintaa
Kyllähän panklkitalletuksillekin voisi saada talletuskorkoa paremman tuoton esimerkiksi sijoittamalla varat osakkeisiin.
Verottajan sivuilla en todellakaan löydä tietoa mistään muista kuin 3% ja 5% tuotoista.- Nolo123
Ja nämä koskevat 3 % vapaa-ajan asuntoa sekä 5% vakinaista asuntoa. En tarkistanut verottajalta, mutta tuskinpa siellä pankkitalletuksesta todetaan koroksi 5 %.
- Hallittua_hallintaa
Tässä lainaus vero.fi-sivuilta:
"Tuottokerroin on omaisuuden mukaan
3 %, kun on kyse vapaa-ajan asunnosta.
5 %, kun on kyse muusta omaisuudesta, esimerkiksi asunto-osakkeesta, asuinkäytössä olevasta kiinteistöstä tai arvo-osuustilistä."
Siis 3% tuotto vapaa-ajan asunnolle, 5% muulle omaisuudelle. Pankitalletuksia ei mainita.- Nolo123
Hakusi oli puutteellinen. Tässä myös lainaus vero.fi-sivuilta (Syventävät ohjeet):
6.2.3 Vuotuistuotto
Pidätetyn oikeuden vuotuistuottona käytetään ->ensisijaisesti todellista tuottoa, kuten talletuksen korkotuloa, vuokratun osakehuoneiston vuokratuloa<-, vakiintuneen osingonjakokäytännön mukaista osinkoa tai muuta vastaavaa tuloa. Tuotolla tarkoitetaan tässä luonnollisilla vähennyksillä vähennettyä tuoton määrää, jossa veroa ei ole otettu huomioon vähennyksenä.
->Talletuksen korkotuloa käytetään vuotuistuottona silloin, kun hallintaoikeus kohdistuu tiettyyn yksittäiseen tiliin tai velkakirjaan eikä sisällä oikeutta varojen sijoittamiseen muulla tavoin.<-
/.../
Jos etuuden todellista vuosituottoa ei tiedetä, joudutaan tuotto verotuksessa arvioimaan. Tällöin voidaan esimerkiksi osakehuoneistoon tai kiinteistöön kohdistuvan hallinta- tai asumisoikeuden osalta pitää perusteena paikkakunnan käypää vuokratasoa.
/.../
->Jos tuottoa ei voida määritellä edellä kuvatuilla tavoilla, arvioidaan tuotto laskennallisesti viideksi prosentiksi varallisuuden käyvästä arvosta (KHO 1987 B 624). Viittä prosenttia käytetään esimerkiksi metsän, osakeyhtiön osakkeen sekä asunnon laskennallisena vuotuistuottona. Vapaa-ajan asuntoon pidätetyn hallintaoikeuden laskennallisena vuotuisarvona käytetään vakiintuneesti kolmea prosenttia.<- "
https://www.vero.fi/contentassets/4563142b96904a9abd12157252523f18/varojen-arvostaminen-perintö--ja-lahjaverotuksessa-1.1.2019-lukien.pdf
Jollei testamentista muuta johdu, käyttöoikeuden haltija saa sijoittaa rahavarat omistajan nimiin varmalla tavalla ja tuottavasti. Tällöin em. vuosituotoksi presumoidaan 5 prosenttia. Muussa tapauksessa vuosituotto voi olla vaikkapa 1 prosentti eli todellinen tuotto.
- Hallittua_hallintaa
Taitaa olla aika harvinaista, että testamentissa rajoitettaisiin käyttöoikeuden haltijan mahdollisuuksia sijoittaa talletuksia varmalla tavalla ja tuottavasti. Jos rajoituksia ei ole, on tuotto verottajan mielestä 5%.
Rajoitukset varmaan yleensä tulevat niiltä, joilla on omistusoikeus talletuksiin. Näitä ei kuitenkaan ilmeisesti katsota testamentista johtuviksi rajoitteiksi.- Nolo123
Harvinaista tai ei, mutta mahdollista siis on, että pankkitalletuksen vuosituottona on 1 %.
Vielä uudelleen verottajalta:
I. Pidätetyn oikeuden vuotuistuottona käytetään ensisijaisesti todellista tuottoa.
II. Jos etuuden todellista vuosituottoa ei tiedetä, joudutaan tuotto verotuksessa arvioimaan.
III. Jos tuottoa ei voida määritellä edellä kuvatuilla tavoilla, arvioidaan tuotto laskennallisesti.
- Oikkari
Kyllä se tuottoprosentti perinnöissä on käytännössä se 5%. Ja sen mukaisen alennuksen perillinen veroistaan saa vaikkei omaisuus tuottaisi yhtikäs mitään.
3% on käytössä kun lahjoitetaan vapaa-ajan kiinteistö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926