Ihanat kesällä kuvatut ilahduttaa

soilike

(Hapannaama, ohita tää opetus, vaikka se ärsyttääkin. Jollekkin, joka ei ole vielä niin pitkällä, se voi olla suuri ilo.)

XP:ssä on mahdollisuus valita näytönsäästäjään ”omat kuvat diaesitys ”

Jos kaikki eivät vielä sitä tiedä, niin kerron.

Valitse > KÄYNNISTÄ>ASETUKSET>OHJAUSPANEELI>NÄYTTÖ>NÄYTÖNSÄÄSTÄJÄ> omat kuvat diaesitys

Sitten kuvien valinta:

Mene sitten resurssienhallintaan ja sieltä etsi toimintoon> kaikki tiedostot> kirjoita siihen tilaan *.avi
Kone etsii kaikki valokuvat ja voit niitä kutakin kurkata näppäämällä.
Tallenna valinta ja käy sieltä etsimässä mieleisimmät , tai jos ne kaikki pyörii koneessasi, , niin poista ne tyhmät

Minulla pyörii siellä kesäkuvia ja myös ihania tykkylumikuvia, parisataa, eipä kyllästytä.

7

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helmi-ilma

      Minullakin valokuvia pyörii näytönsäästäjässä,
      ei ole niin paljon kuin sinulla, valokuvaus
      on mukava harrastus.

    • nyt se on lopullisesti

      syönyt kaalia tms. No kesä on tulossa ja nokkospuskat alkaa viheriöidä sekä muurahaispesissä alkaa kuhinat samoin ampiaispesissä niin että niistä hakemaan voimia elämäm jatkuvuudelle, taatusti auttaa paremmin kuin esim kaali. Mikä lie tällähetkellä kaalin vähittäishinta noin suurinpiirtein tasan tarkkaan per kilo euroina tai dollareina. Tanskan kruunu ei käy. Entäs Linux käyttöjärj. neuvo se kans tämä diaesitys.
      Tai älä sittenkään.

    • Tyynentyttö

      Täytyypä kirjoittaa ohjeesi muistiin ja hitaasti ajankanssa tehdä neuvosi mukaan.Olenkin ihmetellyt kun olen nähnyt tällaisia diaesityksiä koneilla miten se temppu tehdään.Kiitos neuvosta.

      • tapauksessa noudata

        ohjetta jos meinaat vielä jatkossakin katsella tallennettuja kuvia. tal ohje on täysin huuhaata tark ohj. löydät toisaalta netistä.


      • Käynnistä-valikosta kaikki ohjelmat, sieltä apuohjelmat ja muistio (notepad)

        Ei tarvitse kirjoitella, vaan leikepöydän kautta voit viedä tekstin muistiin ja pitää sen kuvaruudulla näkyvissä pikkuikkunassa tai vaihtelet sen välillä näkyviin alapalkista, kun teet virityksiä ;-)


      • Tyynentyttö
        vaarivaari kirjoitti:

        Käynnistä-valikosta kaikki ohjelmat, sieltä apuohjelmat ja muistio (notepad)

        Ei tarvitse kirjoitella, vaan leikepöydän kautta voit viedä tekstin muistiin ja pitää sen kuvaruudulla näkyvissä pikkuikkunassa tai vaihtelet sen välillä näkyviin alapalkista, kun teet virityksiä ;-)

        Minulla taitaa useimmat toiminnat tämän koneen käytössä olla vielä hakusessa.Kävin töissä ollessani yli viisikymppisille tarkoitetun kurssin.Se oli hyvä.Ne ovat tuolla mapissa.Jos ei niitä käytä ne unohtuu.Poika käy välillä muka neuvomassa.Mutta se käy niin nopeasti etten pysy mukana.


    • Teuvo.Hämäläinen

      Tykkyluntahan riitti tänä talvena nokon kuvattavaksi, ei tullu uupelo. Mukavia maisemia ne on kattella ja kuvailla. Kesähelteellä viilentäviä katsella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      76
      590
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe