Tuli yks päivä vastaan

8 kuukautta vanha rotikka. Mies yritti vetää sitä ja koira pomppi miten sattuu, ja höykyytti miestä mihen halusi. Kysyin että eikö ole koira hallinnassa ? Mies vastasi, tämä on kaverin koira. Ja vasta nythän tätä saa ruveta kouluttamaan.... Että näin fiksuja rotikan omistajia. Noin isoa koiraa pitää kyllä ruveta heti kouluttamaan pennnusta asti, että tiedokse teillekin jos meinaatte että koirastanne tulee yhteiskuntakelpoiunen yksilö
4811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Juuh,oot aivan oikeassa että koulutus aloitettava ihan pennusta pitäen,että ei tule sitten isompana ongelmia..:(

Äänestä

Mua ainakin nyppis jos tuntematon vastaantulija alkais arvostelemaan mun koiranhallintataitoja. Siis arsyttäis jos tulis tollasia kyseleen. 8kk vanha on vielä niin pentumainen, et saa hepulin jo lumihiutaleesta...

Äänestä
  • Tuohon ikään mennessä sitä kasvattanut, toivon että kukaan ei kohtaa koiraasi aikuisena

    Äänestä

  • järkevä koiran omistaja kirjoitti:

    Tuohon ikään mennessä sitä kasvattanut, toivon että kukaan ei kohtaa koiraasi aikuisena

    Juu, kyllä rotikoilla ihan niin kuin kaikilla muillakin roduilla on ne kasvuvaiheet. Meidän koira on mahdoton remmissä, pentuna täysin enkeli ja hyvin koulutettu. Olen itse lyhyt ja pojalla voimaa, joten kyllä olen samaa mieltä, että ulkopuolisen silmin se saattaa näyttää ettei koira ole ollenkaan hallinnassa. Kysymys on kuitenkin henkisestä kehityksestä ja siitä, että koira ottaa minusta mittaa enemmän kuin isännästä, koska olen sen johtaja. Tässäkin pitää vaan olla sitkeä eikä ottaa itseensä kaikkien ohikulkijoiden huomioita. Todelliset koiraihmiset tulevat aina "renkumisesta" huolimatta rapsuttelemaan ja juttelemaan, koska tietävät että pennut ovat välillä oikukkaita, eivät pahantahtoisia. Niin kuin joku mainitsi, pentu voi saada sätkyn jopa lumihiutaleesta tai lennähtelevästä lehdestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pienen koiran kouluttanut kirjoitti:

8 kuukautta vanha rotikka. Mies yritti vetää sitä ja koira pomppi miten sattuu, ja höykyytti miestä mihen halusi. Kysyin että eikö ole koira hallinnassa ? Mies vastasi, tämä on kaverin koira. Ja vasta nythän tätä saa ruveta kouluttamaan.... Että näin fiksuja rotikan omistajia. Noin isoa koiraa pitää kyllä ruveta heti kouluttamaan pennnusta asti, että tiedokse teillekin jos meinaatte että koirastanne tulee yhteiskuntakelpoiunen yksilö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu