Upo Pesukarhu

pia

Hei, osaisiko joku auttaa kun pesukoneemme ei pese ohjelmia loppuun vaan hyytyy jo esipesuvaiheeseen ja näyttöön tulee koodi EO2! Mitähän tuo mahtaa tarkoittaa? Varmaan löytyisi ohjekirjasta, mutta olen tumpelo mennyt hävittämään sen.

14

21959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyykkäävä poikamies

      Hae käyttöohje sähköisesti UPO:n nettisivuilta:

      1. Mene osoitteeseen www.upo.fi

      2. Valitse pääsivun oikeassa reunassa olevasta listasta kohta "Käyttöohjeet".

      3. Valitse kohdasta "Pesukoneet" omistamasi koneen malli (tai joku vastaava).

      4. Tallenna ohje koneellesi vastaisen varalle.

      • pia

        Kiitos. Löysin ohjeet ja tallensin ne. Koodi ilmoittaa veden tulo-ongelmasta. Syytä en ole vielä selvittänyt.


    • seuraavaa

      miten vesi poistuu koneesta! Eli avaa ns. nukka sihti ja puhdista, katso sitten sinne pumpulle ja koeta pyöriikö siivet sormella!
      Jos se puoli kunnossa tarkista sitten poistoletkun viemäröinti että siellä ei ole tukosta.Toi koodi herjaa muistaakseni vedenpoisto ongelmaa jos ei niin sitten veden otto ongelmaa. Jos koneeseen ei tule vettä tarkista että hana auki ja että vettä tulee. Jos ok puhdista koneessa oleva tulovesi sihti joka on siinä mihin tulovesi letku tulee koneeseen. Irrota siis letku koneesta! Sihti irtoaa tongilla vetämällä! Jos ei apuja näistä soittanet huoltoon!

      • pia

        Vika on veden otossa. Täytyy kokeilla irrottaa se letku ja putsata suodatin.. Kiitos vinkistä!


    • Näytössä koodi E03,Upon pesukarhu 2450 ekolife,W541A01A.
      Mihinköhän vikaan toi E03 viittaa?

    • EO3=Poistopumppu, joskus painekytkin tai sen letku.

    • huhion

      Mites kun upon pesukone 5280D ovi on mennyt rikki. En saa auki. Tuleeko kalliiksi korjauttaa?

    • Valohoitaja

      Upo 5280d oli 39 cm syvä et-kone. Ei siihen saa enää osia. Nykyiset upot tehdään gorenjen tehtaalla ja tuo mainittu kone on merlonin tekemä, se on mennyt konkurssiin jokunen vuosi sitten.

    • Tietopuuttuu

      Upo Pesukarhu 4000.....en löydä edes käyttöohjetta! Oisko kellään käryä missä vika jos valot ei pala mutta vettä ottaa vastaan ja poistaa sitä.......

      • Tietopuuttuu

        Siis netistäkään.....upon sivut myös yritetty....


    • koneeseen käyttö ohj

      Itse ostin Ekotorilta toimivan pyykki koneen Upo WT 6040 mutta siihen ei ole käytto ohjetta yritin googlettaa mutta en löytänyt tuli tämä keskustelu sieltä osaako joku sanoa mistä netistä voisi saada käyttö ohjeen pyykki koneeseen

    • hei. Mula on nyt sama ongelma kun sulla pia, tää viesti on visssiin 10 vuotta vanha mut jos joku sattuis muistaa miten tuo vika korjataan niin kiva olisi :)

      • Anonyymi

        Meillä vika oli se, että poistoletkun pää oli liian alhaalla. Kone tulkitsi huuhtelun olevan vielä käynnissä ja huuhteli kerta toisensa jälkeen. Lopetti kyllä jossakin vaiheessa.
        Poistoputken pään on oltava n. koneen reunan korkeudella (tai esim. 90 cm lattiasta) ja siitä vapaa pudotus, muuten syntyy lappovaikutus.

        Kerrostalon poistoliitäntä on koneen korkeutta ylempänä ja alipaineen (lappovaikutus) on rakenteellisesti estetty.


    • Anonyymi

      Minulla myös samanlainen ongelma
      Mutta käänsin aina virran pois pesuohjelmasta pesun jälkeen

      On toiminut senjälkeen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe