takalasin pyyhkiä tilttas

lasi paskanen

takalasin pyyhin jämähti puoleen väliin
ihan mykkä malli 99-ave farkku 1.8 luna
mitäköhän maksaa korjaus onko jollain kokemusta
tai korjaus vinkkiä.

13

3829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Carinasta

      Carina -97 sama vaiva muutama vuosi sitten. Piti uusia moottori ja läpivientivimpstaakit. Maksoi muistaakseni jotain 700-800 mk silloin. Liekö vieläkin vääränlaista materiaalia läpivienti ja siinä pyörivä akseli. Hapettuvat ja jumittuvat aikanaan. Tyyppivika kuulemma. Öljyäminen auttas?

      • Aiheuttiko jumiutuminen sen että moottori oli mennyt vaihtokuntoon? Vai miksi vaihdettiin koko moottori jos oli vain voitelusta kiinni?


    • Uusi takalasinpyyhkimen moottori maksaa merkkiliikkeessä 350 euroa.

      Voi olla että saat itsekin korjattua, mulla ainakin pyyhin toimii aina välillä jonkun aikaa ja sitten menee taas mykäksi. Eli voi olla joku kosketushäiriö tms. Tojon huollossa on autoani tutkittu ja sanoivat että sähköt tulee taakse eli viiksen kytkin ei ole rikki. Ehdottivat että vaihdetaan se sähkömoottori, mutta en antanut vaihtaa vielä kun oli niin hintava.

      • paketti

        Vaihdoin koko paketin Fiatiin. Siinä oli siis moottori ja se kulmavaihde köntässä. Siinä oli sama juttu, läpivientikohdasta jumissa. Fiatissa se on tyyppivika mutta Avensiksesta tuskin. Koko osaa ei näytä edes löytyvän Motonetistä. Jos niitä menisi usein niin sen saisi sieltä. Motonetin osa oli muuten saman valmistajan kuin alkuperäinenkin.


      • jiipee
        paketti kirjoitti:

        Vaihdoin koko paketin Fiatiin. Siinä oli siis moottori ja se kulmavaihde köntässä. Siinä oli sama juttu, läpivientikohdasta jumissa. Fiatissa se on tyyppivika mutta Avensiksesta tuskin. Koko osaa ei näytä edes löytyvän Motonetistä. Jos niitä menisi usein niin sen saisi sieltä. Motonetin osa oli muuten saman valmistajan kuin alkuperäinenkin.

        Kyllä se näyttää avessakin olevan suunnitteluvika. Mulla oli ennen -98 farkku ja nyt -02 farkku. Molemmissa pyyhkijä lakkasi toimimasta - ja tää on tosi juttu, vaikka ei uskoisi: siis molemmissa 105 000 km kohdalla. Kilometreillä tuskin on merkitystä pyyhkijän toimintaan, vaan laite on suunniteltu siten, ettei se tunnu kestävän olosuhteita. Itseäni harmittaa se, ettei vuosimallista toiseen ole tapahtunut yhtään minkäänlaista tuotekehitystä tässä(-kään) asiassa. Ja luonnollisesti Toyotan oma korjaussarja on tähtitieteellisesti ylihinnoiteltu. No - eipä naarmuunnu takalasi meikäläisen autosta...


      • vaihda / -ta

        Se.


    • toyisti

      farkku avessa 97-02 tuppaa pääsemään kosteutta takaluukun sisässä olevan pyyhkijän moottorin piuhojen liitoksiin(ovat suojaamattomia) ja aiheuttaa kontaktihäiriöitä(=hapettuu). Vika voi ilmetä niin että värkki ei toimi ollenkaan tai sitten pyyhkii aina kun panee virrat päälle. Hapettumien poiston jälkeen kannattaa liitokset suojata jollain öljyllä niin vika ei uusi kovinkaan nopeasti.

      Eli kokeile puhdistusta ekaksi.

    • akseli

      Jumittumisen syy voi olla myös akselin ja rungon välissä oleva paska joka kiilaa pyyhkimen liikkeen ihan jumiin! Itse aukaisin koko helahoidon ja puhdistin ja rasvasin paikat. Rungon muovia piti liimata koska oli jo haljennut.
      Pyyhkijä alkoi toimia oikein iloisesti.

      • 2002

        Made in spain.


    • HÖYHÖYYHÖYY

      Vielä kun opettelet kirjoittamaan, niin hyvä. "Pyyhkiä", välimerkit puuttuvat, yhdyssanat hukassa. Oletko kehari?

      • KielenHuolto

        Ompa mukava kun saimme tänne kielenhuoltajan paikalle. Nyt on kuitenkin vaarana, että tuo oppilaasi on mennyt muihin harrastuksiin kun aikaakin on kulunut jo toistakymmentä vuotta.
        Jos ehdit, voisit ottaa kohteeksesi radiokanavat. Kuulin tässä joku päivä sitten eräältä suositulta kanavalta seuraavan lauseen, ” major labelssit sainaavat uusia biisi diilejä”.
        Aluksi nauratti, mutta sitten ajattelin, että onko tässä suomenkielen tulevaisuus? - ei naurattanut enää.


    • Kosteuttaon

      Oli itselläkin nuo johdot Avessa hapettuneet. Ja ruostetta takaluukun sisäpellissä joten tiivisteistä päästelee kosteutta sisään. Suojasin kyllä enemmältä ruostumiseltäa ennenkuin panin auton eteenpäin.

    • Kun_osaa_tekee

      Sulka pysyy avessa paikoillaan, mutta takalasi liikkuu. Siinä tojon uusin inovaatio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe