Moi!
minulla on ongelmana 2w 6kk vanha bichon uros joka lellitty ihan pilalle se on ensimmäinen koiramme olen opettanut sille käskyt: istu, maahan, seuraa, paikka, anna tassu, toinen tassu, vierelle ja tänne kaikki käskyt menevät kyllä sisällä kun ei ole muita koiria lähettyvillä mutta jos menee paikkaan jossa on muita koiria (esim. koireakentälle) ei voi pitää koiraa yhtään irti ja minua pelottaa että se kaarkaa koska koira kenttä ei ole aidattu ja auto tie on ihan lähellä. Mutta Äitini on lellinyt sen ihan pilalle se makaa sohvalla milloin haluaa, pääsee ulos kun pyytää, nukkuu sängyllä, Ruoka on aina lattialla koska ei ole ruoka halua miks? sitten pitää leikkiä kun koira haluaa en haluaisi että koiramme saa tehdä noin mutta äidistä se on kuin ihmis vauvva ja rapsuttelee kun koira tulee vierelle kerjäämään.
.....................KYSSÄT!......................
1. Miten saisin nuo pahat tavat koiraltani pois?
2. Miten saisin muille koirille rähinän loppumaan? koska haluaisn mennä näyttelyyn koska vanhemmat ovat huippu valioita haluaisn nähdä miten oma koira pärjää mutta kun se haukkuu muille eikä kuuntele mitään mitä minä sanon kun on kiinnostavampaa tekemistä
3.Miten saisn hihnassa vetämisen loppumaan?
4. Onko varkaudessa tottelevaisuuskoulutusta?
5.Maksaako se ja pitääkö ilmoittautua?ja miten sinne ilmoittaudutaan jos pitää?
6.Miksi koirallamme ei ole ruoka halua vaan se on aika nirso johtuuko siitä kun se saa ruokaa millon haluaa?
13w tyttö kaipaa apuanne!!!!!! olen kiitollinen jos te viittisitte vastaamaan!!!!
Onkgelmakoira(ko)
9
1074
Vastaukset
- .:DoGi:.
sun äitis on aika pihalla koiran kasvatusopista... olis nyt aika valistaa vähän sun äitiäs!! eli:
-älkää antako koiran nukkua sängyllä/sohcalla
-koira leikkii milloin haluaa, älkää pakottako sitä
-ruokailuajat
lainatkaa kirjastosta kunnon opus (tai ostakaa) missä kerrotaan koiran koulutuksesta jne.- niin.
Se, että koira saa nukkua sängyllä/sohvalla ei vaikuta sen tottelevaisuuteen millään tavalla kunhan se vaan lähtee pois välittömästi kun niin käsket.
- .:DoGi:.
sun äitis on aika pihalla koiran kasvatusopista... olis nyt aika valistaa vähän sun äitiäs!! eli:
-älkää antako koiran nukkua sängyllä/sohcalla
-koira leikkii milloin haluaa, älkää pakottako sitä
-ruokailuajat
lainatkaa kirjastosta kunnon opus (tai ostakaa) missä kerrotaan koiran koulutuksesta jne.
tässä pari linkkiä:
http://www.kumikana.org/koulutus/kauniistiohi.htm
ja
http://www.nicehouse.fi/lemmikit/koirat/koulutus.htm- .:DoGi:.
lähetin vahingossa 2 viestiä.. sorry..:)
Millä tavalla sun koiras on ongelmakoira? Kyllä meilläkin koirat röhnää sohvilla ja kerjää ulos, tosin vain silloin, kun niillä on tosi hätä eli niiden maha on kuralla.
Tolla ongelmakoiralla viittaatkin ehkä siihen, että koira ei oo aina hallinnassa, rähisee muille ja on ehkä jonkinlaisia johtajuusongelmia.
Jotta pahat tavat saa pois, pitää koko perheen, etenkin kaikkien, jotka koiraa hoitavat, olla sitoutunut hommaan, koska muuten koira oppii, kuka antaa periksi ja kuka ei. Eli äitisikin pitäisi saada kyytiin.
Ensiksi, harjoittele kontaktia koiran kanssa ja ota se ruoka pois sieltä lattialta, koska koira ei pidä koko ajan tarjolla olevaa ruokaa minkään arvoisena, eikä siksi ehkä myöskään syö sitä. Koira saa ruokaa kerran tai kaksi päivässä. Ota täytetty ruokakuppi käteen, ja vasta sitten kun koira ei hypi, vaan odottaa kiltisti (voit pyytää sitä istumaan) annat kupin sille. Jos koira ei ala heti syödä, kuppi pois ja kaappiin. Ei se koira kuole, jos se on päivän ilman ruokaa. Illalla voi sitten yrittää uudestaan, eikä välissä herkkupaloja, paitsi koulutuksen yhteydessä. Jos koira alkaa syödä, se saa syödä niin kauan kuin syö, mutta heti kun se lopettaa syömisen, kuppi pois. Tarkista myös, että ruokaa ei ole liikaa.
Ihminen päättää, koska leikitään, syödään tai ulkoillaan. jos koira yrittää komentaa, siihen suhtaudutaan välinpitämättömästi tai ääritapauksessa komennetaan tiukasti EI. Jos koira ei vieläkään tottele, sen voi laittaa pariksi minuutiksi jäähylle toiseen huoneeseen.
Vetämiseen. Pysähdy aina, kun koira vetää, liikkeelle saat lähteä, kun koira löysää hihnaa. Tämä voi vaatia aikaa ja hermoja, etenkin, kun koira on saanut ylivallan perheessä. Treenaa myös tokoa ja kontaktia.
Kontaktia voi treenata sillä tavalla, että ota koiran lempilelu tai nami käteen nyrkkiin, niin että koira huomaa. Älä reagoi, jos koira koettaa raapia tai purra. Aluksi voi vain vaatia, että koira odottaa rauhassa, sitten nami tulee vasta, kun koira kattoo silmiin. Naksutin voi olla tosi hyvä apu tämän opettamisessa. Myös kaikenlainen oleskelu ja touhuilu koiran seurassa parantaa suhdetta ja kontaktia.
Vielä. Sun äiti pitää EHDOTTOMASTI saada pois siitä uskosta, että koira on kuin vauva. Sillä koira ei sitä ole! Koira, oli kuinka söpö ja pieni tahansa, on kuitenkin vain eläin, joka käyttäytyy ja suhtautuu maailmaan kuin eläin. Se ei saa uskoa olevansa pomo, koska se ei ole kenellekään hyväksi. Ihmismaailma vaatii koirajohtajalta liikaa, siksi on parempi, että ihminen on lauman johtaja.
Vielä pari vinkkiä:
Älä jätä koiran leluja lattioille. Ne otetaan esiin kaapista vain silloin, kun sinä tai joku toinen ihminen haluaa leikkiä koiran kanssa, ei silloin, kun koira tahtoo.
Tee itsestäsi mielenkiintoinen koiralle. Koulutus on hauskaa leikkiä. Muista, ettet kuitenkaan ole mikään namimaatti, koiran pitää tehdä työtä (=miellyttää sinua), että saa namia tai lelun.
Teeenaa koiran kaa ja opeta sille temppuja. Ja mee sinne tottelevaisuusloulutukseen. Se voi maksaa jonkun verran ja vaatia seuran jäsenyyden sekä jonkun kyyditsemään, mutta se kannattaa. Tottelevaisuuskoulussa koiraa saa kouluttaa hihnassa ja voi myös reenata vähän kauempana toisista, ettei oma koira häiriinny tai häiritse muita. Tai sitten ihan vaan totuttaa koiraa ilmapiiriin.
Laita äitisi lukemaan joku hyvä koirakirja (niitä löytyy kirjastosta) ja ehkä juttelemaan jonkun koiraihmisen kanssa.
Minä en ole ekspertti, joku voi neuvoa toisinkin enemmän tai vähemmän. Sun pitää poimia joukosta ne järkevimmät ja parhaiten itsellesi sopivat. Meillä on kaks koiraa, niillä kans omat ongelmansa, muttei kovinkaan pahat. Ja nää siis väistää, kun mä haluun sohvalle istuun. Mutta yleensä istun koiran viereen ja sitten ollaan yhdessä tv:n ääressä. Näin siksi, että koira tietää, kuka on kenen pomo. Ja tämä pomohomma ei siis meinaa sitä, että koiraa pitäs lyödä, nykiä hihnasta tai selättää. Pomo vaan tietää kaiken paremmin kuin koira.Mieleeni juolahti ainakin muutama kirja, joita sinä ja perheesi voisivat lukea:
Koira, joka rakasti liikaa
Tuire Kaimio: Pennun kasvatus (hyviä neuvoja aikuistenkin koirien kouluttamiseen ja kasvattamiseen, vaikka puhutaankin pennuista)
Hihnan toisessa päässä
K. Viitala: Klikkerikirja- niina
Meiän koira kärsii eroahdistuksesta,ja se puree kaikkee. Se on kyllä vasta 8 vk. Mutta silti, ärsyttää kun se on koko ajan käsissä kiinni, eikä pysty oleen yhtään yksin, kun menee vessaankin, niin se alkaa jo haukkumaan. Menee järki. No, kai se joskus oppii?! Ja muutenkin, se osaa istua ja mennä maahan. Ei muuta. Miten sen saa oppimaan oman nimensä ja tulemaan luokse?
- pikkuheppa
Olen kokenut saman! Meidän koira kans räyhäs muille koirille ettei siitä loppujen lopuks voinu enää ulkoiluttaa teillä!! Tilanne oli toivoton ja johti siihen että annoimme koiran maalle jossa tästä kyseisestä ongelmasta ei ollu haittaa
Tässä muutama vinkki joita kokeilimme oman koiramme kanssa, toivottavasti teillä onnistaa....
1.jos jollakulla kamullasi on koira niin pyydä häntä seisomaan koira remmissä jonkun matkan päässä ja kulje oman koirasi kanssa ohi. Yritä kiinnittää koiran huomio itteesi antamalla sille namia ja jotain sen lempilelua ja juttelemalla ym.. Jos koira vähänkin kattoo silmiin niin palkitse heti. Hihnasta tempominen ei auta, eikä koiralle huutaminen, sillä muuten koira vain vahvistuu siitä että vastaantulija on paha juttu, kun omistajakin noin räyhää. Jos teillä menee hyvin, voitte lyhentää välimatkaa toiseen koiraan.
2.Hihnassa vetäminen onkin hankalampi juttu jos koira on saanut tehdä niin pienestä pitäen. Vedonestovaljaat voi auttaa samoin kuonopanta. muutoin aletaan harjoitella sitä perinteistä tekniikkaa eli palkitaan heti kun koira kulkee vähänkin vierellä(kannattaa ostaa eläinkaupsta naksutin)kun vetää niin pysähdytään ja lähdetään etempäin uudestaan.ks kirja koiraongelmia ja ongelmakoiria toivottavasti oli jotain apua! ja vielä viimeiseen kyssään että aivan varmasti huomot ruokahalut johtuvat siitä että koira saa napostella milloin mitäkin. Tottahan mekin söisimme mieluummin karkkia tai muuta herkkua kun sitä samaa muonaa mitä jok´ikinen päivä ennenkin. kun koiran ruokavaliosta poistuvat namut sun muut ja lisätään ruokahalua kasvattavaa liikuntaa ja aktiviteettiä niin eiköhän jo ala koiranruoka maistua. muussa tapauksessa en tiefä mikä koiraa vaivaa.. - Heluna-87
Olen myös sillä kannalla, että koko perheen pitää sitoutua johdonmukaiseen koiran käsittelyyn. Ei ole mitään hyötyä, jos sinä olet ainoa joka pitää kuria ja muut lellivät sitä. Meillä sama ongelma, mutta nykyään sujuu ihan hyvin kun muistutan porukoille että ei sitä koko ajan tarvi lelliä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k375076- 823606
- 302983
- 612975
- 92886
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562343- 411828
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91770- 181721
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1351629