Ummikkona mp-reissulle Ranskaan?

Turisti-englantiin tottunut

Haaveilemme moottoripyöräreissusta Bretagneen ja Normandiaan. Ongelmana on, että kukaan meistä neljästä ei puhu ranskaa enempää kuin kaksi sanaa (merci ja pardon) ja nekin menee helposti sekaisin.
Uskaltaudummeko matkaan sanakirjan varassa vai pitääkö koko homma unohtaa? Ja onko hyviä vinkkejä reitistä, tutustumiskohteista tai majapaikoista?

3

344

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkustelija

      Ummikkona eksyin taannoin Quebeciin, ja selvisin kiitettävästi hengissä. Kummasti sitä viikossa oppii ranskaa - oli sanakirja plakkarissa - sen verran että pärjää. Hankalimpia oli autoilun kannalta kaikki merkkien lisäselityket ja parkkipaikkojen ihmeselitykset, vaan sakkoja ei tipahtanut. Joten samalla mielialalla selviää Ranskassakin ;)) Tottuneena ns. länsimaiseen liikennemerkkikulttuuriin - siis selvään ja vähämerkkiseen - Ranskismaalla voi yllättää se, että kylän keskellä on yksi tolppa ja jumalaton määrä sinne tänne vinksottavia kylttejä apteekista ja koulusta lähtien aina kauempiinkin kyläpahasiin saakka - arvaamiseksi sitten menee, mikä on se oikea tie sinne minne itse on menossa ;) Joten varatkaa vain riittävästi aikaa ja matkailu avartaa -asenne, niin se sujuu! turistialueilla kyllä osaavat nuoret ainakin englantia, ja eikös se "maanalainen armeija" taannoin noilla tienoin avitellut vanhempaakin väestöä ;)

      • moi même

        Ranskassa on kylttejä joka kylässä, siis se tolppa, joka on tâynnä kylttejä ja niihin on merkitty kaikki apteekista kouluun.

        Siis, jos et halua tutustua kylän kaikkiin virastoihin ja urheilukenttiin,vaan haluat nopeasti ohi, niin valitse se kyltti, jossa lukee "toutes directiones" eli kaikkiin suuntiin ja se taas tarkoittaa että pääset kylän ohi nopeimmalla mahdollisella reitillä.

        Sitten seuraavassa risteyksessä valitset sen suunnan, johon olet menossa.Se periaate on yleensä voimassa, että jatkat pääreittiä niin kauan, kunnes toisin ilmoitetaan kyltin kanssa.

        Nykyään nuoremmat ja keski-ikäisetkin ranskalaiset puhuvat englantia, vaikka monella onkin koulussa ykköskielenä espanja.Yrittää kannattaa aina.


      • tiedettävä
        moi même kirjoitti:

        Ranskassa on kylttejä joka kylässä, siis se tolppa, joka on tâynnä kylttejä ja niihin on merkitty kaikki apteekista kouluun.

        Siis, jos et halua tutustua kylän kaikkiin virastoihin ja urheilukenttiin,vaan haluat nopeasti ohi, niin valitse se kyltti, jossa lukee "toutes directiones" eli kaikkiin suuntiin ja se taas tarkoittaa että pääset kylän ohi nopeimmalla mahdollisella reitillä.

        Sitten seuraavassa risteyksessä valitset sen suunnan, johon olet menossa.Se periaate on yleensä voimassa, että jatkat pääreittiä niin kauan, kunnes toisin ilmoitetaan kyltin kanssa.

        Nykyään nuoremmat ja keski-ikäisetkin ranskalaiset puhuvat englantia, vaikka monella onkin koulussa ykköskielenä espanja.Yrittää kannattaa aina.

        "Autres directions" ohjaa teidät myös ohi eli "muut suunnat". "Toutes directions" on "kaikki suunnat". Ja ville on kaupunki ja Hôtel de ville loogisesti "kaupungintalo".Ei siis tarjoa majoitusta! "Syndicat d'Initiative" on matkailutoimisto, josta saa neuvoa paikallisissa asioissa. "Monsieur l'agent" on taas ystävällinen poliisisetä, joka auttaa aina. Bon voyage et Bonne route!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 122
      1256
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1189
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1052
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      926
    6. 63
      861
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      841
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      63
      633
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      590
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      480
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    18. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      408
    20. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      45
      400
    Aihe