Fiesta ST!

Heh

Juupijuu. Tässä kun nyt on Focus ST:täkin joku jo mainostanut, niin mainostetaan sitten tätäkin..

150hp liikuttaa varmasti mukavasti tuon kokoista autoa. Yllättävän nätiksi ne on tuon ST version saaneet. Hintakaan ei ole aivan kammottava. Jos Focus ST:hen vertaa, niin kyllähän tuo hinnanpuolesta menisi tuo Fiesta.

Tuo koko kylläkin vain harmittaa. Yksin tosin kyllä ajelen, enkä juuri siksi tarvisikaan isoa autoa. En tosin tiedä miten tuota turvallisuutta noin pienessä autossa on. Onko siinä juurikaan pelivaraa?

Oletteko Fiesta ST:n omistajat olleet tyytyväisiä? Kamppailen Fiesta ST:n, sekä Focus ST:n kanssa. Focus on kyllä sikamaisen kallis, mutta Fiesta ST:n koko taas ei juuri houkuttaisi...

Kumpaa suosittelisitte? :P

5

1468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiestan omistaja

      Juu,

      vuosi takana Fiestalla ja nyt on focus tilattu. Täytyy sanoa että ei ollut huono peli fiestakaan mutta turbo koneen virityspotenttiaali alkoi polttelemaan siihen malliin että pakko oli tilata. Meinaan että kesällä ois tarkoitus penkittää 300hv siitä ulos.

      Mutta jos tarvit autoa joka liikkuu ripeästi ja on hinta laatusuhteeltaan kohdallaan niin silloin suosittelen Fiestaa mutta jos meinaat virittää ja haluat isomman auton tuntoa ja parempaa alustaa niin kannattaa panostaa Focukseen.

      Täytyy sanoa kyllä että viisaana olisin pitänyt Fiestan mutta ahdin määrää tahdin....

      • poppi

        minkä laiset poppivehkeet kyseisessä autossa on vakiona??


    • Nordicwind

      Fiesta ST on kertakaikkisen onnistunut tuote. Autolla melko paljon ajaneneena siitä on jäänyt todella hyvä maku joka ajokerran jälkeen.

      Hienot ajo-ominaisuudet yhdistettynä mukavaan tehoon ja siistiin ulkonäköön tekevät autosta todella maukkaan. Ketjuvetoinen konekin povaa pitkää käyttöikää ja Brittein saarilta taitaa löytyä mukava bolt-on virityssarja kyseiseen autoon, jolla tehot nousevat lähemmäksi 200hv, mikä on hyvin tällaiselle vapaastihengittävälle moottorille (harmi kyllä tämä virisarja nostaa tehoja niin, että suomen säänökset jäävät täyttymättä). Turvallisuus tosin on varmasti kunnossa, senverran tukevalta auton rakenteet vaikuttavat.

      Auton paras juttu on kuitenkin mitä todennäköisimmin hinta. Harvassa ovat ne autot jotka samaan hintaan antavat yhtä paljon vastinetta rahalle, jos puhutaan uusista pienistä urheilullisista autoista.

      Jos kysytään kumpaa suosittelisin vastaisin todennäköisesti että Focus ST, mutta vastakkainasettelu on vähän sama kun että pitäisi "valita" mersun Clk:n ja mersun SLR:n välillä. Tarkoitus tällä oli vaan valottaa tilannetta siltä osin, että autot kilpailevat aivan eri sarjoissa. Yksi juttu on tosin varma ja se on, että molemmissa tapauksissa saa vastinetta rahalle.

    • vai kampi

      Mulla on Fiesta ST, jos nyt pitäisi valita Focuksen ja Fiestan välillä, niin varmaan valitsisin Focuksen 2.0 onhan tehot 145hv lähellä Fiestaa ja hintaa vain muutaman tuhat euroa kalliimpi. Mutta pitkällä tähtäimellä Focus on miellyttävämpi ajettava ajatellen alustan toimintaa, Fiestan alusta on ns. maantieliikenteeseen ehkäpä liiankin kova josta johtuen ajosta tulee pompottavaa.

    • Juuh,itselläni kyseinen Fiesta St.
      Kyllä se ihan ripeä on, ns.tilavakin,vaikka ei oo tullut takapenkillä istuttua,mut kavereita on istunut ja ovat kehuneet kovasti,kuiten pieni auto,ni ns.tilavat takapenkit 2 henkilölle.

      Auton suorituskyky ihan "tarpeellinen" Kaupunki ajossa kulutus n.9.2 Litraa ja maantieajossa n.8litraa,perustuu siihen että autossa todella lyhyet vaihdevälit.

      Ja sit tästä "Kilpakumppanista" ST Focuksesta,itse kävin kyseistä autoa ajamassa 2kertaa "koeajo",en tykästynyt,jarrutuksissa meni kuin ajokoira kiimaisena pupun perässä.Mut suorituskyky kohillaan.

      Vastaan mielelläni Fiesta St:kysymyksiin,[email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      63
      11956
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      66
      5024
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      297
      3081
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      196
      2989
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      137
      2130
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      22
      1367
    7. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      102
      1312
    8. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      43
      1274
    9. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      231
      1245
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      70
      979
    Aihe