En saa mikkiä pelaan ei kuulu ääni. kaverin ääni kuuluu messengeris mulle mut mun ei sinne. asetukset tarkistettu useaan kertaan.myyjä liike meinas et palomuurin asetuksia pitää muuttaa,voiko olla mahdollista ja jos on niin miten. kiitos etukäteen sille joka vaivautuu auttaan.
Apua tyhmälle
juuso66
3606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos olisi palomuurista kiinni niin luultavasti ei toimisi ääniyhteys ollenkaan (en ole täysin varma tuosta kun en muista mesen käyttämää protokollatoteutusta tarkasti). Saatko ääninauhurilla nauhoitettua omaa puhettasi ? Jos nauhoittuu vain vaimeana tai ei ollenkaan niin katso ääniasetuksista onko Mic Boost päällä, en muista tarkalleen missä se oli (enkä pääse nyt tarkistamaan kun ei ole Windows konetta käsillä) mutta jostain advanced settings kohdasta löytyy (eli suomenkielisessä lisäasetuksista ja jotain tyyliin mikrofoni vahvistus tms). Osa mikrofoneista vaatii tuon "boosterin" päälle ja osalla tulee riittävä signaali ilmankin.
Palomuurit estää koko mesen toiminnan yleensä
Testaa äänilaitteet ekana:
-Ohjauspaneeli
-Äänet ja Äänilaitteet (perinteinen näkymä)
-Säädöt
-Laitteiston testaus
Jos ne palkit ei värähdäkkään millään kiljumisella ni vika on mikissä tai kytkennöissä.
Palomuurin/virustorjunnan asetukset saattavat estää. Jos suojaustaso on korkea niin kokeilee pykälää pienempää (normaali taso).
Ensin kannattaa kuitenkin mikrofoni ja äänilaite asetukset tarkistaa ja jos ei sillä häikkää niin sitten kokeilemaan suojaustason laskua.
Kokonaan ei suojausta tule kuitenkaan poistaa!!