Kovalevyni näyttää liian vähän!

Lunta odotellessa..

Ostin vasta uuden SATA kovon ja se pitäis olla 200Giganen.
Asensin windowsin XP:n siihen ja unohdin asentaa windowsin oman sata-ohjaimen eli en painanu F6:sta asennusvaiheessa.
Windows toimii kyllä mutta kovalevyn kapasiteetti on vain 128G, vaikka pitäis olla 200G.
Asensin kyllä service pack 2:n mutta ei auttanu.
Mikä avuksi?
Jos asennan emolevyn mukana tulleen sata/raid ohjaimen nyt niin täytyykö minun asentaa tuota windowsia uudestaan, koska unohdin painaa sitä F6:sta??

7

1351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nynny_

      Asiasta en mitään tiedä, mutta Windows muistaakseni ei osaa näyttää kovin suuria osioita, joten sinun olisi pitänyt osioida levy esim kahteen osaan, 100Mt ja 100Mt.

      Emolevyssäsi on tuo ajuri, joten sitä ei tartte erikseen asentaa. Jos ajuria ei olisi, niin et voisi käyttää/asentaa windowsiakaan sille.

      • xyz

        Kun et kerran tiedä asiasta hevon vuittua, niin miksi pitää kirjoittaa mitä sattuu puutaheinää paskaa?


      • Nynny_
        xyz kirjoitti:

        Kun et kerran tiedä asiasta hevon vuittua, niin miksi pitää kirjoittaa mitä sattuu puutaheinää paskaa?

        Asia oli tällä kertaa kyllä niin, että vinkistäni oli apua, sillä osiointi auttoi tuohon pulmaan.


    • Von-Bruker

      Biosin päivitys. Näin se vaan menee!!!

    • Nimetön

      Joo asensin tuon partition magigin ja osien kovot kolmeen osaan. Siellä näkyi toi puuttuva 60G ja otin sen vaan käyttöön!

      Suosittelen tuota ohjelmaa..

    • vaikuttaa

      Bioksestahan tuo viime kädessä riippuu. Itsellä Windows XP SP2 ja 300GB kovalevy. Jaettu 100GB ja 200GB osioihin ja kumpikin näkyy oikean kokoisena, ei mitään drivereita tarvittu (emo Abit KV8 pro).
      Jakaminen kolmeen osaan toimii tietenkin vähän vanhemmissa koneissa, jos tulee 128GB osioraja vastaan, mutta omassa tapauksessa haluaan suuren osion videoiden käsittelyä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      84
      5969
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      290
      5271
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      48
      3322
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2806
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1665
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1470
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      32
      1449
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      177
      1058
    Aihe