Versoon 225/45 R18

rengasostaja

alkuperäinenhän on 205/55R16 -joka on LIIAN PIENI koko kun nopeusmittari huijaa JOPA 10% ...
Eli samalla kun suurentaa tota vannekokoa nii eix kannata hankkia suuremmat pyörät ;)

Kysynkin että onko kellään versossaan tai corollassaan 225 leveitä renkaita?
Muuttuuko huonommaksi ajaa?

Itelläni on jo -35mm alustasarja versossani :)

8

1464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siellä

      mahtuisi semmoset pyörimään ... ... ...
      muuten en kommentoi hankintaa ... ... ...

    • tojo-jojo

      hummerissa on 24 tuumaiset, on hyvät!

      • rattorimiäs

        olis Zetorin takarenkaat, 4 kpl?


      • sen Hummerin

        on lisäksi juuresta 3 tuumaa paksu...


    • Makke

      Uudessa Verso D-Catissani on vakiona 215/50/17 suvikumit jotka näyttivät hyvältä takakontissa ;) eivät vuodenajasta johtuen ole vielä alle päässeet, mutta jos isompia tarvitsisin niin katsoisin merkkikohtaisella vanneselaimella, siinä näkee minkä näköiset ovat 18" vanteet alla, näyttää kyllä simo hyvältä.

      http://www.aluvanne.fi/

      • Ton uutukaisen verson kun ostin tuossa vajaa vuosi sitten,niin jossain vaiheessa kirjoottelin tänne,jotta vaihdan rengaskokoa alkup. (205/55r16) suuremmaksi.En kuitenkaan laittanut "uhoamaani" 60-sarjalaista pyörää alle,vaan 215/55r16 renkaan.Tällöinkin toi renkaan korkeus kasvoi,kun profiili pysyi samana,mutta leveys kasvoi.(renkaan profiilihan lasketaan renkaan korkeus/leveydellä)Auto muuttui kerrassaan mainioksi ajaa!Vaikka rengas hivenen leveni,niin kantavuus nousi muutamalla pykälällä.Tästä johtuen auto ei kiemurra enään.Toki ei toi kiemura ole ollut alkujaankaan ajaa,kunhan on paineet ja ohjauskulmat ok.Mittari tosiaan hetti tasan 10km/h.Lukemalla 90 km/h oli mittaritauluun ajettu nopeus 80 km/h.Nyt noi uudet renkaat kun laitoin alle,niin muutos oli vain 2 km/h.Eli mittari näytti 90 km/h ja noupeuden näyttötaulu 82 km/h.Tokihan matalammalla profiililla saa näyttävyyttä aikaan,mutta ehkä kannattaa kuitenkin vielä pohtia toisenkin kerran talvirenkaaksi "tavallisempaa" rengasta.Ettei sitten oli tosiaankin lipsu ja hankala ajella.Polannetta kun tuppaa riittämään talvella ja siihen sitten jäykkä,matala rengas,niin ei ehkä ihan nautinnollisin ajettava olene..?Kun versossa on kohtalaisen jäykkä alusta muutoinkin,korkean kantavuuden takia.
        Laitan tuohon linkin Nokian renkaiden sivuille.Tossa pdf:ssä on tietoa Nokian rsi renkaasta(eli kitkarenkaasta)Tuosta taulukosta voi katsella monia tietoja-muiden muassa vierintäkehän pituuden-.Luonnollisestihan kannattaa verrokiksi ottaa toi 205/55r16 rengas ja sen tiedot ja sitten vertailla omaa"suosikkia".Samalla näkee vannetiedot.Eli esim.mikä rengas käy tolle 6.5 " leveelle vanteelle ja mikä vaatii sitten vanne muutoksia.Offsettia ei kannata liikaa muutella.Kannattaa olla tarkkana niitten vanteiden kanssa!Helposti tulee ostettua 35 milliä olevalla offsetillä olevat vanteet(esim6.5" leveet vanteet) niin siinäpä sitä ollaankin.2 centtiä on alkuperäisestä (45 milliä)raideleveys leveemmällä.Ei hjyvä!


        http://www.nokiantyres.com/files/nkr/tekniset_tiedot_en/RSi.pdf

        ...ja tuossa on linkki tuolle sivulle muutoin:

        http://www.nokiantyres.com/henkiloautot_tuote?product=610499&name=NOKIAN HAKKAPELIITTA RSi

        Tossa vasemmassa reunassa on valikko josta voi valita sitten kesä ja talvirenkaiden kesken asioita.Toki hieman vaihtelee noi vierintäkehtä eri valmistajilla,mut vain hieman.Koska STRO normisto määrittelee kovin tarkasti,että millainen on oltava millainenkin rengas.


    • rengasostaja

      Kiitos vastauksista, uskon ettei verso muutu häjyksi ajaa, vaikka 225 alle lykkäiskin :)

    • numeroin

      välityksiin vaikutus reilut 4% ja maavara kasvaisi tuollaiset 14 mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11447
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9900
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      149
      5597
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3750
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2815
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2603
    Aihe