Olen ottanut mielestäni kohtuu hyvän muotokuvan. Tausta pitäisi nyt saada poistettua tai häivytettyä sumeaksi, eli saada "studiotausta" kuvaan. Miten se tehdään photoshopilla, elements 3 tai cs2?
tausta sumeaksi
10
2858
Vastaukset
- ,,,,,,,,,,,,,,,kun
jätät homman ammattilaiselle ja 5 min jolloin homma on valmis......
Photoshoppiin en ole tutustunut,mutta käytän maan maniota Photoimpact-merkkistä kuvankäsittely ohjelmaa.Siinä valitaan käsiteltävä alue.Käytetään esim.lasso tool työkalua.Sitten vaan "blurrataan"eli blur-komennolla sumennetaan taustaa halutuksi. 0-100 välillä. ja sen jälkeen hiiren oikee nappi ja merge all.Siinä se.
Asiasta kolmanteen.Täällä oleva porukka näyttää jakaantuneen Gimpin (Geellä siis,heh),Photoshopin,taikka Paint Shop pron käyttäjiin.Maan manio Ulead Photoimpact loistaa poissaoloaan.Noh,ei mulla huono omatunto tosta tule,mut mie oon kyllä tykästynyt tähän ohjelmaan!Noi valikot ja muut toimii,niinkuin ois "ite suunnitellut" :) Shareware ohjelma on..kokeilkaas! www.ulead.com
Mainoksen nakkasin ohjeen perrään..aika poika! :)- Lukihäiriöinenkö?
Gimp=GNU Image Manipulation Program.
Kyllä se on "G":llä.
- Mika...
Photoshopissa noissa CS versioissa on "lensblur" työkalu, joka tuottaa gaussianbluria luonnollisemman jäljen. Kannattaa käyttää maskia tuohon hommaan. Jos taustalla on eri etäisyyksillä olevia kohteita, voi suotimen vaikutusta säätää vaihtamalla maskin peittävyyttä niiden kohdalla esim liukusävy työkalulla.
- raindog
Mene kirjastoon, lainaa sieltä kirja 'valokuvauksen perusteet' ja opettele syväterävyyden käsite ja aukon koon säätäminen.
- dura
Monet asiat voi photoshopissa tehdä usealla eri tavalla, niin myös tuon. Koska ohjeiden kirjoittaminen ja niiden tulkitseminen on työlästä niin kerron yhden tosi helpon konstin. itse en tätä käyttäisi, mutta tämä voi olla ihan ok, jos et ole paljoa käyttänyt photoshopia aikaisemmin.
1. Avaa kuva.
2. Oikeassa reunassa pitäisi olla layers-ikkuna, ja siellä yksi taso, jonka nimi on background.
3. Tartu hiirellä kiinni tuohon background sanaan ja raahaa se layers-ikkunan alareunassa olevan pienen paperiarkki-ikonin päälle. Background tason yläpuolelle ilmestyy kopio ko. tasosta, eli nyt sinulla on päällekkäin kaksi sisällöltään täsmälleen samanlaista tasoa.
4. Napauta sitä ylempää noista kahdesta tasosta, varmistaaksesi, että juuri se on valittuna seuraavien toimenpiteiden kohteeksi (valitun tason laatikko muuttuu tummansiniseksi)
5. Valitse Filter-menusta Blur ja sieltä joko Gaussian Blur tai aiemmin mainittu Lens blur. Kokeile eri arvoja kunnes löydät mielstäsi sopivan bluurausasteen, älä hämäänny siitä, että myös potretissa oleva henkilö bluuraantuu.
6. Nyt sinulla on päällekkäin kaksi tasoa, alempi on edelleen alkuperäisessä asussa, ylempi on kauttaaltaan bluuraantunut. Pysy edelleen ylemmällä, bluuratulla tasolla ja valitse vasemman reunan työkalupakista pyyhekumi. Kun pyyhekumityökalu on valittu, ilmestyy menu-valikon alapuolella olevalle tilariville siveltimen säätötyökalut. Valitse siveltimen kooksi sopiva pikseli määrä, mitä isompi kuvasi on sitä isomman siveltimen myös tarvitset. Valitse kovuudeksi aika suuri prosentti, 70-80%.
7. Ala pyyhkimään varovasti ylemmästä tasosta bluuraantunutta henkilöä. Sitä mukaa kun pyyhit, alkaa alapuolella oleva tarkempi kuva paljastua. Zoomaa tarvittaessa reunojen viimeistelyä varten.
Myöhemmin kun photari alkaa olla tutumpi, voit tehdä saman maskitasoilla, alfa-kanavilla ja/tai historiasiveltimellä.- gimppaaja
noista aboden tuotteista en tiedä itse, mutta ainakin gimpillä se tehdään näin:
http://www.joutsi.com/tausta/tausta.html
kenties sitä voi soveltaa siihenkin?
sivut ovat kertakaikkiaan loistavat, kannattaa ehdottomasti tutustua niihin. suurkiitos Tekijälle - kati1
Tämä on kyllä tosi vanha ketju, mutta kokeillaan. Latasin eilen Photoshopin kokeiluversion, en siis ole käyttänyt ennen ja kokeilin tuota mainitsemaasi juttua ja toimi, mutta oli vähän suuritöinen.
Jaksaisitko selittää toisen tavan, saa olla monimutkainenkin, kunhan on vähän nopeampi. Kiitos.) - 9873624516
kati1 kirjoitti:
Tämä on kyllä tosi vanha ketju, mutta kokeillaan. Latasin eilen Photoshopin kokeiluversion, en siis ole käyttänyt ennen ja kokeilin tuota mainitsemaasi juttua ja toimi, mutta oli vähän suuritöinen.
Jaksaisitko selittää toisen tavan, saa olla monimutkainenkin, kunhan on vähän nopeampi. Kiitos.)Voihan tuon tehdä yhdelläkin tasolla, jos se helpommalta tuntuu.
Yleisohje useimmille ohjelmille.
1. Kuvan pääkohde, joka halutaan pitää terävänä valitaan.
Jos kohde on selvärajainen voi onnistua automaattisella valinnalla, typ. "magic want".
Ellei niin joutuu itse manuaalisesti rajaamaan.
2. Valinta käännetään, "invert selection"
Siis tausta tulee valituksi pääkohteen sijaan.
3. Valittu tausta plurrataan halutuksi ohjelmasta löytyvillä pehmennys työkaluilla.
4. Tulos (kuva) talleta uudella nimellä.
Siinä se. Uudella nimellä siksi, että originaali jää, jos tulos ei miellytäkään. - vanha ketju
kati1 kirjoitti:
Tämä on kyllä tosi vanha ketju, mutta kokeillaan. Latasin eilen Photoshopin kokeiluversion, en siis ole käyttänyt ennen ja kokeilin tuota mainitsemaasi juttua ja toimi, mutta oli vähän suuritöinen.
Jaksaisitko selittää toisen tavan, saa olla monimutkainenkin, kunhan on vähän nopeampi. Kiitos.)Kätevimmin ja nopeimmin homma hoituu PhotoShopin plugeilla esim. Alien Skin
http://www.alienskin.com/bokeh/
– katso video ja esimerkkikuvat
Tuota duran ohjetta pelkistäen
– avaa kuva
– kopioi tasoksi (ctrl J)
– valitse filter/blur/lens blur ja säädä sumeus ”sopivaksi”
– pyyhi kumilla tai rajaa pois tasosta ne kohdat jotka haluat teräväksi
– yhdistä tasot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026588
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313940törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303365Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831807- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471093Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11996Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11930- 42889