Tuli kuukausi sitten uusi Golf 1.6 Fsi alle. Mikähän siinä on vialla kun sisätilat ei meinaa lämmetä ollenkaan ?! Autohan valittiin vuoden talviautoksi viime vuonna, eli siinä pitäisi olla erittäin hyvä lämmityslaite?!
Vituttaa, kun työmatkalla (~30km) vielä perille päästyäkin hengitys höyryää autossa.
Lämmityslaitteessa vikaa?
7
995
Vastaukset
- tyhmä provoilija
Puhut ihan soopaa. Ei takuulla voi hengitys höyrytä autossa vielä 30 km jälkeenkin.
Teoriassakin tuo on mahdottomuus.
Provoilua tuo viittaus talviautotestin voittoon ja lämppäriin, hyvä talviauto on kokonaisuus eli se myös pysyy tiellä päinvastoin kun jotkut kinnerit. - The Rat
Onneksi golfissasi on vielä melkein kaksi vuotta takuuta jäljellä. Käy ihmeessä viemässä korjaukseen jos on jotain rikki.
Itselläni tosin dieselgolffi, mutta lämpenee alle viiden minuutin ihan ok näillä keleillä (~10 astetta pakkasta). - olet
"eli siinä pitäisi olla erittäin hyvä lämmityslaite",mutta kun ei ole.Hitaastihan tuo lämpiää,mutta osasin siihen varautua kun TM:n talvitestin loppuarvostelussa lukee että "tuntuu aika erikoiselta julistaa vuoden talviautoksi auto,jossa on yksi testin heikoimmista lämmityslaitteista".No,kevätaurinko lämmittää jo kivasti.
Nimim. "olet" jo vastasikin tuosta lämmityslaitteesta. Tuo sisätilojen hidas lämpiäminen oli tuossa TM:n testissä Golfin huonoin ominaisuus. FSI:n kuluttaa vähän, mutta lämpiää hitaasti: ei savua ilman tulta!!!
- 1.6 FSI -06
Paremmin lämpiää kuin -03 variant golf.
Moottorin lämpömittari nousee hitammin kuin norm., mutta lämmityslaite pukkaa jo 5km jälkeen
"kuuma ilmaa"...
- lämpenee
Pieru lämmittää
- jääkaappi..
Fsi-koneinen Golf on todella hidas lämpenemään. Moottorilämpöjen nouseminen normaaliasentoon siis siihen mittarineulan nousu pystyyn 90
asteen kohdalle kestää. Nollakeleillä 5km. Kympin pakkasilla kestää 10km ja 20 asteen pakkasella n. 20 km. Näin tekee ainakin omani ja se oli kova pettymys Corollan jälkeen.
Olkoon mikä tahansa muuten niin toista jääkaappia ei tule. Ei kyllä toista Toyotaakaan. Sen pikkuviat ärsyttivät vielä enemmän. Toyotaa ennen oli Focus -01 Ghia farkku jolla oli lämmin ja täysin viaton historia.
Luulen, että kesällä pääkaupunkiseudun johonkin Ford-liikkeeseen ilmestyy 40tkm ajettu FSI-merkkinen kylmiö vaihdokkiriviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261483
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!471369Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka661071- 103912
Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r87886Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa51835Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s80766Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57723- 59675
- 34656