Uusi Ihana Tilatuki???

jabadabaduu

Mitäs tykkäätte uudesta tilatuesta??
Eiks oo kiitettävän sotkuista touhuu, lopullisesta tuki summista ei sit oo mitään tietoo??
kohta ei tartte enää viljellä... kunhan ostelee tukioikeuksia....

7

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EU-avustaja

      RE "kohta ei tartte enää viljellä... kunhan ostelee tukioikeuksia....

      Sen tilatuen voi saada varmaan jatkossa ilman viljelyä. Ns täydentävät ehdot täytettävä. Peltoa kuitenkin tarvitset saman verran kuin tukioikeuksia, pienemmän mukaan maksetaan tuki? Enkä kesannointioikeuksia kannattaisi ostaa?? Tai vaihtaa tukioikeuksiin jollain suhteella? JOS meinaa vain "olla viljelemättä"??

      LFA, ymp ja kansallisia tukia ei makseta "ei viljellylle" pellolle kuten tilatukea, paitsi hieman "entisen systeemin" mukaisesti kesannoidulle pellolle, enintään 50 % pellon kokonaispinta-alasta. Lienee näin?

      Elukkapuoli ja tarralaput on vielä hieman enemmän epäselviä.... Mutta ehkä ensi viikolla...

      • tj 4v

        Olet palstan tärkeä ja luotettava tietolähde.

        Pidä meidät ajan tasalla, sitten kun tiedetään enemmän. Itse ei viitsi lähteä kuuntelemaan luentoja. Tarvii kai palkata asianajaja.


      • Sekamelska

        Minusta on vähän hölmöä, kun kokoajan touhotetaan että nyt sitten saa tukia vaikka ei kasvattaisi pellolla mitään.
        Mutta hei haloo, tämähän koskee siis vain Cap-tukea, joten jos haluaa olla viljelemättä, niin Capin kyllä saa, mutta ei LFA ja ämpäristötukea.
        Kannattaako sitten tehdä niin että kesannoi koko peltoalansa ja ottaa vaan Cap-tuen??
        Tietenkin pelto pitää pitää viljelykunnossa jolloin se voi olla esim. nurmena ja silloin riittää niitto 1-2 kertaa kesässä ja muita kuluja ei ole.
        Kuinkahan moni alkaa tällä tavoin menetellä?
        Ehkäpä pienet osa-aikaisesti viljellyt tilat.


      • ymmälään myös

        Olenkos nyt ymmärtänyt se kapula kielen oikein?
        Eli maidontuottajan ei tarvi tehdä mitään papereita, jos ei ole myyntiin perunaa, eikä vuokrapeltoja?


      • ymmälään myös kirjoitti:

        Olenkos nyt ymmärtänyt se kapula kielen oikein?
        Eli maidontuottajan ei tarvi tehdä mitään papereita, jos ei ole myyntiin perunaa, eikä vuokrapeltoja?

        sinulla on ollut perunaa 2003 edes 1 a. niin sille voit hakea tarralappuoikeutta lomakkeella Lnro 294,11.11.2005 mennessä haettava,sitten voit saada jopa 1,69/a ekee vuodessa, jos hyvin tärppää.
        Keväällä sille pitää sitten uudestaan hakea tukioikeutta, edellyttäen että noidatat täydentäviä ehtoja, tuotanto-ja sadonkorjuuvaatimusta ei enää ole.
        Maitopalkkiota haetaan myöhemmin keväällä, siitä pitäisi tulla lappu kotia asti.


    • tilatuki

      oikeen meinaa sitten käytännössä?

    • pellot.

      Tämähän on vain osa kepulaisten talonpoikien ryöstöoperaatiosta.Tehdään asiat salassa niin ymmärtämättömiksi,että ryöstö onnistuu talonpoikien käsittämättä mitään.Mutta syyhän on niiden,jotka jatkuvasti vaaleissa tukevat tämän mafian toimintaa.Kustaan omiin housuihin ja vielä valitetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      359
      4836
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      133
      4233
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2636
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      214
      2566
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      104
      2354
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2179
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1559
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      54
      1411
    10. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1376
    Aihe