Onko kenelläkään kokemusta viron metsureista ? ja jos on miten onnistu harvennus työ?
Metsureita
virosta
248400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Naapurin pihalla näin kesällä 2 ulkolaisessa rekisterissä olevaa farmariautoa,kysyin naapurilta,että mitä autoja vastaus, tosin ujo oli että taimistonperkaajien autoja,lisäksi sanoi jäljen olevan hyvä ja työtahdin kova.
mennä jo kattilalinjalle...
Miksi Virosta minäkin voisin tehdä kevät talven töitä jos ehdoista sovitaan kalusto ja ammatti taito todella löytyy.Yht. tiedot annan jos kiinnostusta löytyy.
Kuinka paljon otat tunnille ? tai urakalla kun teet ensiharvennusta olis noin 100 hehtaaria tehtävänä.
Riippuen harvennuksesta kertyvästä puu määärästä
jne.. kuusikuidulla 10-12€ mänty,lehtipuu 8-10€,
motti. Tunti taksa neuvoteltavissa tilanteen mukaan,
mitä hakkuu työ sisältää tuleeko raivaus samalla kerätäänkö energia puuta jne.Tuossa ohessa sähköposti osoite voit ottaa yhteyttä.
Niin ton pitäs olla se mikä jää TES:in ja lain mukaan työntekijälle, siihen sitten päälle muut kulut jotka menee valtiolle. Muuten on laitonta, mutta ei taida teitä kiinostaa
En tiedä "tessiä"? mutta työn tekiä ja työn antaja voi aina neuvotella palkan kohdilleen, itse en kannata mitään liiton ohjeita enkä kuulu liittoon yleensä olen kyllä ollu palkkaani tyytyväinen.Toinen vaihtoehto tehdä ennakko verolipulla, ly tunnus onmutta sitten puhutaan vähän erilaisista taksoista.
Pitää myös muistaa kemerat muut tuet jotka tulee metsän omistajaa vastaan. Aurinkoista kevät talvea ja hyviä hakkuu kelejä!
Turha luulo, että voit halvemmalla teettää. Pitkässä juoksussa häviät laadussa yms. Virolaisten hyväksikäytön ajat alkavat olla auttamattomasti ohitse. Sielläkin ymmärretään rahan päälle ja syrjintäkiellon pykälän rikkominen johtaa ulkomaalaislain mukaan ankaraan rangaistukseen.
Kuka olisi valmis lähtemään taimikonperkuun vuoksi poseen ?
Sitä ollaan taas niin ennakkoluuloisia. Eivät metsureiden palkat vielä lain määrittelemiä minimipalkkarajoja heiluttele. Lain puitteissa voidaan käydä rehtiä kilpailua. Suomalaisia metsureita ei tunnu enää löytyvän oikein hakemallakaan, hyvä jo niitä jostain saa.
ja sitten puhut syrjimisestä,tosi ristiriitainen kommentti.Ettei olis vaan sitä MUTU tietoa.
Metsäliitto irtisanoi metsureitaan vajaa vuosi sitten. Metsäliitolle on tietenkin aivan sama kuinka törkeää jälkeä isäntien metsissä koneilla repii. Nämä Metsäliitolle myyvät näkevät maailman kepulaisten viherlasien läpi ja uskovat vain "meijänliiton" ostomiehen puheita. Eivät näkemäänsä.
Niitä Metsäliiton irtisanomia hyviä ammattimiehiä kannattaa kysellä töihin. Niistä monet ovat vapaina työhön. Kyselkää, kun vielä ehditte. Ammattimiehet tahtovat tosin ammattimiehen palkan. Eivät orjiksi ala. Metsäliitto sitäkin kokeili, ja yritti pystyttää orjakurssia. Vaan eipä lähteneet orjakurssille. Osoittaa, että ovat ammattimiehiä.
Ei kai Suomessa enää mitän minimipalkkarajaa ole? Näkeehän sen juuri noista virolaisista ja venäläisistä työntekijöistä, nehän tekee töitä puoli-ilmaiseksi. Sama meininki kuin 50-60-luvuilla, kun karvalakkisuomalaiset painelivat Ruotsiin töihin. Ei kai nekään täyttä palkkaa sieltä saaneet?
Metsäalan TES:si on yleissitova työehtosopimus. Hän, jonka työsuhteessa sitä ei ole noudatettu, kannattaa riitautta palkkasaatavansa. Liiton ( liittojen ) jäsenet saavat asioidensa hoitoon oikeusavun. (WWW. Puuliitto.fi)
On tyhmä, joka tekee alle TES: sin palkkojen, kun oikeuden mukainen palkka on saatavilla vain puhelinsoitolla.
Ulkomaalaisista sanottakoon sen verran, että heitä väärin kohdellut rikkoo ulkomaalaislakia ja esim. syntyperän vuoksi huonompaan asemaan saattaminen on syrjintää, josta häkin ovi heilahtaa.
En ole muutamaan vuoteen (onneksi) joutunut tekemään urakalla hakkuita. Silloin ei URAKALLA tehdessä ollut takuupalkkaa. Sitä silloin kysyttiin mm. Maaliitosta ja myös työnantajaliitosta. Kaveri kun teki urakalla vain tuommoista 150 mk/päivä, eli noin 20 mk/tunti. Siis noin 6 vuotta sitten. Kärsi sen sitten omissa nahoissaan, mitä istuksi kannon päässä ihmettelemässä. Olisi mennyt vaikka käpyjä noukkimaan.
Niin että kysymys: onko nyky TES:ssa urakalla tehdessä takuupalkka? Eihän se silloin enää mikänn urakka ole, vaan tuntipalkka?
Metsäalan TES:sin 4 § sanotaan seuraavaa: " Urakat on hinnoiteltava niin, että työntekijän työskennellessä normaalilla urakkatyövauhdilla, hänen palkkansa on 20 % hinnoitteluperusteena olevaa työkohtaista palkkaa suurempi ja kasvaa työsuorituksen kasvaessa suoritusosuuden suhteessa."
Varmasti lukee. Mutta mitä se on suomeksi?
"Sama meininki kuin 50-60-luvuilla, kun karvalakkisuomalaiset painelivat Ruotsiin töihin. Ei kai nekään täyttä palkkaa sieltä saaneet?"
Vertauksesi menee pieleen sillä suomalaiset menivät töihin tehtaisiin joissa vaikutti/vaikuttaa voimakas ammattiyhdistysliike. Se ruotsalaisen sinikaulusduunarin palkkakin tiesi suomalaiselle merkittävää elintason nousua. Ei sinne muuttaneilla suomalaisilla helppoa ollut mutta moni kuitenkin löysi sen paremman elämän kuin mitä olisi saanut jäämällä peräkylän alkoholisoituneeksi moniongelmaiseksi pitkäaikaistyöttömäksi.
Jos et saa kaikki palkkasaatavia, ota yhteyttä!:)
www.annemariepietila.com
Virolaisilla yrittäjämetsureista ei varmaa kokemusta .Palkka miehille työehtosopimuksen mukaiset palkat.Työn laatua on monenmoista, niin suomalaisilla kuin virolaisilla.Työmaasta kannataa pyytää sitova urakka tarjous ja sisällytää siihen laatuvaatimukset. Kannattaa kysyä Suomalaisilta yrittäjämetsureilta.
Laatua ja yrittäjämetsureita. Kaikkea kanssa. Nämä yrittäjämetsurit on paremminkin sellaisia satuolentoja. Kukaan täysijärkinen ei yrittäjähommiin metsäalalla lähde. Jokunen aivojensa käytöstä vapaa on sitä kokeillut, mutta loppu on nopeasti sille hommalle tullut. Syömättä, kun ei elä.
Ammattimies saa kyllä lähes ympärivuotisesti töitä ja palkka tulee TESSIN mukaan. Roskatyöntekijät ja moskasepät joutuvat alihintaan työnsä markkinoimaan. Huono työn laatu se vasta metsänomistajalle maksaakin.
virolaisia metsureita töihin jotka ovat olleet suomessa jo töissä aikaisemminkin.Úrakka palkalla töihin
Työnlaatu on kunnia-asia.Mistä luulette savotoita
löytyvän,ellei tee laatutyötä?Hyvin on pärjätty jo kymmenisen vuotta.
Ammatti metsureita suomesta löytyy,mutta missä päin suomea on kysyntää? itte olen ollut metsurina 20 v.etelä lapissa ja lähtisin vakka heti takasi.
Onko tulleet meren takaa myrskytuhoja korjaamaan ?