onko kuskaan kokeillut noita matkoja maatalouden vuotuispoistoihin ja miten hyvin ne on menneet läpi verotuksessa, jos vaikka käy saksassa kattelemas koneita niin pitäshän verottajan silloin hyväksyy matkat?
nykyisin vois toi kiinan reissukin onnistuu saamaan verotukseen, ohan se nousevii maita ja kaipa siä jotan maakoneita tehdään et pystyy sen verottajalle perusteleen
ulkomaanmatkat
4
566
Vastaukset
- P-T
Itse olen käynnyt maatalousmatkoilla Hollannisssa, tuossa puukenkien ja polkupyörin maassa. Ja monenmoista uutta virikettä maataloustuotannon kehittämiseen tarttunut matkoilta mukaan. Varsinaisesti mitään koneita en ole matkoilla muistaakseni katsellut kun en ole niistä kiinnostunut. Ainakin minulla on kaikki mennyt veroilmoituksessa läpi, tarkastukseen en ole koskaan joutunnut (vero).
- noista matkoista
..muuten tehä sen päiväraha vähennyksen?
eikös se mennyt jotenkin et jos matka kestää yli 8 tuntii niin... hitto ku en enää muista miten se meni. kertokoon joku viisaampi - verokonsultti
noista matkoista kirjoitti:
..muuten tehä sen päiväraha vähennyksen?
eikös se mennyt jotenkin et jos matka kestää yli 8 tuntii niin... hitto ku en enää muista miten se meni. kertokoon joku viisaampiEi verottajakaan enää ehdi läheskään kaikkia veroilmoituksia käydä läpi, joten kaikkee voi yrittää laittaa sinne, mutta ikävä juttu on vaan se, että voi sitten tulla vuosien päästä verotarkastuksen yhteydessä kunnon mätkyt.
Yleensä vaaditaan erityinen syy matkaa eli investointi, käyttäjäkurssi tai elukan osto.
Pojat vähän näpertelee asioilla, verotus on kuulkaa miesten puuhaa =). verokonsultti kirjoitti:
Ei verottajakaan enää ehdi läheskään kaikkia veroilmoituksia käydä läpi, joten kaikkee voi yrittää laittaa sinne, mutta ikävä juttu on vaan se, että voi sitten tulla vuosien päästä verotarkastuksen yhteydessä kunnon mätkyt.
Yleensä vaaditaan erityinen syy matkaa eli investointi, käyttäjäkurssi tai elukan osto.
Pojat vähän näpertelee asioilla, verotus on kuulkaa miesten puuhaa =).kaikkea,vaan se mikä on matkan todellinen tarkoitus ja siitä tarvittava ohjelma kirjanpitoon
ja jos täyttää verottajan (kannattaa kysyä se asia vaikka etukäteen) kriteerit niin voi vähentää sen päivärahankin, eikä tule ikäviä yllätyksiä myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192261
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561864- 1781513
- 821493
- 211479
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3101431Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti1011061Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä631027Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää341005- 349894