pitkä vai lyhyt matikka?

p_e_p_e

mitä luulette kannattaako ottaa pitkä matikka, kun koko yläasteen ajan numero on ollut 8 ja yhdessä jaksossa 7? pärjäisinkö? luen kyllä aina kokeisiin ja teen läksyt, mutta jotkut asiat ei vaan mene päähän.:/

16

2138

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abi

      Ehdottomasti kannattaa ottaa. Mulla oli yläasteella matikka 8-9 ( viimesistä kokeista tuli tosin jotain 7 :)). Pitkän matikan osaaminen antaa sulle hyvät mahollisuudet jatko-opiskeluun. Ja jos pitkä matikka tuntuu liian ylivoimaselta, voit vaihtaa sen sit lyhyeen matikkaan.

      Sanotaan et pitkän matikan 7 numero vastaa lyhyen matikan 10.

      • Mari K.

        Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, eli kannattaa valita pitkä matematiikka. Jos pitkä matikka alkaa tuntua liian ylivoimaiselta, niin ainahan sen voi vaihtaa lyhyeen. Lyhyestä matikasta pitkään vaihtaminen on varmastikin vaikeampaa.


      • Mari K. kirjoitti:

        Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, eli kannattaa valita pitkä matematiikka. Jos pitkä matikka alkaa tuntua liian ylivoimaiselta, niin ainahan sen voi vaihtaa lyhyeen. Lyhyestä matikasta pitkään vaihtaminen on varmastikin vaikeampaa.

        Lyhyestä pitkään vaihtaminen on huomattavasti vaikempaa... kun joutuu käymään joka kurssin...
        Omalta osaltani joudun käymään 4 vuotta lukiota et kerkiää kaikki pitkän matiikan kurssit käydä...


    • lukion jälkeen?

      Jos nyt tiedät, mihin haet lukion jälkeen, ota selvää, saatko lisää pisteitä pitkästä matikasta. Jos et saa, niin sitten sinulla oikeasti on valinnan mahdollisuus, jos taas pitkä matikka vaaditaan haluamallesi alalle, sinulla ei oikein ole mahdollisuutta valita.

      • kuu

        itse olen abi ja kirjoitin matikan jo syksyllä koska luin lyhyttä. ylä-asteella sain 7-9 numeroita, luin yhden kurssin pitkää ja vaihdoin lyhyeen.

        kirjoitin lyhyestä E:n ja se vastaa monissa jatko-opiskelupaikkojen lähtöpisteissä pitkän M:ää. ero siis ei niin kovin suuri ole. päädyin lyhyeen koska pitkästä on melko vaikeaa M:ää kirjoittaa.monet roikkuvat siellä pitkässä nelosen ja vitosen arvosanoilla,jolloin siitä tuskin mitään hyötyä tulee olemaan. toki jos siellä pärjää niin sitten!

        tämä on vain oma mielipiteeni, en tarvitse mitään kommentteja siitä olenko väärässä tai muuta. minulla on omat kokemukseni ja koen päätökseni lyhyestä matikasta hyväksi. esim. amk:hon tulen saamaan matematiikan osalta täydet lähtöpisteet koska siellä on ihan samaa saiko E:n vai L:än.

        kannattaa ehkä kokeilla sitä pitkää, sitten ei ainakaa harmita ettei kokeillut. harvoin voi lyhyestä vaihtaa pitkään, mutta pitkästä pääsee aina pois.


    • 321

      Lue molemmat, mutta saat numeron todistukseen vain toisesta.

    • -85

      Ite oon lukiosta selvinny jo pari vuotta sitte. Ja lukiossa oli pitkä matikka, ja a tuli kirjotuksissa. Ja yläasteella matikka tais olla ysi.
      Sanotaan, että töitä se pitkä matikka teettää kaikille aika paljo. Multa kyllä loppu siihen hommaan into kokonaan, mikä selittää menestyksen...
      Vielä vuos sitte pidin pitkän matikan ottamista totaalisena virheenä, mut nyt AMK:ssa huomaa, että oli siitä silti jotain hyötyä.
      Että kyllä sielä pärjää, mut töitä pitää tehä.

      • juzzi

        Pitkä matikka ilman muuta. Esim. lääkkiksessä saa 2 alkupistettä vain sillä periaatteella, että on suorittanut pitkän matikan hyväksytysti. Mielestäni jokainen pystyy suorittamaan mitä haluaa, kun intoa vaan riittää.


    • jösbän

      Jos tekniikan ala kiinnostaa niin lyhyttä ei kannata ainakaan valita. Saattaa sitten vaatia liialti töitä lukea pääsykokeisiin ja tietenkin itse kouluun pääsy on vaikeampaa.

    • fasdfa

      muista aineista myös, mutta jos oot valmis siihen, niin antaa mennä.

      Ei se lyhyt matikka mitään naurettavan helppoa ole.

      • ..............................

        Kyllä sanoisin, ettet menetä siiä mitään jos otat pitkän matematiikan ainakin alkuun. Suurin osa asioista on lukemisella ja ahkeruudella helposti opittavissa. Laskurutiinia kun hankkii ja jaksaa vain lukea, niin ei se ylitsepääsemätöntä ole.

        Jos matikka ei oikein kiinnosta, tai tulee ongelmia, niin muutaman kurssin jälkeen voi helposti vaihtaa lyhyeen. Kursseista saa vieläpä hyvityksen lyhyen kursseihin, joten ota aluksi pitkä, ja katso miten se lähtee sujumaan.


      • lyhyt

        Aivan samaa mieltä,muihinkin läksyihin tulee menemään paljon aikaa.Joten jos haluat ähertää läksyjen parissa monia tunteja niin antaa mennä.


    • lyhyt

      Jos haluat päästä hieman helpommalla kannattaa ottaa lyhyt.Pitkän matikan kursseja on tosi paljon ja sun pitää olla kyllä matemaattisesti lahjakas jos sinne meet.

      Itteläni on lyhyt,siinäkin on mulle riittävästi haasteita..Oon erittäin iloinen etten ottanut pitkää,se olis ollu todellinen virhe.

      Mutta jos sä haluut eka koittaa pitkää niin voithan sä sittenkin vielä koitettuas vaihtaa lyhyeen.Numero nousee kai yhellä kun vaihtaa lyhyeen.

      Mulla oli samanlaisia numeroita ylä-asteella 6 ja ysin välillä.Eniten oli seiskaa ja kasia.Mutta noi numerot tulee sullakin aika varmasti tippumaan.

    • *_*

      Kanttii tosiaan miettiä että miten sulla enkun kans menee tai jos luet pitkää saksaa, koska pitää kirjottaa pitkänä joku kieli, yleensä englanti tai matikka. mutta toki jos luulet pystyväsi niin kannattaa kirjottaa pitkä englanti sekä matikka.

    • elpp.

      Kokeile. Olen abi ja minulla on pitkä matikka. Ja onhan se vaikeaa aluksi, mutta kun laskurutiini kehittyy ja oppii etsimään ratkaisuja monella tapaa, voi kotitehtävistä selvitä jopa yhdessä tunnissa. Tai nopeamminkin, mutta jos on yhtä palikka kuin minä niin voi mennä pahimmillaan se 3 tuntia matikan läksyihin. Toivottavasti innostunut matikasta ja koet samanlaisia flow-tuntemuksia kuin minä ja unohdat ajan ja paikan matikan maailmassa. Haha, hei mut viesti oli että matikka on ihqu aine. Eikä tarvitse olla se kympin oppilas.

    • Ansku

      Itellä oli kasi matikka yläasteella, joka ei ollu kurssimuotoinen, mut siis kasi kuitenkin. Luulen, että olisin pärjännyt ihan ok pitkässäkin, jos vain olisi ollut aikaa syventyä huolellisesti läksyihin. Mulla kuitenkin on niin paljon harrastuksia, muita menoja ja muitakin läksyjä, paljon lukuaineita ja kieliä, ja sillai, että ei riittänyt aika ihan niin hyvin sit matikkaan. Vaihdoin lyhyeen. Mut kokeile ihmeessä pitkää ensin, pitkästä on helpompi vaihtaa lyhyeen kuin lyhyestä pitkään ;) Tsemppiä valinnoillesi :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      94
      1823
    2. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      139
      1283
    3. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      126
      1045
    4. Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee

      Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku
      Tv-sarjat
      29
      943
    5. S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä

      Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant
      Maailman menoa
      32
      845
    6. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      41
      818
    7. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      15
      753
    8. Mitä vit,,tua!

      Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul
      Suomussalmi
      35
      744
    9. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      68
      710
    10. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      47
      672
    Aihe