Yhteiskunta on kova. Hyväksikäyttö on kaikissa muodoissaan läsnä jokaikisessä ihmissuhteissa. Mitään aitoa ei ole, kukaan ei ole kenellekään rehellinen. Kaikelle on laskettavissa hinta.
Siten kukaan ei tiedä minkään asian todellista arvoa.
Onko koti ja ne pienet sekunnit omien lasten kanssa, silloin kun nämä eivät vaadi muuta kuin sylin, ainut tapa olla ihminen.
Siten kukaan ei tiedä minkään asian todellista arvoa.
Onko koti ja ne pienet sekunnit omien lasten kanssa, silloin kun nämä eivät vaadi muuta kuin sylin, ainut tapa olla ihminen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuntuuu ikävä kyllä unohtuvan tämän yhteiskunnan hyväosaisten puristaessa itseään vielä parempaan suoritukseen...
Parisuhde taas ei mielestäni kylläkään voi onnistua, jos se ei perustu rehellisyyteen ja haluun rakastaa ja rakentaa yhdessä "meistä" perhettä.
Tämä on kylmä kilpailuyhteiskunta, joka rummuttaa menestystä ja kilpailuttaa jäseniään toisiaan vastaan. Joko pystyt kelkassa tai putoat..
Muuttunut ns, kovemmaks, kun kaikesta täytyisi
saada, vain paras voitto ja hyöty.. :(
Jopa ihmis - suhteista, mutta en silti allekirjoita tuota.. ;)
Aitojakin ihmis - suhteita ja pyyteettömyyttä on
onneksi viel olemassa.. :)
Oravanpyörästä huolimatta...
pystyy rakentamaan paljon.Vaikkakin kaikella on hintansa, silti on helpompaa olla rehellisenä kanssaihmisilleen, kuin esittää jotain kokoajan.
Se käy rasittavaksi pitemmän päälle.
Ihmisenä ihmiselle tässä monikin yrittää olla ja luulenpa, että siinä toiset onnistuvatki.....
Olin tyttärenpojan (2,5v) kanssa menossa päikkäreille ja luulinkin että hän myös nukkui. Heräsin n. vartin päästä ja poika istuu nojatuolissa kirja sylissään ja sanoo: Mummu mä olen ollu ihan hiljaa että sä oot saanu nukkua. Tällai tuli tippa silmäkulmaan, että ja kuinka pienikin voi noin hyvin oivaltaa. Me muutenkin ollaan samoilla aaltopituuksilla,niih.
Tunnetko olevasi hoivaaja tyyppi, sinusta on
kivaa kun sinussa riippuu mukuloita. Onkohan
siinä tarkoitusta elämälle? Kärpäspaperi olis
vastaava.