Apua tyhmälle

juuso66

En saa mikkiä pelaan ei kuulu ääni. kaverin ääni kuuluu messengeris mulle mut mun ei sinne. asetukset tarkistettu useaan kertaan.myyjä liike meinas et palomuurin asetuksia pitää muuttaa,voiko olla mahdollista ja jos on niin miten. kiitos etukäteen sille joka vaivautuu auttaan.

3

606

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palomuuri

      Jos olisi palomuurista kiinni niin luultavasti ei toimisi ääniyhteys ollenkaan (en ole täysin varma tuosta kun en muista mesen käyttämää protokollatoteutusta tarkasti). Saatko ääninauhurilla nauhoitettua omaa puhettasi ? Jos nauhoittuu vain vaimeana tai ei ollenkaan niin katso ääniasetuksista onko Mic Boost päällä, en muista tarkalleen missä se oli (enkä pääse nyt tarkistamaan kun ei ole Windows konetta käsillä) mutta jostain advanced settings kohdasta löytyy (eli suomenkielisessä lisäasetuksista ja jotain tyyliin mikrofoni vahvistus tms). Osa mikrofoneista vaatii tuon "boosterin" päälle ja osalla tulee riittävä signaali ilmankin.

    • Äänilaitteet

      Palomuurit estää koko mesen toiminnan yleensä
      Testaa äänilaitteet ekana:
      -Ohjauspaneeli
      -Äänet ja Äänilaitteet (perinteinen näkymä)
      -Säädöt
      -Laitteiston testaus
      Jos ne palkit ei värähdäkkään millään kiljumisella ni vika on mikissä tai kytkennöissä.

    • Palomuurin/virustorjunnan asetukset saattavat estää. Jos suojaustaso on korkea niin kokeilee pykälää pienempää (normaali taso).
      Ensin kannattaa kuitenkin mikrofoni ja äänilaite asetukset tarkistaa ja jos ei sillä häikkää niin sitten kokeilemaan suojaustason laskua.
      Kokonaan ei suojausta tule kuitenkaan poistaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1244
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      102
      998
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      857
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      829
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      126
      790
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      758
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      60
      616
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      43
      537
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      516
    Aihe