4000€/kk elääkö

kahvila

Onko kellään kokemusta, että minkä verran jää käteen, jos kahvilan liikevaihto on 4000€/kk josta vähennetään vuokra 650€/kk ja tarvikkeet 850€/kk eli noiden jälkeen ei tulis mitään siivous/kirjanpidon tms. kuluja, lämmöt ja vedet ja sähköt on laskettu vuokraan, ja noi kaikki hinnat oli ilman alv.a. Eli sellanen 2500€ ois tuloja, mutta mitä kuluja vielä olisi, paljonko on YEL sun muut tosta? Kannattaisko tuollanen kahvilan pito? Olisin ostamassa ja emmin vielä...

10

6306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwqqq

      veikkaan että lopulta jää pelkkää velkaa taskut täyteen...

      UNOHDA

    • elintasovaatimuksista

      yel vie osan, vakuutukset osan, verottaja iskee..
      saatat työttömänä elää paremmin.
      Laske uudelleen, mieti katteet tarkemmin - tee kunnon budjetti ja toimintasuunnitelma.

      • Jepjep

        Työttömänä sinulle jää siinä hieman päälle 300 (kolmesataa) euroa kuussa vuokran jälkeen.

        Laskeskele siitä.


      • Vaikka kahvila olisikin aluksi kannattamatonta verrattuna työttömyyskorvaukseen, mutta työttömyyskorvaus pysyy suurinpiirtein samana, kun kahvilasta saatavat tulot voivat vaihdella rajustikin. Ja jos hoitaa kahvilaa hyvin, voit laajentaa tai vaikka avata uuden kahvilan tai mitä vaan. Vain taivas on rajana.

        Terveisin Jari.


      • asiaa
        Jari-75 kirjoitti:

        Vaikka kahvila olisikin aluksi kannattamatonta verrattuna työttömyyskorvaukseen, mutta työttömyyskorvaus pysyy suurinpiirtein samana, kun kahvilasta saatavat tulot voivat vaihdella rajustikin. Ja jos hoitaa kahvilaa hyvin, voit laajentaa tai vaikka avata uuden kahvilan tai mitä vaan. Vain taivas on rajana.

        Terveisin Jari.

        Kuinka joku älykääpiö suosittelee työttömyyttä? Kuinkahan paljon ns. turhiatyöttömiä tässäkin maassa luuhaa.

        Oletko ajatellut paljonko sinulle pitäisi jäädä kuussa käteen? Et maininnut työntekijöiden palkasta, joten jos pyörität bisnestä yksin niin sitten toi 4000 on hyvä.


    • YEL-vakuutettu

      YEL-maksut lasketaan ns. työtulosta, joka on yrittäjän laskennallinen (teoreettinen) palkka. Yrittäjä voi nostaa palkkaa todellisuudessa tätä vähemmän tai enemmän.

      Oman työtulonsa voi päättää itse melko laajoissa rajoissa. Iso työtulo => isot maksut, parempi eläke (ja päinvastoin). Hakemukseen merkitään haluttu työtulo, joka sitten vahvistetaan tai ei vahvisteta. Eri aloille ja erityyppisiin yrityksiin on eritasoisia suosituksia.

      Alin vahvistettava työtulo (2006) on 5.850,92 euroa ja suurin vastaavasti 97.605,09 euroa.

      YEL-eläkemaksu on alle 53-vuotiailla 20,8 % ja tuon iän täyttäneillä 21,9 %.

      Ensi kertaa aloittavan yrittäjän maksu on alennettu. Alle 53 v => 15,6 %, 53 v täyttänyt => 16,425 %.

      Oma YEL-eläkemaksuni erääntyy viikon päästä: 1.965 euroa. Kun maksu toistuu neljännesvuosittain, kertyy maksettavaa vuodessa 7.860 euroa eli kuukautta kohden 655 euroa. Kovin kaksista eläkettä sillä ei saa.

      Tuosta voi takaperin laskea, että vahvistettu työtuloni on luokkaa 35.890 eur / vuosi eli 2.990 eur / kk. Yrityksestä todellisuudessa nostamani palkka ja osingot ovat sitten mitä sattuu.

      En ole ravintola-alalla.

      Vakuutusyhtiöistä saa YEL-oppaita. Netistäkin niitä löytyy, esim. Eläke-Varman opas pdf-muodossa täältä:

      http://www.varma.fi/NR/rdonlyres/90DB060C-1438-41D0-AF9E-942AB8A02FCB/0/YelVakuutusopas.pdf

    • entinen baarinpitäjä

      en kyllä lähtisi moiseen tai siinä tapauksessa, että olisin varma että saisin lisämyyntiä. oletan että tossa 850 eurossa on alvia maksettu 187e. 4000-850=3150e. 3150*0.22=693e. alv. 693e-187e=506e. siis lasketaanpa paljon jäis 4000-vuokra650e-alv.506e-ostot850e=1994e. ja sit vielä omat verot pois, yel, tel sun muut. helpommalla pääset ku oot vieraalla töissä ja nautit tessin mukaista palkkaa.

      • vielä..

        ainekset(kahvit,mausteet,maitotuotteet sun muut elintarvikkeet) sitten yllättävät laiteviat,jos sairastut joudut palkkaamaan henkilökuntaa

        vinkki:Velaksi ei kannata ostaa!

        Fakta:Pienten yritysten elinikä n.3v(konkurssi)ei tietenkään kaikkien on niitäkin porskuttavat menestyksekkäästi eteenpäin....

        Sanonta:Yrittänyttä ei laiteta


    • dhfhsrthsrth

      Otitko huomioon, että ei ne pullat, limsat ja kahvitkaan sinne hyllyihin tyhjästä tule. Entäpäs työntekijät? Et kai yksin aio kahvilaa pyörittää? Et todellakaan pärjää tuolla 4000 eurolla

    • Yrittäjä itsekkin.

      Ensimmäinen asia: Mitä olet ostamassa tuolla 850e/kk kahvilaasi??
      Jo yksi laatikko kahvia 50x100g maksaa tukussa 32e,pullat,sämpylät,piirakat ja noihin täytteet!

      Jos kk myynti on 4000e,laske siihen mukaan vuokra,muut kulut(sähkö,lämpö)sitten tulee puhelin,yrityksen vakuutukset(yel,tel),jos sulla on nettiyhteys.. STRESSI KAUPAN PÄÄLLE!!!!!

      Mieti nyt pari kertaa mitä aijot..itselläni on kahvila ja aloittaessa myynti oli sama kuin tuo 4000e ja suoraan sanottuna miinuksella oltiin ennenkuin saa hyvän asiakaskunnan!
      Asiakkaille pitää olla hyvän palvelun lisäksi TARJONTAA mm.kahvileipiä,sämpylöitä ja muita herkkuja..ei kukaan tule kahvilaasi jos sulla on joka päivä samat pullat vitriinissä!

      Suoraan sanottuna tuo 4000e on aivan mitätön,sillä ei pärjää!!!

      NIM: Yrittäjänä nyt 5v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1274
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      997
    5. 131
      894
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    7. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      46
      790
    9. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      786
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe