Keittiön valot

Paula

Huomenia !

Minkälaisia valosysteemejä teillä on keittiössänne ??

Olemme remppapuuhissa ja nyt on myös mietittävä valoja. Meille tulee vaaleat puuovet, laattalattia ja puukatto (kuusipaneeli. Haluaisin lämpimän kodikkaan valaistuksen. Olen nähnyt noita halogeenimöttejäki (joutuu kuulemma jatkuvasti vaihtamaan?), mutta eivät oikein iske tajuntaan.

Kattoonkin pitäisi saada jokin yleisvalaistus, pöydän päälle tulee katosta roikkuva lamppu, mutta lisävalaistustakin tarvitaan, mikähän se voisi olla ??

Kiitti ehdotuskistanne!

6

4414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Meillä on kaappien päällä sirot pienet spotit..Todella kauniit varsinkin iltaisin...Valaisee muttei liian kirkkaasti..Paneeliin kannattaisi upottaa spotteja. Meillä ollut 2 vuotta ja yhden kerran yksi vaihdettu. Todella näyttäviä.

    • oho

      naapuri laittoi sellaiset hauskat halogeenispotit varren päähän kaappien päälle. Tosi hyvä valo (joskaan ei koko työtasolle, mihin olisi kaivannut valoa)...
      Kerran kaapin ovi jäi auki kun lähtivät lenkille (tosi pedanttia porukkaa). Liian lähelle asennettu valo kärytti aukijääneen oven yläreunan!
      Varmaan täytyy osua tarkasti lampun kohdalle ja lämmittää aika pitkään... mutta meille ei ainakaan tule vastaavaa valosysteemiä; ovet kun on auki käytännössä vakiona.

      • start

        Ammattimies olis kyllä heti tiennyt et yläkaappien päälle korotus levy ja sitten vasta valolippa,niin ei ovi kärvenny jos jää auki


    • -C-

      Ennen remonttia meidän keittiössä ei ollut todellakaan kunnollista valaistusta. Nyt rempan yhteydessä valaistuskin parantui kertaheitolla. Katossa on työtasojen yläpuolella kaksi samanlaista halogeenspottisysteemiä, näiden teho yhteensä 300 W, kaikken työtasojen yläpuolella on myös yläkaappien alla SAVO design:in loisteputkivalaisimet. Tämä oli mahdollista kun otin astiankuivauskaapin joka ei ole avonainen alaspäin. Nyt tykkään valaistuksesta todella, vaikka normaalisti kartan kirkasta valoa niin tämä on kyllä mahtava.

      Meillä on "toimistohuoneen" katossa myös tuollainen 3 halogeenispotin valaisin, ollut siellä jo kaksi vuotta ja pimeään aikaan siellä palaa valot lähes kaiken iltaa. Yhtäkään halogeenipoltinta ei ole vielä tarvinnut siihen vaihtaa. Tosin olen kyllä nähnyt juuri noita yläkaapin alle tulevia halogeenivalaisimia, jotka eivät kestä niin hyvin, en tiedä sitten onko niiden muuntajissa jotain laatueroja. Yläkaappien alle tulevat halogeenit ovat kyllä mielestäni kauniita, mutta eivät ne kyllä kovin laajaa työvaloa anna.

    • valot

      Iskulta. Heillä on kivoja spotteja jotka upotetaan kaapiston "tuplapohjaan". Ei tule valolistaa.
      Kivat kulmapistorasiat löytyy Enston valikoimista. Väri valkoinen ja sen voi asentaa kaapin pohjan ja seinän väliseen kulmaan.

      Helppoa ja edullista

      • Meille on valmistumassa kämppä rivariin ja ite oon aatellu lisätä keittiöön kaappien päälle listan ja siihen kiinnittää ledejä... Hinnat tullu paljon alas, kuluttavat vähän sähköä, ovat pitkäikäisiä... L-malliseen keittiöön, jossa saareke, oon ajatellu noin 12 lediä. Kustannukset kaikkiaan max 150 euroo...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4598
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3152
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2899
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      901
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      890
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe