Keittiön valot

Paula

Huomenia !

Minkälaisia valosysteemejä teillä on keittiössänne ??

Olemme remppapuuhissa ja nyt on myös mietittävä valoja. Meille tulee vaaleat puuovet, laattalattia ja puukatto (kuusipaneeli. Haluaisin lämpimän kodikkaan valaistuksen. Olen nähnyt noita halogeenimöttejäki (joutuu kuulemma jatkuvasti vaihtamaan?), mutta eivät oikein iske tajuntaan.

Kattoonkin pitäisi saada jokin yleisvalaistus, pöydän päälle tulee katosta roikkuva lamppu, mutta lisävalaistustakin tarvitaan, mikähän se voisi olla ??

Kiitti ehdotuskistanne!

6

4445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Meillä on kaappien päällä sirot pienet spotit..Todella kauniit varsinkin iltaisin...Valaisee muttei liian kirkkaasti..Paneeliin kannattaisi upottaa spotteja. Meillä ollut 2 vuotta ja yhden kerran yksi vaihdettu. Todella näyttäviä.

    • oho

      naapuri laittoi sellaiset hauskat halogeenispotit varren päähän kaappien päälle. Tosi hyvä valo (joskaan ei koko työtasolle, mihin olisi kaivannut valoa)...
      Kerran kaapin ovi jäi auki kun lähtivät lenkille (tosi pedanttia porukkaa). Liian lähelle asennettu valo kärytti aukijääneen oven yläreunan!
      Varmaan täytyy osua tarkasti lampun kohdalle ja lämmittää aika pitkään... mutta meille ei ainakaan tule vastaavaa valosysteemiä; ovet kun on auki käytännössä vakiona.

      • start

        Ammattimies olis kyllä heti tiennyt et yläkaappien päälle korotus levy ja sitten vasta valolippa,niin ei ovi kärvenny jos jää auki


    • -C-

      Ennen remonttia meidän keittiössä ei ollut todellakaan kunnollista valaistusta. Nyt rempan yhteydessä valaistuskin parantui kertaheitolla. Katossa on työtasojen yläpuolella kaksi samanlaista halogeenspottisysteemiä, näiden teho yhteensä 300 W, kaikken työtasojen yläpuolella on myös yläkaappien alla SAVO design:in loisteputkivalaisimet. Tämä oli mahdollista kun otin astiankuivauskaapin joka ei ole avonainen alaspäin. Nyt tykkään valaistuksesta todella, vaikka normaalisti kartan kirkasta valoa niin tämä on kyllä mahtava.

      Meillä on "toimistohuoneen" katossa myös tuollainen 3 halogeenispotin valaisin, ollut siellä jo kaksi vuotta ja pimeään aikaan siellä palaa valot lähes kaiken iltaa. Yhtäkään halogeenipoltinta ei ole vielä tarvinnut siihen vaihtaa. Tosin olen kyllä nähnyt juuri noita yläkaapin alle tulevia halogeenivalaisimia, jotka eivät kestä niin hyvin, en tiedä sitten onko niiden muuntajissa jotain laatueroja. Yläkaappien alle tulevat halogeenit ovat kyllä mielestäni kauniita, mutta eivät ne kyllä kovin laajaa työvaloa anna.

    • valot

      Iskulta. Heillä on kivoja spotteja jotka upotetaan kaapiston "tuplapohjaan". Ei tule valolistaa.
      Kivat kulmapistorasiat löytyy Enston valikoimista. Väri valkoinen ja sen voi asentaa kaapin pohjan ja seinän väliseen kulmaan.

      Helppoa ja edullista

      • Meille on valmistumassa kämppä rivariin ja ite oon aatellu lisätä keittiöön kaappien päälle listan ja siihen kiinnittää ledejä... Hinnat tullu paljon alas, kuluttavat vähän sähköä, ovat pitkäikäisiä... L-malliseen keittiöön, jossa saareke, oon ajatellu noin 12 lediä. Kustannukset kaikkiaan max 150 euroo...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      102
      1196
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      37
      914
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      40
      890
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      868
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      698
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      44
      697
    7. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      70
      625
    8. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      59
      603
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      596
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      52
      546
    Aihe