Moi. Mikä jyrsijä/kani/.. minulle sopisi?
Kriteereinä olisi:
- Sosiaalinen, omistajaansa kiintyvä, seurallinen (koira tyyppinen..)
- Ei kovin haiseva. Ei haju nyt kauheasti haittaa :)
- Ei mikään todella vaativa
Mikä jyrsijä minulle?
11
1245
Vastaukset
- noopp
käy katselemassa eläinkaupassa ja eläinmessuilla, ja katso mihin ihastut. :) etsi tietoa kaikista jyrsijöistä ja mieti mikä sopisi parhaiten sinulle. kani on sosiaalinen elukka ja kiintyy omistajaansa jos pidät sille paljon seuraa ja et pakota sitä mihinkään. se tosin saattaa haista (tai ei se vaan sen häkki)
kani ei ole myöskään mikään vaikea hoidokki. - zuzulia
omasta mielestäni chinchilla, koska se on juuri tuon luonteinen, pari huonoa juttua siinä kuitenkin on:se tarvitsee joka ilta 2 tuntia ulkoilua(sisällä)ja se saattaa olla korkean hintainen.itselläni on chinchilla, mutta siinä ei todellakaan ole vaivaa.kerran viikossa häkin pesu, hajuton, ja erittäinen sosiaalinen(huom!!chinchilla on pitkäikäinen, jopa yli 15 vuotta)
Julia
ps.jos kiinnostaa niin vastaa niin voin laittaa pari linkkiä kyseisestä eläimestä ja tietoja - jenni
mun mielestä ne on hamsteri ja kissa
- Kiti
Rotta taitaa täyttää vaatimuksesi.
Se kiintyy omistajaansa "ruokkijaan"
On seuralinen
Helppohoitoinen.
Lähes kaikki ruokainen.
- Niitä täytyy aina olle vähintään kaksi.- Yksisarvi
En suosittelisi rottia henkilölle joka valitsee eläimiä samalla tavalla kun ripsivärejä. "No kun toi sano et se on ihan hyvä"
Kaikki rotat läheskään eivät ole seurallisia. Itselläni ollut nyt 8 rottaa(4 tällähetkellä) ja niistä 3 on ollut/on sellaisia, että niitä ei saanut syliin sitten kirveelläkään.
Hoidonhelppoudestakin voi olla montaa mieltä.
"Lähes kaikki ruokainen" Pitää tietää hyvin mitä rotalle ei saa antaa ja mitä saa antaa. Väärät valinnat voivat maksaa rotan hengen.
- Reetta
Noihin kriteereihin sanoisin, että chinchilla. On tietysti itsestäsi kiinni, kuinka paljon jaksat sen kanssa viettää aikaa, että kuinka seurallinen ja sosiaalinen siitä tulee (jollei jo ennestään ole). Eikä juurikaan haise. Kaikki eläimet vaativat omansa, niin myöskin chinchilla. Sille pitää "omistautua" ja siitä pitää huolehtia ja jaksaa sen pitkän elämän ajan (15-20v). Mikään ei ole inhottavampaa kuin, että hankitaan eläin hetken huumassa, kun ne vaan ovat niin kivoja ja hauskoja ja kun arki eläimen kanssa ei enää kiinnostakaan, se myydään pois. Chinchilla tosin maksaa. Sellaseen 80-150e/eläin pitäisi varautua ja sitten vielä häkki ja kaikki muut mitä tarvitsee (ruuat, hiekat, tavarat jne.) Mikään halpa kyseinen eläin ei ole. Suosittelen etsimään netistä eri vaihtoehtoja eläimistä ja miettimään mikä sopisi sulle parhaiten.
Chinchilloista saat tietoa osoitteista :
www.kolumbus.fi/slc
www.kingis.net
ja mun omat sivut ovat osoitteessa www.koti.phnet.fi/reepur- ~Jemina~
Suosittelen etsimään tietoa kaikista jyrsijöistä ylipäätänsäkkin kuinka paljon vaativat seuraa ja vapaana pitoa yms... millaisen häkin tavarat tarvitsevat... mitä ruokaa syövät ja mitä muuta pitää ottaa huomioon...
En suosittele mitään eläintä ihmiselle, joka vain haluaa jonkun ihan minkä vaan ja nyt heti!
- Elkku pelkku
hei! Sinulle voisi sopia kani poika tai tyttö.jos haluat kania niin ilmoitte minä myyn kaneja jos haluatluppa korva poikasia niin poikasia on tulossa ja minululla on 30 kuukautinen poika pupu sen rotu on leijonaharjas hyvästä kodista maalta voi kyllä olla ulkona jos ei mahdu sisälle mutta on kyllä ollut sisällä ilmoittele.Asun tuusulassa.sinulle kyllä hyvin sopii kani tekstin perusteella T:elkku
- Jenna
Syyrialainen hamsteri on ihmiselle joka ei ole maksamassa paljon eläinlääkäri kuluja ja haluamassa oppivaa eläintä. Mutta ensikertalaisena sun tulee ottaa uros.. Se haisee kamalalle. Mutta hyvä puoli on että syyrialaisen hamsterin äiti kiintyy tähän.. Siski lähinnä että silklä on vain pieni nypykkä häntänä. Ja kannattaa lukee ensin ainakin 3kuukautta muuten ei tuu mitään.. Ja multa saat sitteen kysyy lisää:) Mulla on ittelläni uros..Ja se on ihana.. On oppinut tapoja.. Se järsii yhtä kalterikulmaa kun haluaa pois.. Kolistelee siemenekuppia jos haluaa tuoretta..
- marsu22
*gerbiilit sopis sulle..terraan kun laitat häkin siivoat vain ku alkaa haista..
chinchilla on hyvin vaativa* ja siksi en ole itselleni sellaista vielä ottanut..
*marsut aina 2 tai enemmän..*itselläni on 2 marsua,kani,2 hamsteria *talvikko ja kultahamsteri* ja 2 gerbiiliä...kanilla oli kanikaveri mut ei enää kun..... vanhuuteen!!! Gerbiilit sopis....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie4196868Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1094574Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta924372Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom523727Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1683682Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1383681Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483589Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413143Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a153106Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1172869