Näin kerran sivustot jossa oli lueteltu mm. nimiä, joita Suomessa ei ole vielä kukaan "keksinyt" antaa.Tietääkö kukaan mistä sivuista on kysymys?
Ja millä sanalla kutsutaan sellaista "keksittyä" tai uutta sanaa?
Vanhalla alkaa emmentaali vaivata...
Harvinaiset nimet
8
11729
Vastaukset
Muistaakseni olikohan se väestöliiton sivuilta löytyi tilastoja noista harvinaisista nimistä...mutta en ole tästä aivan varma..Kokeile!
tässä muutamia nimiehdotuksia:
1.Luna
2.Lucia
3.kevät(näitä löytyy 5 kappaletta Suomesta)
4.Aamu
5.Lilja
6.Google(joku oli Ruotsissa kuulemma antanut lapselleen ko. nimen koska oli kuulemma ihastunut google-sivustoon)
7.Nuutti
8.Mirva
6.- ovat melko tavallisia
Eivät Nuutti, Lilja ja Mirva ole harvinaisia nimiä. Nimen harvinaisuuden määrittelen niin, että jos itse tunnen tai tiedän enemmän kuin kaksi ko. nimen haltijaa, ei nimi ole harvinainen, noiden kaikkien nimien kohdalla on niin.
Nuutteja nimetty 2000-05 648 kpl, eli enää ei kovin harvinaiseksi voi sanoa. Mirva löytyy yli 3000 naiselta, taisi olla suosiossa tuossa 70-luvulla eniten. Liljoja on yli 7000, eli kaukana harvinaisesta.
Mutta alkuperäinen, hae kirjastosta tai kirjakaupasta nimikirja. - soumenpienhevonen
VIOLA! xD
- Gil
Etunimet-postituslistan väki mm. kerää näitä(-kin) nimiä. Listalaiset käyttävät näistä uudisnimistä sanaa "toiha" (oivallus: Toiha on nimi!). ;)
Lisää toihista voit lukea linkistä.
http://uotila.tripod.com/uotila/toiha.html
-Tätäkö hait? ;) - sivu
tommonenki löytyy
- Vilijonkka
...Kaikille vastanneille ja varsinkin Gilille, juuri sitä hain eli toiha!!! Ja sivukin oli juuri se!
En siis ole etsimässä lapselleni nimeä vaan satuin muistamaan sivun johon "vahingossa" kerran löysin. Siellä oli silloin tyttäremme nimi, joka oli päätetty jo ennen sitä. Nyt käväisin tarkistamassa ja olihan se sieltä poistunut... ;)
Ihanaa kevään odotusta kaikille! - bdujfgbeugbwei
- bdujfgbeug
http://www.etunimet.net/harvinaiset/harv.html
Eiku valihtemaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk885651Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6493703SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1093052Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3372890"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1251922Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6841841Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti151603Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871463Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re251451Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2291131