Moi. Mikä jyrsijä/kani/.. minulle sopisi?
Kriteereinä olisi:
- Sosiaalinen, omistajaansa kiintyvä, seurallinen (koira tyyppinen..)
- Ei kovin haiseva. Ei haju nyt kauheasti haittaa :)
- Ei mikään todella vaativa
Mikä jyrsijä minulle?
11
1238
Vastaukset
- noopp
käy katselemassa eläinkaupassa ja eläinmessuilla, ja katso mihin ihastut. :) etsi tietoa kaikista jyrsijöistä ja mieti mikä sopisi parhaiten sinulle. kani on sosiaalinen elukka ja kiintyy omistajaansa jos pidät sille paljon seuraa ja et pakota sitä mihinkään. se tosin saattaa haista (tai ei se vaan sen häkki)
kani ei ole myöskään mikään vaikea hoidokki. - zuzulia
omasta mielestäni chinchilla, koska se on juuri tuon luonteinen, pari huonoa juttua siinä kuitenkin on:se tarvitsee joka ilta 2 tuntia ulkoilua(sisällä)ja se saattaa olla korkean hintainen.itselläni on chinchilla, mutta siinä ei todellakaan ole vaivaa.kerran viikossa häkin pesu, hajuton, ja erittäinen sosiaalinen(huom!!chinchilla on pitkäikäinen, jopa yli 15 vuotta)
Julia
ps.jos kiinnostaa niin vastaa niin voin laittaa pari linkkiä kyseisestä eläimestä ja tietoja - jenni
mun mielestä ne on hamsteri ja kissa
- Kiti
Rotta taitaa täyttää vaatimuksesi.
Se kiintyy omistajaansa "ruokkijaan"
On seuralinen
Helppohoitoinen.
Lähes kaikki ruokainen.
- Niitä täytyy aina olle vähintään kaksi.- Yksisarvi
En suosittelisi rottia henkilölle joka valitsee eläimiä samalla tavalla kun ripsivärejä. "No kun toi sano et se on ihan hyvä"
Kaikki rotat läheskään eivät ole seurallisia. Itselläni ollut nyt 8 rottaa(4 tällähetkellä) ja niistä 3 on ollut/on sellaisia, että niitä ei saanut syliin sitten kirveelläkään.
Hoidonhelppoudestakin voi olla montaa mieltä.
"Lähes kaikki ruokainen" Pitää tietää hyvin mitä rotalle ei saa antaa ja mitä saa antaa. Väärät valinnat voivat maksaa rotan hengen.
- Reetta
Noihin kriteereihin sanoisin, että chinchilla. On tietysti itsestäsi kiinni, kuinka paljon jaksat sen kanssa viettää aikaa, että kuinka seurallinen ja sosiaalinen siitä tulee (jollei jo ennestään ole). Eikä juurikaan haise. Kaikki eläimet vaativat omansa, niin myöskin chinchilla. Sille pitää "omistautua" ja siitä pitää huolehtia ja jaksaa sen pitkän elämän ajan (15-20v). Mikään ei ole inhottavampaa kuin, että hankitaan eläin hetken huumassa, kun ne vaan ovat niin kivoja ja hauskoja ja kun arki eläimen kanssa ei enää kiinnostakaan, se myydään pois. Chinchilla tosin maksaa. Sellaseen 80-150e/eläin pitäisi varautua ja sitten vielä häkki ja kaikki muut mitä tarvitsee (ruuat, hiekat, tavarat jne.) Mikään halpa kyseinen eläin ei ole. Suosittelen etsimään netistä eri vaihtoehtoja eläimistä ja miettimään mikä sopisi sulle parhaiten.
Chinchilloista saat tietoa osoitteista :
www.kolumbus.fi/slc
www.kingis.net
ja mun omat sivut ovat osoitteessa www.koti.phnet.fi/reepur- ~Jemina~
Suosittelen etsimään tietoa kaikista jyrsijöistä ylipäätänsäkkin kuinka paljon vaativat seuraa ja vapaana pitoa yms... millaisen häkin tavarat tarvitsevat... mitä ruokaa syövät ja mitä muuta pitää ottaa huomioon...
En suosittele mitään eläintä ihmiselle, joka vain haluaa jonkun ihan minkä vaan ja nyt heti!
- Elkku pelkku
hei! Sinulle voisi sopia kani poika tai tyttö.jos haluat kania niin ilmoitte minä myyn kaneja jos haluatluppa korva poikasia niin poikasia on tulossa ja minululla on 30 kuukautinen poika pupu sen rotu on leijonaharjas hyvästä kodista maalta voi kyllä olla ulkona jos ei mahdu sisälle mutta on kyllä ollut sisällä ilmoittele.Asun tuusulassa.sinulle kyllä hyvin sopii kani tekstin perusteella T:elkku
- Jenna
Syyrialainen hamsteri on ihmiselle joka ei ole maksamassa paljon eläinlääkäri kuluja ja haluamassa oppivaa eläintä. Mutta ensikertalaisena sun tulee ottaa uros.. Se haisee kamalalle. Mutta hyvä puoli on että syyrialaisen hamsterin äiti kiintyy tähän.. Siski lähinnä että silklä on vain pieni nypykkä häntänä. Ja kannattaa lukee ensin ainakin 3kuukautta muuten ei tuu mitään.. Ja multa saat sitteen kysyy lisää:) Mulla on ittelläni uros..Ja se on ihana.. On oppinut tapoja.. Se järsii yhtä kalterikulmaa kun haluaa pois.. Kolistelee siemenekuppia jos haluaa tuoretta..
- marsu22
*gerbiilit sopis sulle..terraan kun laitat häkin siivoat vain ku alkaa haista..
chinchilla on hyvin vaativa* ja siksi en ole itselleni sellaista vielä ottanut..
*marsut aina 2 tai enemmän..*itselläni on 2 marsua,kani,2 hamsteria *talvikko ja kultahamsteri* ja 2 gerbiiliä...kanilla oli kanikaveri mut ei enää kun..... vanhuuteen!!! Gerbiilit sopis....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt933753Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623303SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502463Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352359Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131229