Mitäs limonaadeja oli?

kuopus.

Se sinipunanen METSÄMARJA oli ihanaa ja Italia sitä oli keltaista ja oranssia. Portteri oli ruskiaa ja hyvää lienee ollut kotimainen Coca-colan korvike.
Niistä lasisista liksutus-korkkisista niitä juotiin.
Oliko jotain muita?

10

1802

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tln

      Juu sitruunasoodaa ainakin oli. Isoäitini joi sitä aina, kun kävimme yleisessä saunassa naisten puolella. Minä sain valita punaista, keltaista tai vaalean vihreää. Ne olivat hyvin esanssisia, mutta hyviä pikkulikan suussa. Esansseina oli päärynää, vadelmaa, mansikkaa.Oi niitä aikoja!!

    • Lakkalimsaa, omenalimunaadia, ilmeisesti myös päärynää, koska sen esanssi on ollut tunnettu jo 100 vuotta ellei enemmänkin.

      Vahinko, ettei portteria saa enää ;-(

    • tulenlieskat

      Sellaisen juoman kuin Amikola. Sekin oli ruskeaa juomaa.
      Naapurissa oli pieni Tuula-tyttönen ja hän piti juuri tuosta limonaadista. Toisen naapurin 18v poika antoi markan.Tytölle tuli kiire. Hän työnsi nukkensa pojan syliin ja sanoi:Pirä sää mun hataraani, mää haen hoivulasta pithä hurttusta. Se juoma oli pitkäkaulaisessa pullossa. Tytön takia kai muistan sen pullonkin.

      • tulenlieskat

        Pyynikin Helmestä pidin, se oli hyvää.


    • tittakaisa

      Punaista vadelmalimpsaa se olla piti ja semmoisesta pullosta, jossa oli valkoinen posliinitulppa, joka oli rautalankasysteemillä kiinni ja kivasti tussahti avattaessa. Siinä istuttiin kioskin kulmilla ja jos rinkelin tai munkin vielä sai, niin onni oli täydellinen. Ikää oli silloin jotain 7 wee ja asuttiin syrjäkylällä, mutta kirkonkylässä kilometrien päässä oli se kioski. Sinne pääsin isän pyörän tarakalla. Harvinaista herkkua oli, joten ne matkat muistaa hyvin.

    • O.Velin

      ,,,

    • Olly

      Siff-cola, Omena-olut, Olly-cola ja Olly- sitruunasooda.... hitsi monta muutakin pyörii ihan kielellä..... Papalla oli ravintola ja siellä näitä merkkejä riitti.

    • iili ek

      Omalla asuinalueellani olivat turkulainen ja porilainen panimo.

      Aura, Auranja, Sitruunasooda (Se kuului kaikkien panimoitten valikoimaan), Portteri, Pyynikin limsoja oli myös, kuten Pyynikin Helmi. Porin panimolla oli keltainen limonaati, jonka nimeä en muista. Siinä oli ilmeisesti banaaniesanssia ja sen lisäksi vielä jotakin muuta. Se oli suosikkini. - Itä-Suomessa oli King-Kola. - Coca-Cola rantautui v. 1952 olympialaisiin. Silloin alussa se oli ulkomailla pullotettua. Pian sitä ruvettiin tekemään Suomessa. Alkuperäinen ulkomainen pullo ei enää kelvannutkaan vaihtopullona. Se oli hiukan erilainen.

      60-luvulla tuli uusi elintarvikelaki, jonka takia ei saanut enää valmistaa sitruunasoodaa, koska nimessä oli "harhaanjohtavasti" sana sitruuna. Se avasikin markkinat ulkomaisille 7 Upille ja Spritelle, joidan maku oli paljon vetisempi.

      • sen valmistuksen loppumisen syy olikin?
        Kumma juttu, kun sitruunahappoa saa myydä sitruunahappona ja sitruunasoodassa oli raaka-aineina sitruunahappo, sooda ja vesi.
        Siitä vain sekoittelemaan ja reseptiä keksimään, molemmathan luokitellaan elintarvikelisäaineiksi.


      • ii-li
        sitroen kirjoitti:

        sen valmistuksen loppumisen syy olikin?
        Kumma juttu, kun sitruunahappoa saa myydä sitruunahappona ja sitruunasoodassa oli raaka-aineina sitruunahappo, sooda ja vesi.
        Siitä vain sekoittelemaan ja reseptiä keksimään, molemmathan luokitellaan elintarvikelisäaineiksi.

        Silloin, kun laki tuli voimaan, niin limonaatipullon etiketissä ei saanut olla minkään hedelmän kuvaa eikä nimeä, ellei pystytty todistamaan, että juoma oli valmistettu siitä hedelmästä.

        Se nyt varmaankin oli yksi niistä turhimmista määräyksistä. Kuka nyt uskoisi, että limppari on oikeasti valmistettu hedelmistä? Sillä vain tuhottiin ikivanha perinnejuoma, "sitruunasuuda". (Eihän siinä ollut soodaakaan.)

        Sitruunahappo on virallinen suomenkielinen nimitys Acidum Citricumille. Nykyisin sille on jokin e-koodi.

        Toinen hullunkurisuus oli se, että kaikki limpparit olivat "vitaminoituja". Eli niissä oli C-vitamiinia, askorbiinihappoa. Kuitenkin askorbiinihappo oli niissä makuaine. Jos on joskus maistanut lääkkeenä myytävää askorbiiniliuosta, niin sehän on hyvän makuista.

        Vielä paljon myöhemmin TV:ssä oli mainos, jossa sanottiin, että jonkin limun väri "on hedelmästä". Sen jälkeen näytettiin pikkuvanhaa tyttöä, joka sanoi: "Minun mielestäni on hyvä, että väri on hedelmästä". Ei siis mainittu, että se olisi appelssiinista. Totuus oli, että se oli karotiinia, eli porkkanan väriainetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      87
      5946
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3547
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      160
      2079
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2002
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1751
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1513
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1031
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1021
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1000
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      110
      946
    Aihe