löysin ullakolta schutz-marke merkkisen antiikkisen ompelukoneen vuodelta 1786 käsin veivattava malli ja kuulemma toimiva peli. minkä arvoinen kone mahtaa olla? laittaisin kuvankin mutta tänne ei näemmä pysty.
220 vuotta vanha
3
1509
Vastaukset
- tosi uutinen
Ensimmäiset ompelukoeet kehitettiin Ranskassa 1830-luvulla. Kotikäyttöiset ompelukoneet tulivat markkinoille 1800-luvun puolivälissä.
Sinulla on käsissäsi aarre, jonka arvoa monet kadehtivat.- jartza79
voinko lähettää kuvia laitteesta sinulle ku tunnut tietävän hiukan enemmän kuin minä. vuoden luin jalustan laatasta... hmm milenkiinto herää en varmaan myykkään pois..
jartza79 kirjoitti:
voinko lähettää kuvia laitteesta sinulle ku tunnut tietävän hiukan enemmän kuin minä. vuoden luin jalustan laatasta... hmm milenkiinto herää en varmaan myykkään pois..
mitä joku sormistaan päästää. Tuossa pari linkkiä (googlella lisää):http://inventors.about.com/library/inventors/blsewing_machine.htm
Ja tässä samaa kotimaan kielellä tiivistetynä: http://fi.wikipedia.org/wiki/Ompelukone
Tosin en oikein itsekään usko että ko. ompelukone olisi 200v. vanha.
Ota muutama kuva koneesta ja tee kierros antiikkiliikkeissä niin saat kohtalaisen arvion hinnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411478
- 1151225
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261043Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313871- 99833
- 38722
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644