Voltit? Ampeerit?

sva

Olen jo puoli vuotta pohtinut tätä asiaa, eikä se vieläkään mahdu kallooni: Mikä on voltin ja ampeerin ero? Kumpaa kannattaisi käyttää puhuttaessa sähkövirran "suuruudesta", ts. "voimakkuudesta"? Enkä mikä on hengenvaarallisen virran voltti- ja ampeerijännite? Olen kuullut, että se olisi 12 volttia = auton akku.

18

12946

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertoo kaiken
      • uio

      • Anonyymi
        uio kirjoitti:

        Ampeeri on sähkövirran ja voltti taasen jännitteen yksikkö. Jotta johtimessa(Patteri, moottori etc) saadaan kulkemaan virtaa siihen tarvitaan jännitettä ja mitä enemmän jännitettä on, sitä enemmän virtaa kulkee vrt. ohmin laki.

        Ihmiselle vaaralliset jännitteet sekä virrat saat tietää osoitteesta

        http://www.tkk.fi/Yksikot/Sahkomekaniikka/teaching/s17102/labrat/turvallisuusohjeet.html

        Älä valehtele ei edes saa!


    • joukahainen

      on vaarallisen ja vaarattoman raja.Olisikohan virta tässä tapauksessa noin 30 mA.

    • Nimetön

      Voltti on jänniteen yksikkö ja amppeeri on virran yksikkö.

      Yleensä aikamonessa kirjassa tämä jänite/virta esitetään jokena missä jännite on korkeus ero ja virta on virta (vesimäärä/s). Jos korkeus ero on suuri ei se automaattisesti tarkoita suurta virtaa taikka päinvastoin. Ainut fakta on se jos ei ole korkeus eroa (jännite) ei myöskään ole virtaa.
      Voit myös ajatella että jos kaadat vesi lasin korkeudelta x päällesi niin virta ei vie mukanaan, mutta jos kipaat uimaaltaan samalta korkeudelta niin virta vie mukanaa.

      Se mikä tappaa ihmisen riippuu virrasta, ajasta ja virran reitistä. Noissa linkeissä on aika hyvin kerrottu suuntaa antavia arvoja. Täytyy myös muistaa että vaikka virta ei mene ihmisen läpi niin ei ole hyvä jos rannekello hehkuu punaisena taikka vaateet palaa.

    • Okaro

      Jotta virta olisi vaarallinen pitää olla riittävästi voltteja sekä ampeereja. Pieni volttimäärä ei riitä puskemaan virtaa ihmiskehon läpi. Toisaalta suuri jännite ilman riittävää virtaa (esim. hankaussähkö tai sähköpaimen) säväyttää, mutta ei yleensä ole vaarallinen (sydänvikaiset ovat oma lukunsa). Pienikin jännite suurella virralla voi vahingoittaa välillisesti, esim. kellon ranneke auton akun napojen välissä aiheuttaa kivan palovamman. Siksi lähinnä vain normaalit paristot ovat normaalikäytössä täysin vaarattomia. Paristoissa on suuri sisäinen vastus toisin kuin akuissa, joten ne eivät anna suurta virtaa edes oikosulussa.

    • osku

      Jännitteen, virran, vastuksen ja tehon suhteet ovat yksinkertaisesti laskettavaa matematiikka. Se on siis vain kerto-ja jakolaskua. U/R=I, U/I=R, IxR=U, IxU=P.
      Sähkön jännite, virta ja vastus ovat älyttömän yksinkertaiset ymmärtää. Älä vain luule, että niissä on jotain monimutkaista. Hieman laskemalla yksinkertaisia laskuja jännitteellä, virralla, vastuksella ja teholla se pian selviää. Sähkö noudattaa matemaattisten laskujen tuloksia.

    • Kiki

      Oepttajani opetti aikoinaan tämän vertaamalla sitä viinaputkistoon, eli painetta on kokoajan, liikkui viina putkissa tai ei, ja yleensä paine putoaa vähän kun viinaa otetaan ulos, painetta voidaan siis verrata jännitteeseen eli volttiin (U)

      Virta on taas määrä, mitä enemmän viinaa otetaan ulos, sitä suuremnpi on määrä, jos otetaan vain vähän viinaa ulos on määr pieni, mutta jos palöjon on määrä suuri, ja kun viinaa ei oteta, ei myöskään määrää ole, ja määr on niikuin virta eli I.

      Ja mitä enemmän viinaa otetaan, niin paine laskee tietenkin sitä mukaan.

      ELi pääsääntönä pidetään että mitä enemmän viinaa otetaan, sitä vähemmän on painetta

      • Kiki

        Jos sinulla on pullo viinaa ja otat sitä otetaan vain vähän kerrllaan, ei viina lopu niin äkiiä, mut jos viinaa otetaan nopeasti, loppuu viina pullosta hyvinkin äkkiä.

        Ja Kun viina alkaa vähenemään pullosta, vähenee painekin, sillä ei ole enää tarpeeksi viinaa pianamaan viinaa ulos niin kovalla määrällä, eli kun viinaa on enää muutama tippa on paine lähes olematon


    • Anonyymi

      Kun sähköä tehdään tavalla tai toisella, kumpi on ensin virta vai jännite?
      Kumpi 'synnyttää' toisensa?

      • Anonyymi

        Jos ajatellaan generaattoria, niin käämilangassa syntyy virtaa ensin, joka saa aikaan jännitteen käämilangan päiden välille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos ajatellaan generaattoria, niin käämilangassa syntyy virtaa ensin, joka saa aikaan jännitteen käämilangan päiden välille.

        Jos käämi on oikosulussa niin mitään jännitettä ei synny. Ja virta kulkee kuitenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos käämi on oikosulussa niin mitään jännitettä ei synny. Ja virta kulkee kuitenkin.

        Väärin! Silloin se on sisäinen SMV.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin! Silloin se on sisäinen SMV.

        Oikein. Mitään jännitettä ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikein. Mitään jännitettä ei ole.

        Et tainnut ymmärtää.


    • Anonyymi

      Kokeile tehdä tekoälylle kysymyksiä aiheesta. Sieltä puuttuu ilkeily
      toisin kuin monista vastauksista täältä saatavista.

      • Anonyymi

        Tekoälyllä on helppo tehdä volttivirtaa ja ampeerijännitettä. Eikä maksa mitään.


    • Anonyymi

      Jos heittää voltin vaikka 100 ampeerin yli, niin voi sanoa että on kova voiltinheittäjä. Vaikka 100 ampeeri ei olekaan kauhean iso.

      Voltit ovat erimerkkisten sähkövarausten välinen suhde. Jos nämä sähkövaraukset pääsevät keskenäiseen kanssakäymiseen, syntyy sähkövirtaa. Sähkövirtaa voi johtaa paikasta toiseen puhumalla sille kivoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      79
      1292
    2. 72
      1184
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      78
      1031
    4. 95
      879
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      825
    6. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      29
      739
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      683
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      72
      669
    10. 44
      602
    Aihe